avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate stepano

Activitate stepano

Buna ziua!
As avea o intrebare: dupa ce am fost ales viceprimar, mai pot continua activitatea de pfa? Am infiintat un pfa in anul 2010 pentru traduceri! Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Buna seara!
Am vrut sa dezmembrez un teren in doua parti. Topograful a facut documentatia si aveam la dispozitie un an, din cate am inteles, sa ma duc cu dosarul la un notar. Din pacate au intervenit mai multe probleme si am depasit 1 an . Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac. Multumesc
Răspuns la discuția chemare in judecata a doua oara!
s-a anulat pentru ca nu am platit taxa de timbru
Buna ziua!
As dori sa-mi spuneti daca am ceva de pierdut in instanta, daca la primul proces deschis de mine nu am platit taxa de timbru, iar daca deschid alt proces, cu aceleasi cerinte, dar cu alta formulare, mult mai complexa!
am deschis un proces, dar nu am achitat taxa de timbru pana la al doilea termen. Actiunea s-a anulat ca fiind netimbrata. Daca vreau sa deschid alt proces pe aceasi problema mai am vreo sansa? Conteaza in vreun fel "neseriozitatea" de la prima actiune?
In cazul in care traduc un document pentru o persoana fizica (nu firma), emit si factura si chitanta? Sau este de ajuns chitanta?
Multumesc
Răspuns la discuția cum motivez lipsa de la proces?
rezolutiune contract, incheiat pentru un imobil, din care am primit avans, iar cumparatorul reclamant nu mai vrea sa-mi achite diferenta, dar ma cheama in instanta. Eu oricum dispun de mai multe inscrisuri care dovedesc reacredinta reclamantului. dar oricum nu mi se pare corect sa-mi incarc copiii cu problema asta in timp ce eu ma lupt intre viata si moarte.
Buna seara!
Peste doua saptamani sunt citat la judecatorie in calitate de parat, intr-un proces civil. Azi am fost diagnosticat cu o boala grava. De maine probabil voi fi spitalizat pe termen lung. Ce am de facut? Multumesc pentru eventualele sfaturi!
Răspuns la discuția rog lamuriri drept civil
m-a chemat in judecata, mai exact rezolutiune contract. Cat dureaza un asemenea proces si care sunt sansele cumparatorului de a castiga procesul. Vrea inapoi avansul, investitiile si dobanzi:)). Cheia de la casa nu mi-a predat-o. A disparut pur si simplu. Mi-a lasat o factura de electricitate de vreo 450 de lei
Buna ziua!
mi se fura din gradina zilnic (porumb,ardei, rosii,etc). Ba mai mult ostentativ sau din intamplare gasesc pe jos un ardei, o rosie, etc. Banuiesc pe cineva, care de fapt sta in aceeasi curte cu mine, dar care nu are niciun drept asupra pamantului, unde am eu aceste produse. Are rost sa depun o plangere la politie? Ce i se poate intampla acestui domn? Eu nu il pot urmari fiindca peste noapte nu ma aflu acolo.