avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate AniOevet

Activitate AniOevet

Buna ziua,

sunt licentiata in drept din 2011 insa de aprox 4 ani lucrez ca functionar administrativ in sistemul privat (angajata).
As vrea sa fac ceva cu viata mea asa ca m-am hotarat sa ma inscriu in Colegiul Juristilor din Romania, am inteles ca prima oara trebuie sa merg si sa depun actele apoi perioada de stagiu dureaza 2 ani, am urmatoarele intrebari:

- indrumatorul trebuie sa mi-l aleg singura sau se poate face o repartizare?
- pe perioada stagiului de 2 ani se poate sa fiu platita de catre indrumator?
- in aceasta perioada de 2 ani trebuie sa platesc taxe catre stat?
- am vazut ca pentru examenul din anul 2016 a fost postata materia, acea materie este valabila pentru toate examenele sau se schimba de la an la an?
- pentru admiterea in Barou, din experienta, este mai multa materie de invatat sau este aceasi?

Va multumesc mult si daca mai aveti orice alta informatie necesara m-as bucura sa mi-o impartasiti.
Buna seara,

va multumesc pentru sfaturi si o sa incerc sa tin cont de ele.

Nu vreau sa ma justific de ce am ales sa contorizez zilele si sa respect strict hotararea dar vreau sa precizez ca nici tatal nu si-a exprimat dorinta de a petrece mai mult timp cu fetita
Pe langa acest fapt consider ca am toate motivele (nescrise aici si care tin strict de copil) pentru a contoriza zilele dar cu toate acestea imi doresc ca fetita mea sa stie ca are doi parinti si ca singura diferenta intre ea si alti copilasi este doar ca mami si tati nu locuiesc in aceasi casa

Toate cele bune si apreciez fiecare lucru scris de dvs.

Va multumesc, ma asteptam sa fiu condamnata pentru faptul ca imi caut o portita in care sa nu o las pe cea mica o zi in plus la tatal ei
Asa cum fac de 1 an... o iau cu binisorul, ii explic ca trebuie sa mearga si la tati sa se joace, ca se vor distra cu siguranta, si ii spun tot felul de lucruri care sa o atraga sa mearga acolo si sa nu mai planga... fetita are 4 ani si jumatate si inca merge aceasta tactica la modul ca inca pleaca plangand dupa mine dar apoi cand se reintoarce acasa imi spune ca a mai plans doar putin noaptea.
In hotarare scrie doar 4 zile dupa sarbatoarea de Paste, de dragul arominiei nu ma mai intereseaza, ma intereseaza doar ca fetita nu isi doreste sa mearga iar eu nu stiu absolut nimic de ea in zilele in care merge la tatal ei asadar ma intereseaza mai mult linistea copilului decat armonia cu fostul sot

Va multumesc mult pt timpul acordat
Avocata mea atunci cand am divortat imi spunea ca s-ar prelungi, si din acesta cauza am vrut sa mai intreb.

va multumesc

Mai vroiam sa va mai intreb un lucru: programul de vizita este primul si al treilea weekend si a doua saptamana din luna august. A doua saptamana se refera de luni pana duminica, adica 7 zile atatea cate are o saptamana normal sau de luni pana vineri tinand cont ca sambata si duminica ar fi weekend si ar trebui sa fie la mine?
O are dupa sarbatoarea de Paste 4 zile, mai exact o va lua incepand cu data de 4 din acesta cauza am si spus ca o zi se va suprapune, si anume ziua de sambata adica 7 mai.
Buna ziua,

vreau sa va intreb cum se procedeaza in situatia urmatoare:
- taticul va lua fetita dupa Paste si in weekendul legal, problema este ca una din zile (4 zile dupa Paste) va cadea in prima zi de weekend (sambata), intrebarea mea este: se va prelungi sederea fetitei la tata cu o zi ?
Pana la urma au fost restituiti banii, nu ii placea estetic lucrarea cu toate ca era cea dorinta de dumnealui insa pentru a nu mai pierde timp sau auzi injurii am ales restituirea avansului integral.

Multumesc
Multumesc mult pentru raspuns, cred ca faceti referire la ordonanta de urgenta 34/2014 privind drepturile consumatorilor. Mai este si o alta lege? As vrea totusi sa ii arat negru pe alb poate intelege