avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate gina10

Activitate gina10

Da.Inregistrarea contabila a impozitului pe profit de plata se va face cu suma care ramane dupa ce se scade sponsorizarea.Exemplu: Sponsorizare 1000 ron; impozit pe profit 2500 ron; 2500-1000=1500 ron: 691=441 =1500 ron
Răspuns la discuția Completare rezeva legala
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua.Va rog o lamurire: am constituit rezerva legala conform legii,la 31.12.2015 si am inregistrat 129=1061; contul 129 va ramane cu sold in balanta la 31.12.2015? Se va inchide in 2016 la repartizarea profitului? Multumesc mult pentru raspuns.
Discuție revisal
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati la revisal.Am avut o persoana detasata pe 6 luni apoi s-a prelungit inca pe 6 luni.Din greseala,am inregistrat data incetarii detasarii data la care expira cea de-a doua detasare fara sa fi incetat prima perioada si apoi sa trec a doua perioada a detasarii.Am incercat sa corectez dar nu se selecteaza rubrica "corectie detasare"si nu imi afiseaza nici o persoana.Iar persoana respectiva,in raportul pe salariat apare detasat, cum ar veni,pe un an iar la contracte de munca imi apare activ.Cum pot corecta aceste erori? multumesc mult.
Discuție Subventii pfa
Buna ziua. Un PFA ,in anul 2014,incaseaza de la somaj subventie pentru un angajat. Aceasta subventie intra in cifra de afaceri (65000 euro) ? La SRL stiu ca nu intra in calcul CA , dar la PFA? Multumesc.
Răspuns la discuția Cifra afaceri PFA
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua.As dori o precizare pentru PFA: cifra de afaceri pana la care este scutit de tva este de 65000 euro sau s-a majorat la 100.000 euro? Multumesc mult!
Buna ziua.Va rog sa ma lamuriti :banii personali ai salariatilor se inregistreaza in registrul special? Stiu ca in urma cu cativa ani acest lucru era obligatoriu si s-a abrogat dar acuma s-a revenit? Multumesc mult.
Buna ziua.Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: am la firma certificat calificat pentru CUI-ul firmei dar as vrea sa mai depun pe acelasi certificat,pentru inca doua firme; ce acte trebuie sa intocmesc si unde trebuie sa le depun?multumesc !
Răspuns la discuția Declaratia 101
Asa voi face; intocmesc bilantul si apoi d101; oricum,in bilant se scad sumele iar diferenta dintre ele este impozitata; multumesc mult!