avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate rat maria

Activitate rat maria

Daca am o achizitie extracomunitara si sunt platitor de tva la trimestru , trebuie sa schimb perioada fiscala la luna ?
Răspuns la discuția Recunoasterea grupelor de munca
Va multumesc pentru raspuns , dar adeverinta a fost intocmita in 2001 , asa cum se cerea la acel moment , alti colegi au putut sa le foloseasca atunci , nu le mai putem schimba. ce mai putem face acum?
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie procedat in situatia urmatoare :
un angajat al unui santier de constructii , in functia de sef depozit , beneficiaza de HG 1227/1990 .Lucreaza timp de 10 ani in acel santier , in aceeasi functie , pentru perioada 1989-1992 , are trecut in cartea de munca faptul ca beneficiaza de grupa a II a de munca , iar pentru 1993-2000 are adeverinta de grupa in baza aceleiasi hotarari de guvern. La depunerea dosarului de pensionare nu i se recunoaste grupa de munca trecuta in adeverinta , pe motiv ca functia indeplinita nu se incadreaza in grupa a II a de munca .Intre timp santierul s-a desfiintat.
Ce trebuie sa faca acel angajat pentru a putea beneficia de inscrisul din adeverinta.
Buna ziua .
Actionariatul unei firme infiintate in septembrie 2013 este alcatuit din doua persoane juridice cu un procentaj de 90, respectiv 10 %. Cand s-au facut situatiile financiare anuale, profitul nu a fost distribuit . In luna noiembrie 2014 se hotareste distribuirea profitului .
Ce documente se fac ?
Se aplica cota de 16 % ?
Cand se declara si cand se plateste ?
Buna ziua .
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in situatia urmatoare :
- am un contract de achizitie utilaj cu o firma din Turcia .
- obtinem numarul EORI
- cum se face calculul pentru comisionul vamal ? ( aprox .care este procentul )
- cum se procedeaza cu valoarea tva aferent achizitiei ?

Buna dimineata . Va rog sa-mi spuneti cum e corect sa procedez in situatia urmatoare :
sunt microintreprindere platitoare de impozit pe venit , in luna august am incasat niste venituri din subventii pe care le-am inregistrat in 758.
Cu aceasta inregistrare depasesc cifra de 65000 euro.Trebuie sa ma inregistrez ca platitor de impozit pe profit chiar daca 758 este venit neimpozabil ?
Buna ziua .
Am cautat in multe documentatii dar nu am aflat raspunsul , poate ma ajutati d-voastra.
Avem un contract de cercetare la programul POS CCE .Vrem sa facem o achizitie din UE.Beneficiarul ne cere un avans.Conform ultimelor reglementari aparute in mai 2014 , orice avans se da numai daca exista un document de garantare.Nu am gasit nicaieri precizat procentul maxim care se poate acorda sub forma de avans catre furnizor.Exista reglementat un asemenea procent ?
Cu multumiri pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Reintegrare in functie
Va multumesc frumos
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru situatia urmatoare :
in urma unor discutii intre angajator si angajat s-a procedat la desfacerea contractului de munca. S-a ajuns in instanta si printr-o sentinta definitiva angajatorul este obligat la reintegrarea angajatului pe functia avuta anterior , la plata drepturilor salariale si a cheltuielilor de judecata.Nu am mai avut asemenea speta si de aceea va intreb ce trebuie facut . Se face un nou contract de munca ? Se inregistreaza la luna iunie o data cu salarul lunii si restanta calculata de judecatorie ?Puteti sa-mi spuneti tot ce am de facut ?
Va multumesc
Răspuns la discuția Procedura TVA
Va multumesc .Mai am totusi o nelamurire .
taxarea inversa : 4426-4427 ( 24 %) .La ce aplic 24 % ? Calculez 24 % la valoarea achizitiei ?