avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate htctunat

Activitate htctunat

Buna ziua.
Apelati la OPC, sa stiti numarul dosarului si al agentului. De asemenea, depuneti o cerere in prealabil la sediul Bcr pentru lamuriri cu privire la intarzierea platii. Suma pe care tb eu sa o recuperez este 300 ron, Opc isi face bine treaba.
Recomand calduros tuturor utilizatorilor sa se fereasca la daune de locuinte sa mai lucreze/sa faca polite vreodata cu BCR, nu platesc niciodata.
Răspuns la discuția inundatie de la vecin
Multumesc.
Precizez ca asigurarea este doar o modalitate de marketing, pentru un eveniment similar astept de 6 luni o despagubire de 300 lei de la [EDIT]. Deci a pomeni de aceste asigurari, cel putin la numita companie, e doar o chestie amuzanta.

Multumesc pentru sfaturi.
Buna ziua.
Locuiesc la parter si am fost inundat de vecinul de la et 2, atat eu cat si vecinul de la et 1.
Am vb cu proprietarul, a comunicat ca va repara in 2 sapt. Are chiriasi care utilizeaza zilnic apa, evident nu-i intereseaza ca ma inunda.
Ce masuri legale pot lua?
Multumesc.
Buna ziua,

Am asigurare de locuinta pentru diverse daune: furt, inundatii vecini etc. Am avut o inundatie de la vecinul de deasupra si am apelat la societatea de asigurari pentru a-mi rezolva problema. Mi s-a alocat un numar de dosar, ACP2-CJ-100057/2011, au venit agentii la fata locului, au constatat evenimetul, au facut poze, au intocmit dosarul. Evenimetul s-a intamplat in octombie. Am fost anuntat de suma care va fi platita, 270 lei, in luna noiembrie.
In acest moment, inca nu s-au platit banii in contul meu. Sun tot la 2 zile agentul care s-a ocupat de constatare sidosar, sunt amanat pe diverse motive (nu se stie raspunsul de la Bucuresti, persoana nu e la calculator etc.).

Va rog un sfat ce pot face in aceasta situatie, suntem deja la mijlocul lunii februarie.

Multumesc.
Răspuns la discuția anvelope de iarna
Buna ziua.
Multumesc pentru directiva.
Despre politia rutiera, sunteti sigur de raspuns? Nu se specifica ca ar avea competente.
RAR-ul are in componenta muncii acest obiect, politia rutiera nu.

Cu stima.
Buna ziua.

Va rog sa ma lamuriti cu privire la aceste modificari: www.avocatnet.ro/content/art... :
- se specifica anvelope de iarna, exista undeva in legi o detaliere specificatiilor acestora dupa care poate fi controlata masina daca e in regula sau nu dpdv al anvelopelor, deoarece aud/vad dezbateri despre M+S, all seassons etc.
-in ordonanata se specifica:
"Inspectia, controlul si supravegherea modului de respectare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, precum si a prevederilor normelor si reglementarilor prevazute de aceasta se efectueaza in trafic si la sediul operatorilor de transport/intreprinderilor de catre inspectorii de trafic si/sau personalul autoritatii competente imputernicit in acest scop". Cine sunt acesti inspectori de trafic (controalele RAR existente pe drumurile tarii) si cine pot fi imputerniciti (politia rutiera romana) ?

Multumesc anticipat.
Buna ziua.

Doresc sa achizitionez un autoturism din Bucuresti.
Actele prezentate de proprietar sunt cartea de identitate a masinii si actul de la finante. Problema si intrebarea pe care o ridic este urmatoarea: la finante apare ca a platit impozitul pe autoturism, dar in cartea de identitate nu e trecut proprietar ( din cei 5 proprietari anteriori). Este in regula asa ceva?
Nu a prezentat talonul masinii, desi cred ca daca nu e trecut in cartea de identitate nici in talon nu este.

Va rog un raspuns si eventual sfaturi ca sa pot achizitiona autoturismul legal, cu acte in regula.

Multumesc.
Buna ziua.
Mai am de efectuat 4 zile de concediu de anul trecut.
Am depus o cerere electronica pentru o zi de concediu, care a fost refuzata de seful meu.
Am rescris aceasta cerere in sistemul electronic al firmei, acum astept raspuns.
Ce se intampla daca e refuzata din nou si eu lipsesc in aceea zi, dpdv al consecintelor?

Multumesc.
Buna ziua.
Compania la care lucrez a decis sa restructureze postul meu de manager IT. In CCM scrie ca am dreptul la 2 salarii daca se face restructurare.Firma mi-a propus un alt post intern printr-o notificare, eu am fost de acord cu acea notificare si am solicitat in scris mai multe date despre noul post. Am primit o INFORMARE, care arata ca mai jos:
"INFORMARE
1.Obiectul contractului: Conform fisei postului(anexata)
2.Salariul:
Salariul de baza brut lunar: x lei, nenegociabil
3.functia: manager proiect
4.durata contractului: determinata de 3 luni.
Celelalate elemente ale contractului individual de munca raman neschimbate.
In sensul delor de mai sus urmeaza sa incheiem un act aditional la contractul individual de munca.
Am luat la cunostinta,
Numele:...."
Eu nu vreau sa fie salariul diminuat si nici perioada determinata. Ce se intampla daca semnez/nu semnez acest act?
Eu am vrut doar sa fiu restructurat, am fost sfatuit sa accept alt post explicandu-mi-se ca daca firma iti propune si tu refuzi, nu te restructureaza cu salarii compensatorii si somaj. Am procedat bine?
Rog urgent sfaturi.
Multumesc.

"De aceea, este bine, spre exemplu, cand sunteti acuzat ca ati trecut pe rosu, sa-l intrebati - politicos si suav !!! cum probeaza aceasta constatare"


Pt orasele in care intersectiile sunt monitorizate prin camere ( trebuie sa existe si placuta "Monitorizare trafic", care, de regula, nu lipseste ) in instanta se aduce proba video.