Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dare in plata imobil pe ca nu-l am de fapt
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dare in plata imobil pe ca nu-l am de fapt

Considerati ca este corect dpdv juridic, sa dau in plata un imobil pe care l-am cedat bancii acum 4 ani, bineinteles prin executare, sau trebuie sa ma adresez mai intai instantei pentru stingere datorie izvorata din credit, avand in vedere ca am poprire lunara si ipoteca pe un teren cu care nu am girat, doar il aveam in posesie la data executarii si pe care nu l-am putut vinde din aceasta cauza.
Dvs sunteti in executare silita asadar va incadrati . Sunt in aceeasi situatie . In primul rand mergeti la un executor , notar sau avocat si trimiteti notificarea ( eu am platit 60 ron la executor) , apoi asteptati o eventuala contestatie din partea bancii ( noi am primit-o deja) si abia apoi mergeti in instanta . In cazul in care banca va contesta , veti primi termen la tribunal , daca nu contesta atunci asteptati 2-3 sapt si mergeti dvs in instanta , fara taxa de timbru doar sa aveti acte la dosar cum ar fi - contractul de credit si de ipoteca , notificarea trimisa bancii , cazier judiciar .Actionati cat mai urgent astfel veti avea popririle ridicate , practic se suspenda executarea pana cand se termina totul . Succes
Multe multumiri.