avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate garleanu

Activitate garleanu

Monografie contabila la cumparator, achizitie autoturism complet amortizat
In cazul in care un sofer a produs un accident cu daune materiale ,fuge de la locul faptei dar a fost vazut i s-a luat numarul masinii si marca,firma la care are RCA,poate da numele si adresa faptasului persoanei pagubite pentru a merge la instanta?Politia a refuzat spunind ca este problema lor si din lipsa de personal va dura multe luni pentru al contacta pe pagubit.
Ce articole contabile se impun la achizitia de catre un ong a unui mijloc de transport second-hend de la o firma din Romania si are parcursi 120.000 km.
Un ONG,achizitioneaza din Germania un mijloc de transport persoane de 8 locuri cu durata de viata de peste 8 ani.Cum se inregistreaza in contabilitate si daca mai calculeaza amortizare.
Am in proprietate un apartament achizitionat dupa revolutie cind le-a pus in vinzare guvernul Roman.Timpul a trecut peste documente si aproape s-au sters.Ma poate sfatui cineva cum pot obtine un duplicat sau daca este posibil ca un notar sa poata produce un astfel de document?.Multumesc
Nu m-am exprimat corect,eu am intentionat sa spun daca pentru cota ce-i revine mamei o poate dona cui doreste?Ce cunosc eu:Mama are dreptul la 1/2 din masa succesorala si inca 1/3 din masa succesorala a sotului decedat.Aici intervine intrebarea:partea ce-i revine mamei o poate dona cui doreste ea?
Mama si fii.
O persoana in viata dupa decesul sotului(sotiei) in deplinatatea facultatilor mentale demonstrate prin confirmare psihiatrica, poate face o donatie conform dorintei sale unuia dintre urmasi fara sansa ca alt urmasi sa atace actul de donatie.?
Poate cineva sa-mi spuna ce caracter are taxa pe terenul de sub bloc?Este cumva taxa locala?Multumesc
Adresez rugamintea sa-mi spuneti -daca urmasii fostilor detinuti politic si deportati ale caror drepturi se acorda prin DL.NR.118/1990,beneficiaza pe linga indemnizatie si de scutirea de impozite si taxe locale