avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate elicoidal

Activitate elicoidal

un cabinet stomatologic, CAEN 8623, ce trebuie sa faca ca sa vanda la receptie
produse stomatologice ?la registru comertului, la administratie? care sunt pasii ca sa fie legal?
va rog sa ma ajutati cu un raspuns
un CMI dr stomatolog , cod CAEN 8623 , poate avea la receptie cabinet si actitatea de vanzare produse stomatologice ? pasta dinti, periute, ata dentara, solutii albire etc
se merge la Reg comert pt adaugare CAEN ?se separe cele 2 activitati in 2 registre de incasari si plati ? se depun 2 declaratii 220?
patronii au cumparat un apartament pe firma, factura a fost emisa pe firma pe intreaga valoare dar plata s-a facut asa:
-avans pe numele patroanei, persoana fizica
-diferenta plata cu OP prin banca
cum inregistrez in contabilitate?
partea platita de patroana o cosider imprumut firma?
am aflat : se plateste la Primarie de care apartine cladirea, se numeste Taxa de afisaj in scop de reclama si publicitate , si o calculeaza acolo in fuctie de dimensiune, se plateste anual , si anual se depune declaratia de impunere
un cabinet stomatologic , si-a pus o mica placuta pe cladirea blocului unde isi are sediul cabinetul cu denumirea cabinet, nr de apartament , numele doctorului
Intrebarea este daca se plateste la primarie pentru acesata placuta (40 X40 cm )
daca este considerata aceasta placuta reclama si si daca trebuie platita "taxa pentru afisaj in scop de reclama si publicitate " , art 271 , Codul fiscal
patronul meu , nu si-a mai facut contract de asigurat in 2000 (cand l-a inchis pe cel facut la ITM Bucuresti, sector 2 , si trebuia sa-si faca altul la Casa de pensii sect 2) , si a continuat sa plateasca contributiile pana in 2004 cand s-a angajat cu contract de munca.Platile se regasesc la Casa de pensii sector 2.
De la Casa de pensii ni s-a spus ca nu poate opera in Carnetul de munca aceasta perioada , chiar daca s-au facut platile , pentru ca nu exista Contract de asigurat.
V-as ruga sa-mi spuna cineva ce se poate face?Cum se poate rezolva aceasta situatie?
MULTUMESC PT RASPUNS
mi s-a spus de la Casa de pensii sect 2 sa fac o adresa la Casa nationala de pensii si sa astept raspuns sau sa dau in judecata casa de pensii
dupa 2005 patronul s-a angajat dar nu se poate opera contractul de munca pana nu se lamureste perioada 2000-2005
va rog sa reveniti cu un raspuns
Patronul meu a avut contract de asigurat pana in 2000 la ITM Bucuresti, a fost incheiat .Cand s-au mutat contractele si carnetele de munca de la ITM Bucuresti la Casa de pensii pentru cei care plateau contributiile in baza unui contract de asigurat , NU S-A FACUT UN ALT CONTRACT ,dar a continuat sa plateasca contributiile.
Am fost la Casa de pensii sect 2 si se regasesc platile dar nu vor sa opereze in cartea de munca aceasta perioada (2000-2005 ) pentra ca nu a existat contract.
Ce se poate face ?
v-as ruga sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare :daca obtin venituri in Anglia ca urmare a unei colaborari cu o firma de acolo, eu imi deschid un cont unde imi sunt virati banii, societatea cu care am colaborarea plateste tot ce trebuie la stat conform legislatiei engleze, banii ii folosesc in Anglia, cand vin in Romania trebuie sa platesc ceva statului roman ? dar statului englez?
dupa 1 iulie depun declaratia 600? sunt si angajat cu timp partial, pana acum nu plateam CAS , plateam doar 5,5 % sanatate
va rog sa-mi raspundeti la intrebare , nu vorbeam despre declaratia 220 sau 200
eu intrebam despre declaratia 600, si daca eu platesc CAS ca pfa avand in vedere ca sunt si angajat