avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate claudia_86

Activitate claudia_86

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
daca ar putea cineva sa ma ajute cu o lamurire ar fi grozav, in legatura cu unitatea subiectului pasiv la infractiunea continua/continuata. e sau nu necesar in toate cazurile? se specifica necesitatea de subiect Activ, dar nu si pasiv.
Traficul de persoane, de ex, comis asupra mai multor subiecţi pasivi, în aceleaşi condiţii de loc şi de timp, constituie o infracţiune unică, în formă continuată. conform unui ril din 2007 dar un exemplu pentru o infractiune continua cu mai multi subiecti pasivi nu am gasit.
in schimb intr-o grila udroiu spune ca infractiunea continua presupune unitate de subiecti pasivi. help :)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011

Penal special:
Tentativa nu se pedepseste:
a. la toate infr de serviciu sau in legatura cu serviciul ce sunt susceptibile de tentativa
b. la infr de denuntare calomnioasa
c. la infr de marturie mincinoasa


grila e din voineag. si rasp coreste a. b. c.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Multumesc pt explicatii...am inteles. Si o nota personala...ma enerveaza rau de tot rigiditatea unor grile, dar asta este, alt tip de examen nu ar fi fezabil.
Penal special:
Tentativa nu se pedepseste:
a. la toate infr de serviciu sau in legatura cu serviciul ce sunt susceptibile de tentativa
b. la infr de denuntare calomnioasa
c. la infr de marturie mincinoasa
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Reiau:
daca decedeaza una din parti eu stiam ca trebuie sa suspende daca nu se cere termen nu ca poate sa suspende....nu?


Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
daca decedeaza una din parti eu stiam ca trebuie sa suspende daca nu se cere termen nu ca poate sa suspende....nu?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
liviu17 a scris:

..eu sunt pe principiu: nu se ingrasa porcul dar macar moare satul! :D
Spor la repetat si nb.


Foarte tare...chiar m-a facut sa zambesc motto-ul tau:thumbup:
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Ril.decizia 76/2007...mas. prev. a obligarii de a nu parasii loc/tara nu pot fi prelungite/mentinute de instanta, urmand a fi discutata LUAREA lor
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
In cazul in care jud admite plangerea formulata in temeiul art 278 ind1 impotriva rezolutiei de NUP procurorul este obligat sa inceapa urmarirea penala? Am o carte de Anastasiu Crisu si el explica de ce NU e obligat dar intr-o grila din 2008 de la concursul de admitere in magistratura se spune ca ESTE obligat. Alti autori ce sustin?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
isis23 a scris:

claudia_86 a scris:

Buna dimineata dragi colegi de suferinta:)
Am 2 intrebari izvorate din grilele Dl.Udroiu desigur:D
1.In cazul infr. de vatamare corporala este necesar ca nr zilelor de ingrijiri medicale sa fie de cel putin 20? Dl.U zice ca nu dar daca sunt mai putin de 20 nu mai este VC este art 180 Edit: Ups I did it again trebuie sa fie cel putin 21:D:">
2. Infr de provocare ilegala a avortului in forma tip se face numai cu int directa? Dl U zice ca Da dar SB zice ca e posibil si int eventuala. Pareri?

1. Pai ...D-ul Udroiu cam are dreptate ....daca e necesar cel putin 21 pentru art.181 ...cam asa si trebuie sa fie.Adica 21 ( inclusiv ....sau cel putin-60 inclusiv sau cel mult ) . Daca sunt 20 zile ( inclusiv sau cel mult ) este art.180
Nu inteleg ce nu intelegi:D


Vad ca nu ai citit tot ce am scris. Dupa ce am vazut mesajul scris mi-am dat seama ce am gresit si am editat. L-am lasat asa in ideea ca daca si altcineva se incurca cum am facut-o eu, din neatentie, sa isi dea seama de greseala.
Deci la 1 m-am clarificat.
Ramane intrebarea 2.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Buna dimineata dragi colegi de suferinta:)
Am 2 intrebari izvorate din grilele Dl.Udroiu desigur:D
1.In cazul infr. de vatamare corporala este necesar ca nr zilelor de ingrijiri medicale sa fie de cel putin 20? Dl.U zice ca nu dar daca sunt mai putin de 20 nu mai este VC este art 180 Edit: Ups I did it again trebuie sa fie cel putin 21:D:">
2. Infr de provocare ilegala a avortului in forma tip se face numai cu int directa? Dl U zice ca Da dar SB zice ca e posibil si int eventuala. Pareri?