avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate pufita

Activitate pufita

Discuție Ajutor de deces
Bunica mea primeste de o luna de zile ajutor social.In caz de deces i se acorda ajutorul de deces si cine il deconteaza?Se considera ca este asigurata si ajutorul este decontat de Casa de Pensii sau se acorda de catre primarie?
In momentul in care locuinta este cumparata la licitatie ni se da un termen de eliberare(cate zile de la cumparare) sau vin direct cu sechestrul?Care sunt pasii legali din momentul cumpararii?

Am auzit de articolul cu evacuarea pe timp de iarna: “Nicio evacuare din imobilele cu destinaţie de locuinţă nu poate fi făcută de la data de 1 decembrie şi până la data de 1 martie a anului următor, decât dacă creditorul face dovada că, în sensul dispoziţiilor legislaţiei locative, el şi familia sa nu au la dispoziţie o locuinţă corespunzătoare ori că debitorul şi familia sa au o altă locuinţă corespunzătoare în care s-ar putea muta de îndată.” Dar daca nici creditorul nici debitorul nu au la dispozitie locuinta corespunzatoare?Ce inseamna locuinta corespunzatoare?Poate fi locuinta parintilor?

Răspuns la discuția Executare silita locuinta
Multumesc pentru raspunsuri.As mai avea o intrebare.In momentul in care locuinta este cumparata la licitatie ni se da un termen de eliberare(cate zile de la cumparare) sau vin direct cu sechestrul?Care sunt pasii legali din momentul cumpararii?

Am auzit de articolul cu evacuarea pe timp de iarna: “Nicio evacuare din imobilele cu destinaţie de locuinţă nu poate fi făcută de la data de 1 decembrie şi până la data de 1 martie a anului următor, decât dacă creditorul face dovada că, în sensul dispoziţiilor legislaţiei locative, el şi familia sa nu au la dispoziţie o locuinţă corespunzătoare ori că debitorul şi familia sa au o altă locuinţă corespunzătoare în care s-ar putea muta de îndată.” Dar daca nici creditorul nici debitorul nu au la dispozitie locuinta corespunzatoare?Ce inseamna locuinta corespunzatoare?Poate fi locuinta parintilor?
In urma unui credit ipotecar neplatit de 2 ani am ajuns la executare silita(a 3-a licitatie a fost pe data de 10.10.2012).O persoana aflata in aceeasi situatie mi-a spus ca la evacuarea locuintei dupa incheierea licitatiei au fost obligati sa plece doar cu hainele dupa ei,restul fiind confiscat si donate ulterior de creditor.Este legal sa nu ai voie nici macar hainele sa le iei(am inteles ca sunt oprite mobila si electrocasnicele)?Dar daca pentru mobila si electrocasnice detin facuri si chitante pe alt nume imi vor fi executate?Nici sotul nu lucram de 2 ani de zile.In cazul in care ne angajam cat va fi poprirea pa venituri?