avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate Cecilia_g

Activitate Cecilia_g

Va multumesc frumos pentru raspuns!

Considerati ca aceasta conditie impusa de catre primaria careia ma adresez are fundament legal?

Personal, am contactat telefonic functionari apartinand diferitelor autoritati ale administratiilor publice locale de pe teritoriul tarii, respectiv Primaria Constanta, Primaria Brasov, Primaria Alba, Primaria Sibiu, Primaria Pitesti, Primaria Ploiesti- pentru consiliere, toti acestia mi- au confirmat faptul ca titularul contractului de detinere/ inchiriere a locuintei, nu trebuie sa fie si titularul contractului de furnizare energie electrica/ gaze naturale. De altfel, este si logic, altfel, proprietarul locuintei ar trebui sa modifice si contractele furnizorilor de utilitati pe numele chiriasului, pentru ca acesta sa poata beneficia de ajutorul de incalzire... Daca se schimba chiriasul anual, se incheie de fiecare data alt contract la furnizorul de energie sau gaze naturale, pe numele noului chirias?

Prevederile aceleiasi legi, se aplica diferit in functie de institutia careia te adresezi?

Multumesc!
Ajutor de incalzire a locuintei 2021

Buna ziua!
Intampin probleme la depunerea dosarului pentru acordarea ajutorului de incalzire conform Legii 226/ 2021 privind stabilirea masurilor de protectie sociala pentru consumatorul vulnerabil de energie. Concret, este solicitat de catre angajatii primariei carora m- am adresat, ca formularul cerere/ declaratie sa fie completat de catre titularul contractului de detinere/ inchiriere a locuintei, care trebuie sa fie si titularul contractului de furnizare energie electrica/ gaze naturale.
La insistentele mele mi- au primit dosarul dar nu am primit numar de inregistrare, pentru ca ulterior, in cazul respingerii acestuia, sa ma pot adresa in instanta- conform prevederilor Legii nr. 554 /2004.
Am completat online o sesizare pe site- ul oficial al primarie, dar de asemenea, nu am primit nicio confirmare pe adresa de email privind inregistrarea acesteia... Ce pot face in continuare?
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Conditionare medic de familie
Mama mea este beneficiara a L189/ 2000, drept ce i- a fost stabilit de catre casa de pensii, ca urmas- sot supravietuitor- in urma decesului tatalui meu, in ianuarie a.c. Medicul de familie, pentru eliberare de reteta gratuita, i- a solicitat si o hatarare de la casa de asigurari de sanatate de care apartine, respectiv Constanta. Aici, cererea nu i- a fost primita, spunandu- i- se ca urmasii L189/ 2000 nu au dreptul la medicamente cu eliberare gratuita, asa cum a avut tatal meu. Va rog sa- mi spuneti daca refuzul functionarului respectiv are un temei legal, si in cazul unui raspuns negativ, ce as putea face in continuare? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Buna ziua!
Cu respect va rog sa- mi spuneti daca am interpretat corect- avand in vedere nou aprobata Lege nr. 66/2016 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor- si anume

- ma aflu in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, fetita va implini 2 ani in noiembrie, pe 20. Daca ma intorc la serviciu incepand cu data de 1 septembrie, respectiv cand fetita va avea 1 an si 9 luni, benficiez de stimulentul de insertie pana la implinirea de către copil a varstei de 3 ani?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Cu stima,

Cecilia.
Va salut. Cecilia ma numesc si doresc sa obtin un card de credit. La ghiseul agentiei la care am cerut detalii despre acest produs mi s- a spus ca nu beneficiaza de perioada de gratie la retragerile de numerar. Contactand telefonic un operator al bancii (nu stiu daca pot mentiona numele bancii...), acesta mi- a spus ca exista o oferta pe perioada nedeterminata in care cardurile de credit beneficiaza de perioada de gratie si la extragerile de numerar. Revenind la ghiseu, operatorul de ghiseu ia legatura cu banca centrala si- mi confirma ce mi s- a spus telefonic, respectiv, faptul ca intr- adevar cardul are perioada de gratie la retragere. Problema mea este ca acum sunt neincrezatoare... Cum imi pot da seama concret care este varianta reala. Mi- e teama sa nu existe clauze ascunse in contractul de creditare. Va rog respectuos sa- mi sugerati ce ar trebui sa verific in mod deosebit in contract pentru a- mi da seama daca acest card beneficiaza sau nu de perioada de gratie la retragerea de numerar. Va multumesc anticipat pentru raspuns.