Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa prima inmatriculare

Prin hotarare judecatoreasca definitiva s-a dispus sa mi se restituie taxa de prima inmatriculare pentru un autovehicul cumparat in anul 2008. Prima transa de bani am primit-o in luna ianuarie 2016, urmand ca celelalte rate sa le primesc in lunile aprilie a urmatorilor 4 ani. Deoarece in luna aprilie 2017 nu am primit banii m-am adresat ANAF, care mi-a comunicat ca" prin abrogarea dispozitiilor legale referitoare la restituirea taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule,taxei pe poluare pentru autovehicule,taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule si a timbrului de mediu pentru autovehicule prin Legea 1/2017,organele fiscale se afla in imposibilitatea restituirii acestora,inclusiv in situatia in care restituirea a fost dispusa prin hotariri judecatoresti definitive,devenite executorii."
Intrebarea mea este : Ce pot face in acest caz ? Multumesc !
Sunt in aceeasi situatie . Am si eu rugamintea sa ne spuneti ce putem face .
Avem vreo sansa daca mergem la un executor ? Sau sunt bani pierduti??
si eu sant in aceeiasi situatie cu hotarare judecatoreasca fiscul refuza sa imi plateasca bani,daca aveti ceva noutati rog sa ma anuntati si pe mine,vad ca avocatul nu raspunde la acest subiect