avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Activitate dor_ados

Activitate dor_ados

Discuție teren + casa
buna ziua.Am cumparat un teren cu o casa batraneasca cel ce a vandut avea titlu de proprietate pe teren dar pe casa nu iar cei de la cadastru specificau ca se poate intabula terenul dar casa nu deoarece nu se putea face inscrierea sau cam asa ceva, rol pe casa si teren avea cel ce mi-a vandut si platea impozit
intrebarea este:ce pot sa fac cu casa o pot renova? si daca ar exista mostenitori ar putea sa-mi ia doar casa sau si din teren? cat teren ar trebui sa las langa casa ca sa construiesc alta langa aceasta ca sa stiu ca e a mea sigur? va multumesc mult.
Discuție cumparare casa
buna ziua.va rog sa-mi spuneti daca pot sa cumpar un teren pe care este construita o casa tinand cont de faptul ca cel ce vinde nu are titlu de proprietate decat pe teren (casa este cumparata de el de la o batrana in anul 1982 aceasta la randul ei o avea ca mostenire de la mama ei) se pare ca nu este succesiunea facuta....Daca l-as cumpara as putea sa construiesc o casa langa aceasta?care sa fie proprietatea mea?
Discuție mostenire
buna seara.As dori daca poate sa ma ajutecineva cu niste indemnuri?Tatal meu a divortat de mama mea si a trait in concubinaj cu alta femeie cu care au cumparat impreuna o casa si niste terenuri noi suntem trei frati as dori sa stiu daca avem si noi impreuna cu mama dreptul la ceva din acestea si ce trebuie sa facem deoarece el a murit.Mentionez ca cu acea femeie nu au avut copii si ea a zis ca iar fi zis ca are ceva bani la banca pentru mine dar mie nu mia zis nimic el.va multumesc.
Discuție proprietate
am cumparat o casa cu un teren dar cei care mi-au vandut nu au avut titlu de proprietate pe casa doar pe teren conform legii 18/1991 contractul de vanzare-cumparare s-a facut la notariat,acum eu sunt proprietar pe ambele sau numai peteren? si daca as construi o alta casa alaturata de aceasta ar fi lega?sa-r putea?
Răspuns la discuția construire casa
da casa e trecuta in contractul de vanzare cumparare ca fiind casa de locuit dar inca nu am mers la primarie ca este cumparat de curand si eu sunt plecat din tara
spuneti-mi daca este un termen anumepentru a ma prezenta la primarie cu acest contract
Răspuns la discuția construire casa
este intabulat numai terenul iar cf deasemenea numai pentru teren deoarece cererea facuta catre ANCPI a respins o parte a cererii cea cu privire la inregistrarea constructiei avand in vedere ca pentru aceasta se impunea prezentarea la dosar a certificatului de mostenitor privind dezbaterea succesiunii acestora intrucat petentul nu putea edifica constructiile in anul 1930
Răspuns la discuția construire casa
asta as dori sa fac dar am inteles ca este nevoie de actul de proprietate pe casa ... cum as putea sa fac rost de el?
Discuție construire casa
am cumparat un teren cu o casa construita pe el(aceasa este batraneasca si nu are acoperis cei care mi-au vandut nu au acte de proprietate pe constructie iar pe teren au devenit proprietari conform legii 18/1991 intrebarea este daca eu sunt proprietar acum si ce demersuri ar trebui sa fac deoarece deocamdata nu am decat contractul de vanzare cumparare incheiat la notariat,mentionez ca as dori sa construiesc o casa pe acest teren daca se poate in locul celeilalte.?va multumesc.
am locuit intr-o garsoniera cu chirie am predat- o si a inchiriat-o alta persoana am mers cu acea persoana la furnizorul de energie si le-am comunicat ca nu mai locuiesc acolo si ce trebuie sa fac ca factura sa vina pe numele persoanei celeilalte mi s-a spus ca eu nu trebuie sa fac nimic iar la cealalta persoana i-a zis sa se duca cu contractul de inchiriere dar persoana respectiva nu s-a mai dus si acum mi-a venit o suma de plata... in aceasta se specifica ca ar fi fost vorba si de o debransare si o rebransare facuta pe numele meu in perioada cat eu nu mai locuiam acolo acum acea persoana a abandonat garsoniera spuneti-mi daca este legal sa se faca bransarea in lipsa titularului si ce trebuie sa fac in situatia asta ... va multumesc.
Discuție intrebare
imi poate raspunde si mie cineva la mesajele anterioare?as dori sa aflu daca are idee cineva ce ar trebui sa fac...multumesc.