avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Activitate adina mantas

Activitate adina mantas

Răspuns la discuția Proces custodie
Intr-o situatie asemanatoare am fost si eu, dar in Grecia. Insa eu am asteptat aproape doi ani pana am castigat custodia copiilor, apoi am revenit in tara.
Nu ati putut fi bine informata, dat fiind faptul ca nu vorbiti limba turca...insa sa stiti ca femeia maltratata poate fi ajutata. Iar acest Ordin de Restrictie, se da in urma unei reclamatii facute persoanei violente. Se judeca la urgenta, in maxim 2 zile (in Grecia).
Mult curaj va doresc!


Buna seara. O hotarare judecatoreasca data in Grecia, poate fi pusa in aplicare in Romania? Este vorba despre pensia alimentara pe care sotul (cetatean grec) nu o plateste.
Răspuns la discuția Program vizita minori
Imi cer scuze, aveti dreptate. Eu sunt cetatean roman, iar sotul cetatean grec.
Eu am dreptul de a iesi cu cei mici din Grecia (conform hotararii pe care o detin). Am si facut pasapoartele lor.
Teama mea era daca cumva el ma poate obliga sa ma intorc in Grecia cu copiii (credeti-ma, de 15 luni numai acest lucru il aud aici, ca nu am dreptul de a mai pleca in tara mea, pentru ca cei mici sunt cetateni greci).
Este greu sa fii intr-o astfel de situatie, mai ales intr-o tara straina, unde toti iti intorc spatele!
Va multumesc din suflet pentru raspuns
Sunt casatorita in Grecia si am doi copii minori.
Am obtinut custodia lor in urma Ordinului Prezidential.
Fostul sot are program de vizitz provizoriu.
Eu vreau sa revin in Romania definitiv cu cei mici, datorita greutatilor pe care le intampinam aici (eu nu muncesc, el da din pensia stabilita de Judecator cat vre,cand vrea).
In trebarea mea este daca el ma poate obliga sa aduc copiii in Grecia....doar pentru a-i putea vizita.
Mentionez ca nu ma opun vizitelor, dar presupun ca sunt anumite legi si pentru astfel de cazuri.
Statul Roman imi poate proteja copiii? Ei, in mod normal au dubla cetatenie, nu-i asa?

Va multumesc anticipat
Se mai poate deschide succesiunea dupa 100 de ani? Strabunicul meu avea niste terenuri, foarte valoroase. Nu stiu din ce cauza nu s-a facut succesiunea, de ce nimeni nu s-a interesat de ele. Acum, urmasii acestuia am vrea sa facem succesiunea. Dupa cati ani intra in proprietatea statului? Avem noi oare sanse acum, dupa atatia ani? Mentionez ca nu s-a platit impozit toti acesti ani, deci nu putem spune ca am facut acceptarea tacita... Va multumesc pentru timpul acordat!