Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract de comodat pentru echipament informatic
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract de comodat pentru echipament informatic

Buna ziua,
Se poate face un contract de comodat pentru un laptop si o imprimanta, partile fiind o persoana juridica si una fizica?
Acest contract trebuie autentificat undeva?
Va multumesc.
Se poate face un astfel de contract care nu trebuie autentificat la notar.
Buna seara,

1. Da, se poate face un contract de comodat intre o persoana fizica si una juridica.
2. Daca va fi folosit doar "intern" este suficienta vointa partilor. In cazul contractului de comodat care priveste folosinta, de exemplu, a unui apartament pentru activitateaa sediului social, este necesara si stampila (in sensul de autentificare) unui avocat (preferabil) sau notar (mai costisitor).

Cu placere
Mie imi folosesc pentru desfasurarea activitatii la punctul de lucru pe care il am.
Trebuie autentificat undeva?
Asa cu a raspuns si dl.Neagu nu este necesara autentificarea.
va multumesc