avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate Andra24

Activitate Andra24

Buna! Stie cineva daca se poate pune poprire pe indemnizatia de insotitor copil handicap grav ? Am inteles ca pe indemnizatia de crestere se va pune poprire dar nu stiu la insotitor cum e . Multumesc
Răspuns la discuția restituire taxa timbru mediu
Sunt in aceeasi situatie , nu ne raspunde nimeni :( , chiar imi e greu sa cred ca nici un avocat nu stie nimic ce se poate face
A-ti facut referire la impozite/taxe ,ar fi super si asa macar sa achitam taxele cu banii aia dar nu se poate , cica sunt doua chestii diferite...asta mi-au spus mie la finante.
Ce v-a sfatuit avocatul ? Un avocat ar trebui sa stie mai multe decat noi . Eu am la fel hotarare de 3 ani , acum trebuia sa primesc a treia transa dar statul smecher a suspendat platile ...este inadmisibil sa nu putem face absolut nimic.
Nu cred ca ne raspunde nimeni , vad aceeasi intrebare si nimeni nu ne poate ajuta. Sunt in aceeasi situatie ca si dvs.
Sunt in aceeasi situatie . Am si eu rugamintea sa ne spuneti ce putem face .
Avem vreo sansa daca mergem la un executor ? Sau sunt bani pierduti??
Multumesc
Chiar nu stie nimieni daca primesc ceva bani sau nu?
In articolele de pe net scrie ca exista un minim , era 600 ron pana anul trecut si s-a majorat la 1063 ron .
Am rugamintea daca ma puteti ajuta .
Avem o Intreprindere Familiala , platim impozit insa avem activitate redusa iar in decursul unui an veniturile sunt foarte mici ...aprox 500 ron intr-un an. Credeti ca este posibil sa beneficiez de indemnizatie crestere copil ? Exista un minim ? Citeam ca este vorba de 600 ron lunar dar nu stiu daca ma inacadrez.
In cazul unui pfa am inteles ca trebuie suspendata activitatea , dar in cazul unei IF cum se procedeaza ? Daca inchid activitatea practic nici sotul nu mai poate lucra . pot eventual sa ma exclud din IF? , chiar nu stiu cum sa procedez
Multumesc anticipat
Dvs sunteti in executare silita asadar va incadrati . Sunt in aceeasi situatie . In primul rand mergeti la un executor , notar sau avocat si trimiteti notificarea ( eu am platit 60 ron la executor) , apoi asteptati o eventuala contestatie din partea bancii ( noi am primit-o deja) si abia apoi mergeti in instanta . In cazul in care banca va contesta , veti primi termen la tribunal , daca nu contesta atunci asteptati 2-3 sapt si mergeti dvs in instanta , fara taxa de timbru doar sa aveti acte la dosar cum ar fi - contractul de credit si de ipoteca , notificarea trimisa bancii , cazier judiciar .Actionati cat mai urgent astfel veti avea popririle ridicate , practic se suspenda executarea pana cand se termina totul . Succes
Răspuns la discuția darea in plata
Si eu sunt executata silit , am trimis o notificare bancii cat si recuperatorilor ( care sunt practic tot ai banciii ) , vom vedea daca raspund...daca nu atunci mergem in instanta
Am trimis notificarea prin executor pt ca dansul stie cel mai bine situatia ...acolo e si dosarul de executare