avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate SimonaTpl

Activitate SimonaTpl

Discuție Testament
Buna ziua.

Bunica mea s-a recasatorit, dupa moartea primului sot. Cel de al doilea sot avea in proprietate un loc de casa, ridicase casa la momentul incheierii casatoriei, insa impreuna au construit mai multe anexe de-a lungul celor 30 de ani de casatorie. Nu au rezultat copii din aceasta casatorie, iar sotul nu are copii, ci doar frati, surori si nepoti de frate/sora. Cel de al doilea sot a decedat si exista posibilitatea sa existe un testament in favoarea unui nepot de frate/sora. In acest context, ce drepturi are bunica asupra casei, curtii si anexelor?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Punctul 160 din ordinul 50/1990
Buna ziua. Domnul Popa are dreptate. singura sansa este tribunalul insa dureaza mult si costa. Daca doriti si alte informatii putem continua prin mesaje private.
Răspuns la discuția Punctul 160 din ordinul 50/1990
Va multumesc.
Avizul MMPS nr. 6900/18.12.1990 a fost amintit si citat in raspunsul comisiei centrale la contestatia depusa.
Nota DGMPS s-a constituit ca raspuns la demersurile intreprinse de firma pentru recunoasterea incadrarii in grupa.
Cat despre ordin, sondand forumurile, am gasit referinte privind o parte din modificarile aparute. Cele mai multe referinte le-am gasit chiar pe acest forum, la intrebarile altor forumisti. Din pacate, desi au fost introduse numeroase meserii in grupa II, cea de lacatus mecanic din sectiile unitatilor din industria masinilor unelte nu este cuprinsa.
Răspuns la discuția Punctul 160 din ordinul 50/1990
Referitor la posibilitatea ca firma sa fi gresit cand l-a incadrat la pct. 160, cum se poate modifica aceasta incadrare? Firma are ca obiect de activitate, conform codului CAEN, Fabricarea utilajelor si a masinilor-unelte pentru prelucrarea metalului, iar avizul MMPS nr. 6900/18.12.1990 precizeaza ca pct. 160 din ord. 50/1990 se refera strict la industria materialelor de constructii. Deci, tatal meu, ca lacatus mecanic hidraulist, la ce punct din ordin se incadreaza? Cei de la CASA iau in calcul ordinul cu toate completarile ulterioare, si sunt peste 200 de puncte, dar nu reusesc sa dau de ele.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Punctul 160 din ordinul 50/1990
Buna ziua.

Va multumesc pentru raspuns.

Din pacate am ratat termenul legal de atac in instanta a deciziei Comisiei Centrale.

Ulterior depunerii contestatiei, tatal meu a intrat in posesia unei decizii a DGMPS, Directia de Asigurari Sociale, din 1999, care, in baza buletinelor emise de Inspectoratul de politie sanitara, a celui pentru protectia Muncii si a contractului colectiv de munca, arata ca exista cadrul legal de incadrare in gr. a II-a a persoalului cu activitate in noxe, certificand incadrarea in pct. 160 din ord. 50/1990.
Dupa ce a primit aceasta decizie, conducerea unitatii a procedat la completarea contractului colectiv de munca, printr-o decizie prin care nomnalizeaza salariatii incadrati in grupa a II-a, printre care se numara si tatal meu. El a intrat in posesia acestor documente printr-un noroc, daca ii pot spune asa, deoarece conducerea firmei nu a eliberat aceste documente decat dupa ce un alt fost angajat a primit o decizie definitiva si irevocabila a tribunalului prin care firma era obligata sa ii dea aceste documente. Ca sa scape de eventuale noi procese, au dat aceste documente tuturor celor care au aflat de ele si le-au cerut. Obtinand si o adeverinta care tine loc de fisa postului, tatal meu a depus un nou dosar de pensie. Speram sa primim un raspuns favorabil de data asta. Daca va fi negativ, vom intra iar in circul cu comisia centrala iar termenul de raspuns este foarte mare. Daca se depaseste termenul de 45 de zile, ne putem adresa instantei?
Intre timp, am depus o cerere de incadrare in grupa la Casa Nationala de Pensii, cu toate documentele obtinute pana acum si voi merge si in audienta la presedinta.
Am dat aceste detalii in speranta ca poate vor fi de folos si altora care se lupta cu sistemul.
Răspuns la discuția Punctul 160 din ordinul 50/1990
Tind sa cred ca responsabilul cu resursele umane de la fabrica respectiva a gresit incadrarea, deoarece tatal meu, conform fisei postului eliberata de fabrica, a lucrat pe post de lacatus mecanic hidraulist. La ce punct din ordin se incadreaza? Iar daca incadrarea a fost gresita, atunci nu trebuie facute modificari in carnetul de munca de catre persoana care a facut gresit inscrisul?
In baza contractului pe dda, angajatorul se obliga sa imi retina si sa imi plateasca contributiile la sanatate, pensii si impozitul pe venit. Ar mai trebui sa inchei si eu asigurari supimentare cu casa de sanatate si cea de pensii?
Răspuns la discuția respingere dosar pensionare
Stimata doamna, si noi ne lovim de aceeasi problema cu aceeasi firma. Tatalui meu i-au eliberat o noua adeverinta in acest an. Inainte de eliberarea acestei adeverinte, am ajuns cu contestatia la comisia centrala de solutionare a contestatiilor de la CNPAS, unde durata de evaluare a dosarelor poate ajunge si la 3 ani!!!
Noi am primit raspunsul mai repede, insa a fost negativ, deoarece Comisia a dispus ca prin incadrarea in punctul 160 tatal meu si-a desfasurat activitatea in zidarie, iar obiectul de activitate al IMU era constructia de masini unelte, deci nu poate fi valorificata grupa.
Tatal meu a depus un nou dosar de pensie la bacau, adaugand si adeverinta eliberata anul acesta. In functie de raspunsul pe care il vom primi, vom decide daca vom actiona IMU si casa judeteana in instanta. Daca doriti, poate reusim sa colaboram, deoarece o actiune colectiva are mai multe sanse de reusita.
Mult noroc!
Va multumesc pentru raspuns.
Angajatorul ma primeste, insa imi impune schimbarea contractului individual de munca in contract de colaborare pe DDA sau coaborare, cu conditia sa ma inregistrez ca PFA, in caz contrar risc sa fiu "evacuata" la prima restructurare.
Buna ziua.

Ce prevede punctul 160 din Ordinul 50/1990? Nu gasesc nicaieri acest punct. in resursele disponibile online, am gasit informatii doar despre putin peste primele 130 de puncte. Tatalui meu i-a fost fost trecuta grupa a doua de munca in carnetul de munca, cu punctul 160 din ord. 50/90, dar dupa Comisia de solutionare a contestatiilor a raspuns ca nu poate primi grupa deoarece firma la care a lucrat nu are ca obiect de activitate zidaria... si acum as vrea sa aflu daca e de vina cel de la resurse umane de la fima la care a lucrat sau cei de la CNPAS.
De asemenea, daca cel de la resurse umane a gresit incadrarea, se poate modifica inscrisul in carnetul de munca?
Multumesc anticipat!