Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o casa parinteasca cu succesiunea facuta dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o casa parinteasca cu succesiunea facuta dupa decesul tatatui ...

Am o casa parinteasca cu succesiunea facuta dupa decesul tatatui intre sotie(mama mea ) si cei doi copii respectiv eu cu sora mea.
Certificat de mostenitor emis cu cote parti.
In urma cu 4 ani mama fara sa imi spuna a facut la notar contract de intretinere cu uzufruct viager pentru sora mea.
Contractul este inscris in cartea funciara.
Mentionez ca sora mea s-a mutata la mama, ea divortand si nemai avand unde sa stea si pensia ei sociala nu ii ajungea de intretinerea personala (mama avand pensie mare).Din mila mamei ca a ramas pe drumuri au facut act la notar de intretinere cu uzufruct viager.
In cazul decesului mamei la succesiune eu raman numai cu partea de la tatal meu?
Am sanse ca la tribunal sa arat ca sora mea nu avea resurse financiare sa o intretina pe mama si din mila mamei ca nu mai are unde sa stea a primit casa.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc