avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate ili1

Activitate ili1

Ce fel de prejudiciu ? Cand s-a intamplat ? Nu se prescrie conf. Codului penal ?
Răspuns la discuția incheiere ,intelegere amiabila
Multumesc pt raspuns, intelegerea , tranzactia depun avocatii, cand se afla daca va fi aprobat de dl judecator ?
In incheiere scrie ca pana la urmatoarea infatisare partile sa se intealaga amiabil.,care ar fi consecintele daca :
1) discuta si se inteleg
2) daca reclamantul nu doreste sa discuta
3) daca discut dar nu cad la o integere
multumesc
Răspuns la discuția Inlocuire expert
Multumesc pt.raspunsul Dvs.,
Deci exp.contabil stabileste ca nu am situatie contabila financiara ,acest fapt raporteaza d=lui presedinte ?
pe urma d-l presedinte dispune sa realizez o contabilitate ?
sau d=l expert imi cere acest lucru ?
sau d-l expert direct imi cere facturi fara sa fie dispus de catre d-l presedinte ?
Multumesc ,
Aveti cetatenia romana de ce nu ati cerut la evidenta populatiei C. I. provizoriu cu adresa de domiciliu la o ruda sau prieten.
sau cetatean stabilit in UE are dreptul de a cumpare imobil in Ro
Notarul la care s-a facut tranzactia trebuia sa va lamureasca,doar aveti cetatenie RO,
succes va doresc
Răspuns la discuția Inlocuire expert
Multumesc pt.raspunsurile Dvs !
Acum noul expert in contabilitate ,m-a contactat ,si a gasit ca nu am contabilitate ( am construit in regie proprie si numai cheltuiellie pe zi am intrun jurnal de al meu)
.D-l expert a zis ca ar poate sa faca o situatie contabila pe baza facturilor ,si chitantelor .Taxa de 800 de lei e pentru raportul de expertiza ,care cum inteleg ar avea la baza o situatie contabila .D-l expert poate sa inceapa realizarea unei contabilitate ? aceasta nu este inclus in avansul de 800 de lei, sau aceasta e o alta lucrare ? Sau pot Eu sa contactez o firma de contabilitate ?numai pt contabilitate ,pe baza caruia sa faca rapotul de expertiza ?
cu respect
Dl judecator prin incheiere a inlocuit expertul, ce se intampla cu cei 800 lei achitata in contul expertului , care a fost schimbat. ?
Cu respect.
in continuare.......d-l expert a depus raspuns la obiectiunile reclamantului,dar reclamantul a depus cererere de incuviintare pt.o contraexpertiza si sa participa si un expert parte ,din partea lui .
Daca d-l judecator incuviinteaza cine plateste contra expertiza ? atat reclamantul si paratul o sa fie citati ? este vorba despre valoare teren in anul 2009.
multumesc
Am fost in asemenea situatie ,am incercat sa depun de trei ori cerere de radiere la OCPI,nici nu au primit ,a zis sa ma duc la Notar ....un domn avocat m-a sfatuit sa trec in cerere conform regulament din 9 iulie 2014 de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru,
Articolul 172(1)......si atunci au primit si am primit raspuns Da.
Succes !
Multumesc pentru raspunsul Dvs. Intrebarea mea : dl expert a raspuns la obiectiuni cu 5 zile inaintea sedintei , , avocatul reclamantului a zis ca trebuia cu 10 zile inaintea sedintei . Conform legii , care e adevarul ? 5 zile sau 10 zile ?