avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate crn

Activitate crn

Buna ziua,
Sunt imputernicitul vatamatului(societate comerciala) intr-un accident rutier.Am facut constatarea online, s-a facut un dosar de daune, am solicitat reparatia in regie proprie, mi s-a facut o oferta de reparatie transmisa prin posta, am acceptat oferta in 07.04.2021 raspunsul fiind transmis prin mail(modalitate de raspuns permisa de asigurator).Am luat legatura cu reprezentantul asiguratorului, telefonic si mi s-a spus ca este totul in regula si imi vor fi virati banii.Am mai trimis doua mail-uri spre serviciul de daune al asiguratorului(Euroins), prin care le solicitam si penalitati de intarziere, conf.Legii 132/2017,art.21, alin 5, n-am primit niciun raspuns.Am depus o petitie la ASF, IN 21.05.2021 , Astept si raspunsul lor.
Spuneti-mi va rog ce demersuri trebuie sa mai intreprind pentru recuperarea sumei cu titlu de prejudiciu?!
Buna ziua,spuneti-mi va rog ce articol,paragraf al legii ISCIR prevede autorizarea buldoexcavatoristilor?Multumesc mult,Cernea.
Buna ziua,
Mi se solicita certificat energetic la vanzarea unui loc de parcare din subteranul unui imobil,este necesar?
Doresc sa va supun atentiei urmatoarea speta:
Tatal meu mai detine o parcela de teren intravilan pe raza satului natal,parcela obtinuta in anul 1962,prin donatie de la parinti,in urma unui contract de donatie in forma autentica. Pe acest teren,repet intravilan cu extrax C.F.din acel an, tatal meu a obtinut o autorizatie de construire pentru edificarea unei case,dovada fiind planurile cadastrale,o parte a proiectului,autorizatia de construire,extras C.F. etc.Din motive financiare constructia nu s-a mai pus in opera,dar pentru a nu trece in proprietatea C.AP.-ului,respectiv in circuitul agricol si pentru a fi pastrat ca si teren construibil tatal meu a facut mai multe adrese catre primaria comunei si catre directia C.A.P.,pentru a nu fi introdusa acea parcela in circuitul agricol si pentru a fi pastrata ca si teren intravilan ca si “loc de casa”,adrese care i-au fost aprobate,acceptate ceea ce s-a si intamplat.
In luna aprilie a.c. a gasit un comparator pentru acel teren si s-a deplasat la notarul din zona pentru a perfecta contractual de vanzare-cumparare.A obtinut un extras C.F. pentru informare,in luna martie care atesta faptul ca era unic proprietar pentru a-i demonstra promitentului comparator faptul ca este proprietar de drept iar terenul este intravilan ,teren pentru loc de casa.
La perfectarea actelor de vanzare in fata notarului,acesta ii solicita in plus o adeverinta de la primaria comunei care sa ateste faptul ca acest teren nu face obiectul Legii 18(desi repet avea un extras C.F.obtinut in urma cu 10 zile),privind terenurile agricole.Stupoare ,la primarie inginerul care se ocupa de fondul funciar i-a spus ca acest teren este inclus in masa titlului de proprietate si ca este situat extravilan(desi terenul este situat intre case,cu front la drumul national)si ca eliberarea acestei adeverinte nu l-ar ajuta deloc,dimpotriva. I-a aratat o harta foarte veche cu nr.cadastral diferit de cel de pe extrasul de carte funciara ,in plus suprafata nu corespundea(3000 mp.fata de 2880 din extrasul C.F.)dar care atesta aceleasi vecinatati.
Titlul de proprietate emis in 1999 evidentia toate parcelele din masa succesorala ,tatal meu impreuna cu fratele lui si cu o nepoata de sora au mostenit in urma succesiuni dupa parinti terenurile agricole. Au cazut de comun accord sa-si imparta loturile in trei pentru a beneficia de subventia APIA separate.
In momentul in care au cazut de accord cu impartirea terenurilor pe loturi din niciun punct de vedere nu se punea problema acestui teren care dealtfel nu a facut parte din circuitul agricol.
Va rog sa-mi spuneti cum se poate vinde acel teren care este situat intravilan,beneficiaza de extras C.F.si totusi primaria invoca faptul ca este cuprins in tiltlu de proprietate,ca si teren agricol extravilan.Se poate face o rectificare a titlului de proprietate sau altceva care sa-l repuna in drepturi depline pe tatal meu si sa se bucure de fructele acelui teren(desi act mai “sfant”decat extrasul C.F.,in ceea ce priveste proprietatea nu cunosc)?Va multumesc mult.
Cand credeti ca se va aplica Legea 372/2005 ,pentru tranzactiile imobiliare(vanzari-cumparar,inchirieri)?
Va rog sa-mi spuneti,apartamentele semifinisate din blocurile noi,de locuinte pot obtine Certificat energetic?