avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate stefpasca

Activitate stefpasca

Răspuns la discuția importuri !!!
Multumesc mult pentru ajutor !!! Totusi trebuie sa fac o remarca. Facturea mea ramane cea de la furnizorul din Elvetia, iar pe DVI, este trecut la rubrica furnizor firma din Elvetia, iar la cumparator firma din Romania. Comisionarul doar a vamuit marfa in Austria, nu a cumparat-o ca apoi sa mi-o revanda.
In acest caz trebuie sa fac doar taxare inversa, sau trebuie totusi sa evidentiez si sa platesc TVA-ul aferent. Natura marfii achizitionate nu necesita taxe vamale , doar TVA
Multumesc !
Discuție importuri !!!
Suntem o firma din Romania care am achizitionat o marfa din Elvetia. Marfa a fost vamuita in Austria de catre un transpotator (comisionar), care a garantat in numele nostru plata taxelor, fara a achita ceva. Dupa vamuire, a rezultat taxe vamale "0" si TVA 19 % , (procent TVA Austria),. Comisionarul a insistat pe aceasata varianta (si nu pe cea clasica, adica vama Romania, platit TVA vama 24 %, ridicat marfa) , pt ca am avea posibilitatea sa nu platim TVA-ul si sa-l regularizam la decontul acestuia in D 300. Stie cineva, daca e corect sau nu aceasta varianta si eventual cu evidentierea in contabilitate a acestor operatii.
Multumesc ! .
Salutare tuturor !
Sunt un nou utilizator al acestui forum si as dori sa deschid o discutie despre Dosarul Preturilor de Transfer. Daca cineva a intocmit asa ceva sau detine informatii care ne-ar putea fi de folos...., am fi bucurosi. Eu tocmai trebuie sa intocmesc un asemenea dosar si toate informatiile culese atat de la cursuri de specializare cat si on line ma indreapta spre a apela la o firma specializata. Daca a reusit cineva sa intocmeasca asa ceva cu resurse proprii si vrea sa fie de folos si altora.... :((
Multumesc!