avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate bertro

Activitate bertro

multumesc. Sa inteleg deci ca nu ia nici o amenda pentru faptul ca in patru luni de zile n-a finalizat procedura de inregistrare, nefiind deci luat in evidenta pentru impozit si altele ?
salutare. Va rog sa cititi cele de mai jos, poate imi puteti da niste lamuriri:

Prin noiembrie o ruda a inceput sa lucreze la o firma care i-a cerut sa-si faca PFA (vechiul truc pt ca firma sa plateasca mai putine dari la stat). A obtinut autorizatia de infiintare de la primarie, apoi a luat niste formulare de la finante pe care trebuia sa le completeze si returneze pentru luarea in evidenta. Intre timp insa, a renuntat la a mai lucra la firma respectiva si, nemaiavand nevoie de PFA, n-a mai dus formularele completate la finante (nu si-a luat registru, chitantier, nu si-a facut stampila, nimic). Acu cica ar vrea sa desfiinteze PFA-ul daca tot nu il foloseste, dar i-a spus cineva ca ar fi pasibil de amenda din cauza ca n-a terminat inregistrarea la vremea respectiva.
- Stie cineva daca intr-adevar se da amenda la desfiintare (in conditiile in care n-a avut nici o secunda de activitate si nici chitantier, stampila). Daca da, aveti idee cam cat e amenda?
- E mai bine sa nu se duca s-o desfiinteze, ci sa o lase sa "expire" (daca se poate asa ceva) ? Exista vreo regula de desfiintare din oficiu (fara consecinte gen amenda & shit) daca nu exista activitate un anumit numar de luni/ani sau daca nu s-a inreg la finante la un anumit timp dupa obtinerea autorizatiei ?
- Daca omul decide sa nu faca nimic si s-o lase sa "expire", exista vreo posibilitate sa stie cei de la finante ca a fost inregistrata la primarie o PFA care nu a mai fost inscrisa la ei si sa-i trimita intre timp acasa vreo amenda sau sa-i ceara sa plateasca impozit, chiar daca firma nu a activat deloc ?

multumesc frumos. sper ca am explicat destul de clar.
ca sa nu mai deschid alt topic, intreb aici:

am telefonie fixa de la un operator privat. numarul meu de telefon este neinformabil (am sunat la informatii si am verificat acest lucru). Cu toate acestea, un anume personaj a apelat la un prieten din cadrul companiei de telefonie si a obtinut de la acesta atat numarul meu de telefon cat si adresa de domiciliu. A folosit mai apoi numarul de telefon pentru a-mi hartui familia si a emite amenintari la adresa mea.

intrebarea este: intra aceasta abatere sub incidenta legii pomenite mai sus (plus "versiunea innoita", legea 506/2004)? sa depun plangere impotriva operatorului ca persoana juridica sau sa-i conving sa-mi dea numele vinovatului (sigur au loguri cu cine a accesat baza de date in ziua respectiva) si sa depun plangere impotriva acestuia ca persoana fizica?

multumesc.
buna ziua.
mai este valabila deducerea de impozit pentru reabilitarea termica a locuintei (repartitoare, geamuri termopan, etc)? sau a fost valabila numai pt anul fiscal 2004?

daca mai e valabila, o sa mai revin cu cateva intrebari.
multumesc.