avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate George1000

Activitate George1000

Conform constituției discriminarea pe criterii de vârstă, sex, rasa, religie e ilegală. Conform OUG cu ajutorul pe energie se va da doar la pensionarii cu vârsta peste 60 ani cu pensie mai mica de 2000 lei. Mie mi se pare o discriminare ilegală pe criterii de vârstă. Eu am 36 ani și sunt pensionat pe caz de boala pensie de handicap și pensie de urmaș și am in total doar 1395 lei. Eu nu am nevoie să mă încălzesc? Nu am nevoie să am electricitate?
Buna Ziua! Ma numesc Pisleag George am 35 ani si sunt din Braila. Am o problema. In urma unei postari Pro vaccin am fost raportat in mod abuziv de catre troli anti vaccinisti si blocat abuziv de catre facebook pentru 30 zile. Tchibo a lansat un concurs pe pagina de facebook a lor. Dar nu vor sa imi ia in considerare raspunsul primit pri mesaj privat zicand ca ei iau in considerare doar raspunsurile postate la comentariul postarii dumnealor. CONSIDER CA SUNT DISCRIMINAT. Pot da in judecta Tchibo? Sau ce pot face? vreau ca pe viitor userii facebook blocati abuziv de catre algoritmii aiuriti ai facebook din cauza trolilor, sa nu mai poata fi discriminati de catre astfel de campanii.
Daca un copil la nastere are posibilitatea sa aiba dubla cetatenie dar parintii ii refuza una din cetatenii din motive de patrotism absurd, copilu la 18 ani are voie sa isi revendice cetatenia pierduta? Tocmai am citit un caz al unui copil a carui tata e roman, mama e indiana si el s-a nascut pe teritoriul chinei. Nu poate avea tripla cetatenie din cauza ca india refuza dubla cetatenie. Dar putea avea cetatenie romano-chineza. Insa tatal din patriotism absurd i-a refuzat cetatenia chineza copilului, cetatenie care o putea avea fiindca s-a nascut in China. Acest copil la 18 ani va putea solicita Chinei redobandirea cetateniei ce se cuvine de drept prin nastere?
Eu am incadrare in grad de handicap grad 2. Din aceasta cauza primesc 375 lei. Si mai e o lege care zice ca copilul mostenitor cu grad de handicap primeste pensie de urmas toata viata. Prin urmare primesc pensia de urmas de pe urma tatalui, pensia minima de 800 lei. In total 1175 lei. Deci daca devin actionar la firme MI SE SUSPENDA GRADUL DE HANDICAP SI PRIN URMARE PIERD PENSIILE?
Ma refeream daca calitatea de actionar e incompatibila cu incadrarea in grad de handicap. Ma gandeam ca as pirerde dreptul la ele din prisma faptului ca cele 2 calitati ar fi incompatibile. Si ca o data ce as deveni actionar s-ar considera ca as avea drept de munca si ar anula pensia de handicap apoi pensia de urmas se anuleaza si ea. sAU PROBABIL AR ANULA DOAR DREPTUL LA PENSIA DE URMAS CARE EA E GROSUL VENITURILOR MELE. Eu stiu ca daca s-ar considera ca am drept de munca mi s-ar suspenda dreptul la pensia de urmas de 800 lei. Cel putin asta zicea mama mea. Ca daca m-as apuca sa muncesc spre exemplu mi s-ar taia pensia de 800 lei as ramane doar cu cea de handicap care e permanenta. DAR EA SE REFEREA LA MUNCA FIZICA, BIROU 8-16 Acum nu stiu cum interpreteaza statul clitatea de actionar. Mai ales ca la statul nostru Romania AM INVATAT ca ne putem astepta ORICAND la surprize. Gen acum vreo 2 ani unei fete i-a fost suspendat dreptul la aceste pensii ca si-a pus imaginatia la contributie si si-a lansat o carte. SI APOI BATAIE PRIN TRIBUNALE CU STATU. Nu pot uita acel incident de care am auzit la tv.
Buna Ziua! Beneficiez de o pensie de handicap de 375 lei si o pensie de urmas de 800 lei in otal 1175 lei. M-as apuca de investit pe BVB cu cont deschis la broker 2000 lei lei initierea contului si 100 lei lunar alimentarea contului dar ma intreb oare Calitatea de actionar la diverse firme la care cumpar actiuni pe BVB, imi va suspenda dreptul la aceste pensii? 1175 LEI E SINGURA MEA SURSA DE VENIT sigur SI NU AS VREA SA PIERD DREPTUL LA ACESTE PENSII, doar fiindca nu mai sunt multumit de dobanzile ridicol de mici, a bancilor. Pe scurt din cei 20 000 lei stransi in banca cu dobanda caraghioasa de 1% m-ar tenta sa scot de acolo 2000 si sa ii duc la broker si apoi din cei 1175 lei lunar sa ii dau lunar 100 la broker. Dar mi-e teama ca calitatea de actionar imi va sterge dreptul la pensii Si nu as mai avea de unde avea bani de investit.
Alo, tocmai ca nu a facut asta! i l-a luat si nu i l-a mai dat inapoi. Cica i-l da cand or veni parintii la scoala. Pai parintii nu pot veni la scoala! Suint si ei ocupati cu serviciul si in plus nu au masina personala iar acolo in Sanger jud Mures nu exista nici macar maxi-taxi Doar autobuze care te duc la scoala sau servici cu 2-3 curse pe zi patronate de firmele respective sau de scoala asa numitele CURSE CONVENTIE. I-am spus pietenei dar e alegerea ei ce face in continuare. Eu sunt in Breaila ea e tocmai in mijlocul tarii, nu am cum sa o ajut mai mult. Ca daca as fi fost de prin Targu Mures as fi facut eu. plangerea la politie.
Partea proasta e ca parintii ei nu pot merge la scoala. Ei locuiesc in Sanger, jud Mures, iar ea invata la un Liceu din Ludus. Parintii ei nu au masina personala iar ea se duce la scoala doar cu autobuzul scolar, deci... ?
Un profesor i-a confiscat telefonul prietenei mele pe motiv ca a primit un sms desi i-a incheiat mediile chiar azi si nu mai are ora cu el ca sa aiba cand sa il recupereze. Poate fi acuzat de furt calificat?
Eu sunt un mare iubitor de animale. La bunici am un caine si recent doar o pisica Aveam 3 pisici. Dar recent 2 pisici mi-au fost omorate de un vecin. Chestia e ca acei pui de pisica fiind la curte plecau ei din curtea noastra. Se poate face ceva? Stiam de o lege ca 2000 lei amenda sau inchisoare de la 6 luni la 3 ani daca omoara animalul de companie al cuiva. Dar aceasta se aplica doar in cazul in care ar fi aruncat otrava in curtea mea? Intreb deoarece mama habar nu are de legi si are niste preconceptii aiuristice si nu vrea sa faca reclamatie la politie. Ca vai politia nu face nimic. Sau ca vai nici macar nu stiu sigur daca ciar ala e. Da asta nu e treaba politiei sa afle cine? Acel vecin de 20 de ani omoara pisicile nu doar ale mele ci si a altor vecini. Si nu a faciut nimeni reclamatie impotriva lui.
Vreau ca sa ii arat raspunsul mamei mele poate o va convinge sa faca reclamatie la politie.