avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Consilier juridic
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Consilier juridic

Buna ziua,

sunt licentiata in drept din 2011 insa de aprox 4 ani lucrez ca functionar administrativ in sistemul privat (angajata).
As vrea sa fac ceva cu viata mea asa ca m-am hotarat sa ma inscriu in Colegiul Juristilor din Romania, am inteles ca prima oara trebuie sa merg si sa depun actele apoi perioada de stagiu dureaza 2 ani, am urmatoarele intrebari:

- indrumatorul trebuie sa mi-l aleg singura sau se poate face o repartizare?
- pe perioada stagiului de 2 ani se poate sa fiu platita de catre indrumator?
- in aceasta perioada de 2 ani trebuie sa platesc taxe catre stat?
- am vazut ca pentru examenul din anul 2016 a fost postata materia, acea materie este valabila pentru toate examenele sau se schimba de la an la an?
- pentru admiterea in Barou, din experienta, este mai multa materie de invatat sau este aceasi?

Va multumesc mult si daca mai aveti orice alta informatie necesara m-as bucura sa mi-o impartasiti.
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2017
AniOevet, utilizator

Alte discuții în legătură

Admitere barou si inm - probe la examen, conditii de inscriere lumifatu lumifatu sunt studenta in ultimul an la drept si as dori sa stiu cate examene trebuiesc sustinute pt. admiterea in barou, care sunt acestea? dar pt. examenul la ... (vezi toată discuția)
Conditii de indeplinit pentru intrarea in profesia de avocat ContSters244653 ContSters244653 Buna seara, Ma numesc Ion si vreau sa intreb daca am vreo sansa sa intru in barou. Sa va explic de ce intreb. La momentul actual am 34 de ani sunt de profesie ... (vezi toată discuția)
Lucrare licenta clamba clamba sunt anu 4 la drept si trebuie sa-mi aleg tema pentru licenta, vreau sa-mi dati idei ce mi-ar fi cel mai util.....sunt la FR deci va dati seama ca am fost doar ... (vezi toată discuția)