avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate dani_karmy

Activitate dani_karmy

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Buna seara,
Stiti cumva daca in august se da examen si pentru INM si pentru magistratura (cei cu 5 ani vechime) ?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Me_Isa a scris:

La penal general este bine sa citesti cartea lui Streteanu si sa faci grile din culegerea pe care a scos-o in 2005. La penal special eu merg pe Toader, sunt prezentate bine infractiunile cu exemple din practica. De asemenea pentru penal special trebuie sa citesti jurisprudenta, mai ales a Inaltei Curti. Chiar daca Udroiu face subiectele (stiam ca doar la procedura penala) nu cred ca este obligatoriu sa invatam numai cartea lui, atat timp cat stii foarte bine teoria si cunosti si jurisprudenta poti rezolva grilele lui Udroiu.



De Jurisprudenta ICCJ de unde ati facut rost...si intre ce ani?
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
Ce vi se pare asa aberant ca cei cu 5 ani vechime in justitie (exemplu grefieri cu studii superioare) sau din alte medii juridice (ex.consilieri juridici) sa dea examen direct pentru magistrat..fara I.N.M.?
Unul care doar ce a terminat facultatea se poate pune pe picior de egalitate cu unul cu studii superioare de drept, dar si cu experienta in plan practic?
Multumesc, Shiminutza :)
Imi pare rau ca s-a interpretat astfel.
Rugamintea mea se adresa celor care au deja scanate materiale sau gasite pe net...nicidecum sa stea cineva sa imi scaneze mie... :(
Am citit postarile anterioare...si am vazut ca erau persoane care spuneau ca au materiale deja scanate si ca sunt dispuse sa le trimita si altora...si lor ma adresasem daca doresc sa mi le trimita si mie...sau sa mi se spuna niste site-uri unde pot gasi cate ceva...
Daca se vrea si se poate bine...daca nu...nu...nici o problema...oricum o sa continui sa imi cumpar...ca sa actualizez ce am...dar niciodata nu strica sa fie si ceva materiale in plus... :)
Va doresc o duminica frumoasa.



Buna ziua
As dori sa-mi incerc si eu norocul sa dau la toamna pentru admitere in magistratura...desi pentru mine grilele sunt o mare provocare...pentru ca in facultate toate examenele le-am dat doar sinteza.....
:)
Am o mare rugaminte la voi...ma puteti ajuta...sa-mi trimiteti pe mail...tratate si grile ultimele editii scanate ...dupa care se invata, de regula, pentru examenul de intrare in magistratura (ex.Boroi, Neagu, Voineag...etc.) ...sau sa imi spuneti niste site-uri unde le pot gasi?
Multumesc anticipat.

e-mail dani_karmy@yahoo.com
Răspuns la discuția ADMITERE MAGISTRATURA MARTIE 2011
Buna ziua
As dori sa-mi incerc si eu norocul sa dau la toamna pentru admitere in magistratura...desi pentru mine grilele sunt o mare provocare...pentru ca in facultate toate examenele le-am dat doar sinteza.....
:)
Am o mare rugaminte la voi...ma puteti ajuta...sa-mi trimiteti pe mail...tratate si grile ultimele editii scanate ...dupa care se invata, de regula, pentru examenul de intrare in magistratura (ex.Boroi, Neagu, Voineag...etc.) ...sau sa imi spuneti niste site-uri unde le pot gasi?
Multumesc anticipat.

e-mail dani_karmy@yahoo.com