avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate adriana79

Activitate adriana79

Buna ziua, am primit o citatie la politie si pe ea face referire la art 244 cod procedura penala.
Ce inseamna asta? am gasit referire la inselaciune sau sustragere de bunuri de sub sechestru.
Care este?
O zi buna!
Răspuns la discuția cod caen 6492
si pentru ce forma de organizare ar trebui sa optez? si ce capital minim social ar trebui sa am ca sa desfasor o astfel de activitate de creditare?
Discuție cod caen 6492
Buna ziua, sunt persoana fizica autorizata din 2010, avand codul de activ 4619, si as vrea sa imi adaug codul 6492, pentru a face activitati de creditare din fondurile de care dispun, cum anume pot face acest lucru ca persoana fizica autorizata?
Multumesc
O zi buna
Răspuns la discuția urgent,evacuare imobil in lipsa
am inteles de la o cunostinta ca daca vechiul proprietar nu se conformeaza fiind pt2 saptamani plecat trebuie deschis dosar de evacuare si ceruta autorizarea patrunderii in incapere?
buna seara,va rog sa ma ajutati cu un sfat, am un var care a pierdut un apartament la licitatie. A primit somatie de evacuare, cu data si ora la care trebuie sa fie prezent la apartament pt a-l preda. Insa la data respectiva el nu este in tara, iar executorul a zis ca trebuie sa fie acolo sau il aduc ei legat. Mentionez ca in apart respectiv nu locuieste nimeni de mai bine de 15 ani si sunt depozitate cateva bunuri. Cum anume se poate proceda? Sparge executorul cu politia usa? Poate intra in incapere fara vechiul proprietar? Va multumesc
va multumesc
Mie imi folosesc pentru desfasurarea activitatii la punctul de lucru pe care il am.
Trebuie autentificat undeva?
Buna ziua,
Se poate face un contract de comodat pentru un laptop si o imprimanta, partile fiind o persoana juridica si una fizica?
Acest contract trebuie autentificat undeva?
Va multumesc.
Buna ziua,
Va solicit si eu ajutorul intr-o problema:
Eu, persoana fizica, am imprumutat suma de 8000 lei de la o alta persoana fizica in baza uni contract de imprumut facut la notar. Termenul de restituire al banilor a expirat, iar eu am reusit sa ii achit partial aceasta suma, adica 2000 lei.
Pentru suma achitata de 2000 lei nu am documente.
Nereusind sa achit intreaga suma, creditorul a mers la executor cu contractul de imprumut pentru executare silita pe suma de 8000 lei, pentru care am si primit somatie.
Eu lucrez ca persoana fizica autorizata, si am un birou, un spatiu inchiriat pe persoana fizica autorizata.
Astazi, executorul, impreuna cu creditorul si 2 jandarmi, au venit astazi la mine la birou, unde lucrez ca persoana fizica autorizata si s-a incheiat un proces verbal prin care ma obliga sa achit intreaga suma de 8000 lei in 3 zile, si au instituit sechestru asigurator pe bunurile care le am pe persoana fizica autorizata, si nu pe persoana fizica, sustinand ca este una si acelasi lucru, si ca trebuie sa raspund si cu patrimoniu de pe persoana fizica autorizata, desi, din punctul de vedere al meu, sunt doua entitati diferite (pf - reprezentata de cnp, pfa de CUI, care nu sunt la fel).
Eu nu am posibilitatea sa le achit in 3 zile banii si voiam sa va intreb:
1. Exista posibilitatea ca dupa aceste 3 zile sa imi ia bunurile care le am pe persoana fizica autorizata?
2. Desi ei nu accepta asta, eu pot sa le fac plati zilnice din incasari, prin depunere in contul bancar al executorului. Pot aceste plati sa impiedice executarea silita si sa imi ia bunurile de pe PFA?
Multumesc!
Va rog, un raspuns!