avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Activitate vidrag

Activitate vidrag

Va salut.
Sunt inginer material rulant cale ferata. Am 61 de ani, peste 35 ani stagiu de cotizare. Am lucrat si lucrez in domeniul feroviar, astfel:
La ICPTT (6 ani , inginer stagiar, cercetator stiintific) in domeniile: dinamica rularii, piese si boghiuri vagoane, structuri portante vagoane, incercari pe standuri si poligoane)

la REFER RA care a inlocuit ICPTT prin absorbtie/reorganizare (5 ani cercetator stiintific) domeniile: dinamica rularii, piese si boghiuri vagoane, structuri portante vagoane, incercari pe standuri si poligoane).

la AFER (24 de ani expert) evaluarea conformitatii piese componente si vehicule de cale ferata.
Consider (nu doar eu) ca activitatile de mai sus prin natura lor se incadreaza in siguranta circulatiei feroviare.

Legea personalului feroviar nr. 195/2020 prevede ca personalul feroviar se poate pensiona anticipat cu max 5 ani fara penalitati daca a implinit 60 de ani, stagiul de cotizare 35 ani si cumulat 30 de ani in siguranta circulatiei.

In cazul meu sunt acoperiti 24 de ani la AFER ca expert (vezi poz 13 din tabelul cu functii/meserii conf ORDIN MT nr. 1561 din 13 septembrie 2022).

Pentru perioadele inainte de infiintarea AFER (ICPTT, INCERTRANS, REFER RA) in care activitatea (meserie/functie) a fost identica sau chiar mai complexa decat cea de (expert) la AFER:
- este dreptul/obligatia legala a AFER (ca urmasa a societatilor mentionate) sa aprecieze/incadreze (prin adeverinte de ex.) activitatea mea anterioara infiintarii AFER, ca activitate feroviara in siguranta circulatiei ?
- daca DA, aceste perioade (ante AFER) se pot cumula cu cei 24 de ani la AFER in functia de expert? Se poate considera astfel ca fiind indeplinita conditia de 30 ani din Legea personalului feroviar nr. 195/2020 art. 35?
Adica este posibila iesirea la pensie (peste 60 ani, 35 ani cotizare) fara penalitatea datorata anticiparii?
Multumesc
Va salut.
Sunt inginer material rulant cale ferata. Am 61 de ani, peste 35 ani stagiu de cotizare. Am lucrat si lucrez in domeniul feroviar, astfel:
La ICPTT (6 ani , inginer stagiar, cercetator stiintific) in domeniile: dinamica rularii, piese si boghiuri vagoane, structuri portante vagoane, incercari pe standuri si poligoane)

la REFER RA care a inlocuit ICPTT prin absorbtie/reorganizare (5 ani cercetator stiintific) domeniile: dinamica rularii, piese si boghiuri vagoane, structuri portante vagoane, incercari pe standuri si poligoane).

la AFER (24 de ani expert) evaluarea conformitatii piese componente si vehicule de cale ferata.
Consider (nu doar eu) ca activitatile de mai sus prin natura lor se incadreaza in siguranta circulatiei feroviare.

Legea personalului feroviar nr. 195/2020 prevede ca personalul feroviar se poate pensiona anticipat cu max 5 ani fara penalitati daca a implinit 60 de ani, stagiul de cotizare 35 ani si cumulat 30 de ani in siguranta circulatiei.

In cazul meu sunt acoperiti 24 de ani la AFER ca expert (vezi poz 13 din tabelul cu functii/meserii conf ORDIN MT nr. 1561 din 13 septembrie 2022).

Pentru perioadele inainte de infiintarea AFER (ICPTT, INCERTRANS, REFER RA) in care activitatea (meserie/functie) a fost identica sau chiar mai complexa decat cea de (expert) la AFER:
- este dreptul/obligatia legala a AFER (ca urmasa a societatilor mentionate) sa aprecieze/incadreze (prin adeverinte de ex.) activitatea mea anterioara infiintarii AFER, ca activitate feroviara in siguranta circulatiei ?
- daca DA, aceste perioade (ante AFER) se pot cumula cu cei 24 de ani la AFER in functia de expert? Se poate considera astfel ca fiind indeplinita conditia de 30 ani din Legea personalului feroviar nr. 195/2020 art. 35?
Adica este posibila iesirea la pensie (peste 60 ani, 35 ani cotizare) fara penalitatea datorata anticiparii?
Pentru ca nu am reusit sa stârnesc interesul nimanui, aduc urmatoarele precizari: este vorba de faptul ca la cap II, sect 1, art. 10 al 3 se precizeaza ca pentru personalul de executie din anexele I-VIII salariile de baza corespund gradatiei 0, iar in anexa VII, cap I art. 1 salariul maxim are un asterisc respectiv ca include sporul de vechime la nivel maxim.
Multumesc
Din analiza prevederilor Legii 153/2017 reiese ca ar putea exista o contradictie intre prevederea de la cap II, sectiunea 1, ar. 10 al(3) din lege si prevederea de la Anexa VII, capitol I, art. 1 referitor la salariile de baza al personalului de executie
Va supun atentiei urmatoarea situatie: imobilul si curtea in care locuieste socrul meu sunt detinute in indiviziune de acesta (cota 5/8) si de unicul nepot (via sora decedata –mama nepotului, cumnat decedat – tatal nepotului) (cota de 3/8). In ultimii 40 de ani imobilul a fost intretinut/modernizat exclusiv pe banii socrului. Toate taxele aferente proprietatii au fost achitate integral (adica pentru 8/8) de socrul meu in toata aceasta perioada.
Precizez:
- din partea coproprietarilor (cota de 3/8 - sora/cumnat/nepot) nu a existat niciodata dovada unui interes de orice natura.
- nepotul in cauza nu mai este cetatean roman
- imobilul nu poate fi divizat pentru o eventuala locuire in comun cu copropietarul

Va intreb daca exista posibilitatea legala a intrarii in proprietate pe tot imobilul in cazul in care, in eventualitatea unei succesiuni (deces socru), nepotul refuza iesirea din indiviziune sau solicita compensatii (sa zicem exagerate) in schimbul iesirii din indiviziune sau a renuntarii la cota parte (3/8). Poate fi invocata in acest caz uzucapiunea?
Va multumesc
Răspuns la discuția detinere arma cu aer comprimat
Scuze ca nu am mai informat cum s-a incheiat "epopea":">
Dupa ce am dat o declaratie la serviciul arme-munitii de la IGP Bucuresti, am primit o instiintare ca sunt urmarit penal. Am primit apoi instintare ca am fost gasit vinovat si trebuie sa platesc o amenda penala de 150 lei.Cu dovada achitarii acesteia m-am prezentat la Parchetul Bucuresti (nu mai sunt sigur de denumirea corecta!!) undeva in spatele spitalului Coltea. Cu asta s-a incheiat totul.
Intre timp au aparut citatiile. Am fost incadrati la raspundere "patrimoniala". Am mai aflat ca i s-a cerut reclamantului (institutia publica angajatoare) sa detalieze/justifice sumele pretinse pe ani si parat(angajat).
luna iulie 2015
Multumesc pentru raspuns. In conditiile existentei Legii 124/2014 mai era necesara actiunea in instanta (impotriva salariatilor) la care a recurs angajatorul?
Sunt angajat intr-o institutie publica care se autofinateaza. Ca si la bugetari, in 2010 a fost taiat salariul cu 25%. Din motive necunoscute nici azi, in luna ianuarie 2011 angajatorul a revenit din proprie initiativa si a acordat salariile 100% (initiale). Au fost acordate in anii 2011, 20012, 2013 si compensatii pentru recuperarea fortei de munca si ulterior o majorare a salariilor pentru incadrarea in Legea unica de salarizare (in 2013 daca nu ma insel). Curtea de conturi a considerat aceasta situatie ilegala, angajatorul a pierdut procesele cu curtea de conturi si drept urmare a procedat la actionarea in instanta a fiecarui angajat pentru recuperarea sumelor considerate acordate ilegal.

1. poate fi incadrata ( de instanta) aceasta situatie la una din amistiile fiscale care au fost promulgate pana in prezent?
2. sunt angajatii vinovati cu ceva fata de situatia descrisa?
3. cine ar trebui sa acopere prejudiciul sesizat de curtea de conturi?

Va multumesc