avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate kisslilla

Activitate kisslilla

Răspuns la discuția Suspendare CIM
Daca data sfarsit suspendare este 20.03.2018., nu inseamna ca pe 20,( pana la sfarsitul programului de lucru) el este inca suspendat si cu data de 21 se fac modificarile?

Cornel Vasile a scris:

1. incetarea suspendarii = incetarea c.i.m. = 20.03.2018

2. incetarea supendarii transmitere REVISAL = 19.03.2018

3. incetarea c.i.m. transmitere REVISAL = 20.03.2018

Buna ziua,

CIM-ul angajatului s-a suspendat si s-a transmis in Revisal pentru absente nemotivate: data sfarsit suspendare 20.03.2018.
In continuare se inceteaza suspendarea si se desface contractul de munca discipilinar.
Intrebari:
1. cu ce data inceteaza suspendarea si când se transmite in Revisal?
2. cu ce data inceteaza contractul de munca si când se transmite in Revisal?
Multumesc,
Kiss Lilla
Multumesc, dar Va rog frumos sa-mi raspundeti putin mai simplu. Eu am scris in numele paratului si as dori sa stiu ce masuri poate intreprinde reclamanta? Concret, daca nu este de acord cu esalonarea platii, ce ne asteapta?
Multumesc
Buna ziua,

Sentinta: " Obligă paratul la plata către reclamantă a sumei de 20.049,85 lei reprezentand avans achitat conform contractului nr. ... precum şi penalităţilor de întarziere de 0,1% pe zi de întarziere, calculate de la data de 30.11.2015 şi pană la plata integrală a debitului."
Paratul ( care este PFA) a platit suma de 20.050,00 lei in noiembrie 2017 si achita zilele acestea ~ 5000 lei din majorarile in valoare de ~14.000,00.
Diferenta de ~ 9.000,00 lei paratul ar putea sa o achite lunar, aprox. 500-1.000 lei/luna, nu in termenul de 60 zile din sentinta. Paratul se afla in strainatate, unde lucreaza pentru a-si achita datoriile de bunavoie si intre timp a pierdut acest proces.
Intrebari:
1. Ce masuri poate intreprinde reclamanta in acest caz? Poate veni cu executor la domiciliul paratului?
2. Poate bloca conturile paratului? Practic cum se realizeaza acest lucru? Paratul are 2 conturi: unul pentru salariu si unul pentru diurna. Contul de diurna poate fi blocat?

Multumesc,
Kiss Lilla
Răspuns la discuția Studii universitare la buget
Multumesc.
Buna ziua,
Fiica mea a intrat in 2015 in primii 10 la Fac.de Med.Veterinara Bucuresti. A inceput studiile in octombrie 2015 si le-a intrerupt,din motive obiective personale, dupa 3 luni, in ianuarie 2016. La mijlocul lunii ianuarie a anuntat intreruperea studiilor la facultate, a predat cele necesare si si-a scos actele de la secretariat.
1. Are dreptul de a se inscrie din nou si a studia la un loc fara taxa?
2. Are vreo relevanta daca se inscrie la Bucuresti sau la Cluj?
Multumesc,
Kiss Lilla
Buna ziua,

Sunt angajata la I.I. -ul fiicei mele. Pe baza caror documente (decizia titularului, procura, etc.) am dreptul de a:
- semna facturi si chitante
- semna contracte
- semna declaratiile pentru ANAF

Multumesc,
Kiss Lilla
Buna ziua,

Sunt I.I. neplatitoare de TVA, inregistrata cu cod special pentru prestari de servicii.

Acum as dori sa vand produse (proprii si cumparate pentru revanzare) printr-un magazin online din UE:
- sunt corecte urmatoarele afirmatii?
1. eu livrez produsele, magazinul online se ocupa de toata logistica, eu incasez banii in intervale regulate de timp, ca urmare nu am cui sa emit facturi (presupun ca emit un aviz tot catre mine, pentru livrarea produselor), o sa inregistrez veniturile pe baza extrasului de cont
2. ma inregistrez in ROI
3. pana la atingerea cifrei de afaceri de 10.000 Euro pot ramane neplatitoare de TVA

Va rog sa confirmati/infirmati cele gandite de mine.

Multumesc,
Kiss Lilla




Răspuns la discuția Deplasarea este timp de lucru?
1. Vine dimineata la firma, ia masina si pleaca la lucrare. Din intrebare inteleg ca este o diferenta daca merge direct de acasa cu masina firmei la lucrare?

2. Ce inseamna indemnizatie de delegare? Diurna?

De altfel programul de lucru stabilit in contract este de 8 ore, intre 7 - 15.30 cu pauza de masa de 30 minute.

Multumesc
Buna ziua,

Un angajat este platit la ora. Salariul se calculeaza foarte simplu: se inmultesc nr. de ore cu tariful orar.

Intrebare 1: salariatul efectueaza o lucrare aflata la o distanta de 20 km de la atelier. Pleaca dimineata la 7 de la atelier ( cu masina firmei), ajunge acolo in 20-30 minute. La ora 16 este inapoi la atelier. Deci ziua lui a fost de 9 ore din care efectiv a muncit 8. Cate ore trebuie platit?

Intrebare2: salariatul lucreaza o saptamana la Bucuresti: pleca luni din Brasov, drumul este de 4 ore, in ziua respectiva lucreaza sau nu cateva ore, depinde. Se intoarce vineri. Primeste diurna si are asigurata cazarea. Cele 4+4 ore de drum se platesc?

Multumesc,
Kiss Lilla