Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Consilier juridic
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Consilier juridic

Buna ziua,

sunt licentiata in drept din 2011 insa de aprox 4 ani lucrez ca functionar administrativ in sistemul privat (angajata).
As vrea sa fac ceva cu viata mea asa ca m-am hotarat sa ma inscriu in Colegiul Juristilor din Romania, am inteles ca prima oara trebuie sa merg si sa depun actele apoi perioada de stagiu dureaza 2 ani, am urmatoarele intrebari:

- indrumatorul trebuie sa mi-l aleg singura sau se poate face o repartizare?
- pe perioada stagiului de 2 ani se poate sa fiu platita de catre indrumator?
- in aceasta perioada de 2 ani trebuie sa platesc taxe catre stat?
- am vazut ca pentru examenul din anul 2016 a fost postata materia, acea materie este valabila pentru toate examenele sau se schimba de la an la an?
- pentru admiterea in Barou, din experienta, este mai multa materie de invatat sau este aceasi?

Va multumesc mult si daca mai aveti orice alta informatie necesara m-as bucura sa mi-o impartasiti.
AniOevet, utilizator