avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate CNicola

Activitate CNicola

In urma cu un an, in ziua de Paste, site-ul www.cel.ro a lansat o oferta promotionala prin care televizoarele marca Toshiba tipul LED 40 40RL938 Full Hd puteau fi achizitionate la pretul de 49 lei/buc, oferta fiind acceptata de sute de persoane prin metoda "click-wrap".

Ulterior, toti cei care le-au comandat au primit un e-mail de refuz de livrare, in care li se motiva ca oferta a fost o simpla eroare de sistem.

Judecatoria Sectorului 3 Bucurestia admis cererea pagubitilor si a obligat Corsar Online la predarea a cate un televizor/persoana, comandate la pretul promotional.

"Castigarea procesului colectiv impotriva site-ului CEL.RO a reprezentat un caz complex care a necesitat o serie de analize integrate, mai ales in contextul in care proba contractelor incheiate prin intermediul mijloacelor electronice este dificil de realizat, din cauza absentei suporturilor pe hartie.

Decizia Judecatoriei Sectorului 3 Bucuresti in aceasta speta reflecta gradul de maturitate la care au ajuns unele instante din Romania. Este pentru prima data cand se ia o astfel de decizie intr-o speta care priveste drepturile consumatorilor nascute din contractele incheiate la distanta, devenind un punct de referinta in jurisprudenta privind segmentul contractelor electronice si al magazinelor online.

Decizia creeaza un precedent important si repara o situatie total nedreapta, in care comerciantii nu urmaresc decat sa isi faca publicitate, prin lansarea unor oferte promotionale pe care, ulterior, nu le onoreaza.

Desi solutia nu este definitiva, acest moment vine sa confirme directia practicii judiciare a instantelor nationale in deplina concordanta cu dispozitiile legislatiei europene", declara Av. Cristina Grecu, Senior Associate in cadrulSCP "Calin si Asociatii".


Acelasi lucru au facut si cei de la DOMO in luna ianuarie. In urma unei erori au "vandut" o tableta de aprox 13 mil la pretul de 300 ron, dar nu au onorat comenzile explicandu-ne ca a fost vorba de o eroare. Am putea sa ne strangem mai multi sa incercam ceva? Eu am printscreen-uri de pe site-ul lor, factura pe mail, etc. Multumesc!
Nimeni nu ma poate ajuta?
Buna ziua si la multi ani!

Imi poate recomanda si mie cineva cateva carti sau alte surse unde pot gasi ceva despre "Regimul parlamentar" (ca si forma de guvernamant) ? Mi-am ales aceasta tema pentru licenta, insa sursele sunt destul de limitate si informatiile despre acest regim destul de incomplete (in lb romana).

Poate cineva a interactionat mai mult cu dreptul constitutional / dreptul parlamentar.

Multumesc anticipat!
Buna ziua! Intentionez sa sustin si eu examenul de admitere in Barou, anul viitor, si as dori sa ma apuc de pe acum sa citesc.Ceea ce va rog este sa-mi dati si mie lista cu toate cartile recomandate, din care v-ati pregatit voi, pentru Civil (Partea gen, reale, etc) , Procesual Civil, Penal si Procesual Penal. Multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspuns, dar nu prea ma ajuta asta. Imi trebuie ceva pe un articol, nu la nivel general :D
Buna seara! Am si eu o tema la Stiinta Administratiei (drept, anul 2). Trebuie sa aleg un articol din Codul de procedura administrativa a Romaniei si sa il critic, sa pun ce nu mi se pare mie bine in el si sa spun si ce as schimba. Problema e ca de 2 ore tot citesc la Codul de procedura administrativa si nu gasesc nimic ce as putea sa critic sau care sa nu mi se para mie bine.

Daca e cineva priceput la asa ceva si ma poate ajuta sa fac si eu aceasta tema, cu cateva idei, ii sunt profund recunoscator.

Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Vreau si eu sa stiu cum este cu filele de cec? Pe ce termen se pot da? Cum se pot verifica?

p.s: este prima data cand lucrez cu asa ceva.
Răspuns la discuția Plantele \"Vesele\"
Ma amuza foarte tare raspunsurile dumneavoastra. Toti ziceti "mai rau ca Olanda". Va incurcati in doua chestiuni diferite. Ce gasim noi in magazinele noastre "de vise" sunt niste amestecuri de plante stropite cu tot felul de chimicale, iar ce gasim in Olanda este marijuana, care pana acum nu a facut victime cum au facut entobotanicele la noi, ba chiar in multe tari ale Americii latine, marijuana este recomandata chiar de medici (previne cancerul si il trateaza). Din punctul meu de vedere ar trebui legalizata marijuana si interzise etnobotanicele.

p.s: nu sunt consumator, n-am consumat niciodata
Buna ziua ! Imi poate explica si mie cineva art. 69 al.2 din Constitutia Romaniei: "Orice mandat imperativ este nul".

Vreau o explicatie ca pentru un student, anul 1 la Drept.

Multumesc anticipat!