Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintegrare in functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintegrare in functie

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru situatia urmatoare :
in urma unor discutii intre angajator si angajat s-a procedat la desfacerea contractului de munca. S-a ajuns in instanta si printr-o sentinta definitiva angajatorul este obligat la reintegrarea angajatului pe functia avuta anterior , la plata drepturilor salariale si a cheltuielilor de judecata.Nu am mai avut asemenea speta si de aceea va intreb ce trebuie facut . Se face un nou contract de munca ? Se inregistreaza la luna iunie o data cu salarul lunii si restanta calculata de judecatorie ?Puteti sa-mi spuneti tot ce am de facut ?
Va multumesc
rat maria a scris:

... . Se face un nou contract de munca ? Se inregistreaza la luna iunie o data cu salarul lunii si restanta calculata de judecatorie ?Puteti sa-mi spuneti tot ce am de facut ?
Va multumesc

1.Nu se face niciun nou c.i.m. Se va emite de catre angajator o decizie care va cuprinde :
- anularea deciziei de concediere nr. .../ ....... , ca urmare a Deciziei nr. .../ ...... pronunatta de catre ..............., in dosarul nr......

- reluarea activitatii incepand cu data de ..........., in baza aceluiasi c.i.m.

- plata drepturilor salariale stabilite in hot.judecatoreasca . Se poate face un stat separat.

2. In REVISAL:
- Reactivare contract .Operatia permite reactivarea unui contract incetat
Operatia de reactivare contract se poate face apeland butonul "Reactivare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Incetare":

- Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi reactivat si se apasa butonul "Continuare".
In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Temei reactivare: se selecteaza temeiul de reactivare al contractului de munca din lista de valori predefinite- - reintegrare pe baza hotarariijudecatoresti
- Explicatie: se completeaza explicatia reactivarii contractului - anularea decizie de concediere nr.../ ....
- Data reactivare: se selecteaza din controlul de data calendaristica, data de reactivare a contractului - este data incetarii c.i.m.

- Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare" . Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza".

- se gereaza fisierul care se va transmite/depune la ITM.
Va multumesc frumos