avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate geta36

Activitate geta36

geta36 a scris:

Am vre-o sansa sa castig partajul cu fostul sot pe casa contruita impreuna in timpul casatoriei pe pamantul paintilor lui?


am uitat sa precizez ca aceasta casa este construita fara autorizatie de constructie.
Am nevoie de un avocat care sa ma reprezinte pentru procentaj din cota parte obtinuta, deoarece nu dispun de banii necesari pentru plata partajului. Este aceasta o posibilitate?
Am vre-o sansa sa castig partajul cu fostul sot pe casa contruita impreuna in timpul casatoriei pe pamantul paintilor lui?
intr-o famile si cu copii bani se economisesc impreuna si din cate stiu eu banii din munca cinstita se impart intre parteneri. Unde este eroarea?
cum ramane cu dreptul la informare?
Răspuns la discuția Bani dati cu imprumut
sotul 95% si sotia 5%. problema este ca sotul nu itreaba sotia cand imprumuta firma. El este administratorul firmei. Oricum, el ia bani din banii familiei si imprumuta firma fara stirea sotiei, aceasta afland ulterior din actele contabile. In cazul unui partaj sotia cum poate recupera acesti bani?
sotul/sotia imprumuta firma la care este asociat, cu o suma mare de bani, fara aprobarea celuilat sot/sotie (fara ca acesta sa stie, practic) . Cum poate sotul/sotia care nu a aprobat acest imptumut (de fapt, nu a fost intrebat) sa recupereze bani imprumutati?
va dati seama ca asta a fost primul pas, acest lucru este exclus. Eu vroiam sa stiu cum pot face asta pe cale legala. Ce mecanisme sunt pentru a afla conturile ascunse ale sotului/ sotiei
cum poate sotul/sotia sa afle daca celalalt are conturi ascunse , sau ce poate sa faca in conditiile in care acesta ascunde banii castigati?
Buna ziua, sunt asociat intr_o firma in care administratorul nu a platit impozite si taxe la stat acumulandu_se o suma destul de mare , iar firma e pe pierdere tot asa o suma foarte mare.Pot eu ca asociat sa-l dau in judecata pentru administrare defectuoasa si cu rea credinta, intrucat eu nu am avut nici o putere de decizie in firma.multumesc