avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate andreianca

Activitate andreianca

Va mai adresez o rugaminte sa ma lamuriti
In HJ se stipuleza:
- se acorda dobanda legala calculata de la data scadentei fiecarei diferente si pana la plata efectiva a debitului.
Diferentele salariale sunt pentru perioada 09.11.2018-11.03.2022
Prima diferenta este pentru perioada 09.11-30.11.2018 cu plata a dreptului salarial in 10 decembrie 2018
Se calculeaza dobanda legala pentru perioada 10.12.2018-31.12.2022( data platiii primei esalonari de 5% conform OUG 130/2021
Dobanda legala este formata din dobanda penalizatorie si dobanda renumeratorie.
Dobanda penalizatorie se calculeaza de la data scadentei respectiv prima scadenta 10.12.2018...pana la data platii
De cand se calculeaza dobanda renumeratorie?
Se pot cumula cele doua pentru aceeasi perioada?
va multumesc
Multumesc
Să înțeleg că se aplica O.UG 130/2021 la HJ in care am obținut dobânda legală.Instututia publica nu îmi aplica inflația.
Ce sa fac? Sa depun o acțiune în instanță pentru rata inflației.
Mulțumesc

In data de 21 septembrie 2022 am castigat in instanta definitiv drepturi salariale pentru perioada 09.11.2018-11.03.2022.
In baza Ordonantei de Urgenta 130/2021 plata sumelor prin hotarari judecatoresti se va realiza astfel:
-5% in primul an
- 10% in al doilea an
- 25% in al treilea an
- 25% in al patrulea an
- 35% in al cincilea an.
Tot in Ordonanta de Urgenta la artVI aliniat 5 se mentioneaza actualizarea sumelor acordate cu indicele preturilor de consum.
In hotararea judecatoreasca am obtinut acordarea dobanzilor legale.
Instututia publica la care lucrez nu mi-a acordat actualizarea sumei cu inflatia spunand ca in HJ nu a fost mentionata acordarea inflatiei.
Este corect?
sau se aplica art.VI aliniat 5 din Ordonanta de Urgenta 130/2021.
va multumesc
Multumesc
Am o casa parinteasca cu succesiunea facuta dupa decesul tatatui intre sotie(mama mea ) si cei doi copii respectiv eu cu sora mea.
Certificat de mostenitor emis cu cote parti.
In urma cu 4 ani mama fara sa imi spuna a facut la notar contract de intretinere cu uzufruct viager pentru sora mea.
Contractul este inscris in cartea funciara.
Mentionez ca sora mea s-a mutata la mama, ea divortand si nemai avand unde sa stea si pensia ei sociala nu ii ajungea de intretinerea personala (mama avand pensie mare).Din mila mamei ca a ramas pe drumuri au facut act la notar de intretinere cu uzufruct viager.
In cazul decesului mamei la succesiune eu raman numai cu partea de la tatal meu?
Am sanse ca la tribunal sa arat ca sora mea nu avea resurse financiare sa o intretina pe mama si din mila mamei ca nu mai are unde sa stea a primit casa.

Contul este din economiile noastre.
Soția nu are dreptul la 1/2 și apoi restul de 1/2 se împarte intre soție și copii soțului din prima căsătorie?
raluk0207 a scris:

1/4 sotia si 3/4 copiii.

Conturile bancare constituite pe numele sotului cu clauza de retragere sotia in periada casatoriei cum se impart la mostenire?
Sotul are trei copii dintr-o casatorie anterioara.
Va multumesc