avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate iuly30

Activitate iuly30

Răspuns la discuția accident auto
iuly30 a scris:

astazi am fost si mam uitat peste dosar sa vad motivul pentru care am fost trecut parat. reclamantu are teama ca firma de asigurare EUROINS va da faliment si el va trebui sa isi recupereze bani indiferent ca voi fi eu sau EUROINS platnicul care sunt consecintele. MULTUMESC ANTICIPAT :(
mda ma interesez dacai legala procedura asta si de nu o sa fac public OTV ABEA ASTEAPTA
Răspuns la discuția accident auto
astazi am fost si mam uitat peste dosar sa vad motivul pentru care am fost trecut parat. reclamantu are teama ca firma de asigurare EUROINS va da faliment si el va trebui sa isi recupereze bani indiferent ca voi fi eu sau EUROINS platnicul care sunt consecintele. MULTUMESC ANTICIPAT :(
Răspuns la discuția accident auto
astazi am fost si mam uitat peste dosar sa vad motivul pentru care am fost trecut parat. reclamantu are teama ca firma de asigurare [editat] va da faliment si el va trebui sa isi recupereze bani indiferent ca voi fi eu sau [editat] platnicul care sunt consecintele. MULTUMESC ANTICIPAT :(
Răspuns la discuția accident auto

la data de 3.08.2010 am fost inplicat intrun accident de circulatie la intersectia dintre soseaua alexandrie si strada teiusi strazile ne avand semne de circulatie asa dar se circula pe prioritate de dreapta dreapta mea fiind mascata de 2 autotursme tip duba.
autotursmu marca laguna se deplasa pe strada cu prioritate de dreapta strada cu prioritate find mascata de cele 2 dube.oprinduse in mijlocul strazii am tras de volan stanga incercand sa evit impacul dar totusi neam ciocnit am cazut la constatare amiabila am complectat actele necesare in acestea scriind si pagubele vizibile. in urma impactului conducatorul autoturismului laguna si_a scris pagubele vizibile acestea fiind refuzate de asiguratorul euroins.pe motiv ca avariile celor 2 autoturisme nu se coroboreaza reciproc ne findui reparata masina conducatorul autotursmului laguna acesta sia reparato pe bani lui incluzand mai multe reparatii
decat cele constatate de asiguratorul meu.ne-am inteles pe cale amiabila deci nu s-a emis un proces verbal.in luna februarie am primit o citatie in care eram citat ca intervenient fortat in procesul dintre asigurator si celalalt conducator auto la cere nu m-am prezentat.urmarind dosarul pe internet am vazut ca am fost trecut ca parat ca si asiguratorul .care ar putea fi motivul pt care am fost trecut ca parat? ce consecinte pot avea? pot plati eu in locul asiguratorului?
Răspuns la discuția accident auto
Numãr unic dosar: [editat de admin]
Înregistrat în data de: [editat de admin]
Obiect dosar: pretenţii
Materia juridicã: Civil
Stadiu procesual: Fond
Părţi: [editat de admin] : Reclamant
[editat de admin] Pârât
[editat de admin] : Pârât

CÃI DE ATAC:
Tip acţiune Data declarare Cine declara
Pagina 1


TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Detalii
15/10/2010 Încheiere
Solutie: Admite cerere de preschimbare a termenului de judecată. Preschimbă termenul de judecată acordat pentru data de 24.06.2011 la data de 18.02.2011, C3, ora 8.30, cu citarea părţilor. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică azi, 15.10.2010.
18/02/2011 Amână cauza
Solutie:
15/04/2011 Amână cauza
Solutie:
24/06/2011 Amână cauza
Solutie:
Pagina 1


Ultima actualizare: 20.04.2011


[ link extern ] *

aici se afla rezultatul dupa precesul in care am fost citat ca intervenient fortat
si la care nu mam prezentat la indrumarea unui avocat nu depe acest forum.

paste fericit tuturor cu sufletul curat caci eu nu voi avea un paste fericit in urma acestui dosar care imi da batai de cap fiind un necunascator in ale tribunalului ne stiind la ce sa ma astept in urma acestui proces un raspuns concret mar ajuta foarte mult. evenimentele accidetului sunt postate mai sus .
Discuție accident auto
neprezentandu/ma la primul proces in care eram citat ca intervenient fortat si urmarind dosarul pe internet astazi am vazut ca am fost trecut ca parat la urmatorul proces in iunie care pot fi motivele pt care am fost trecut ca parat si ce consecinte pot avea initial parata era [editat de admin] : Pârât
in calitate de parat ca si asiguratorul care sunt consecintele ? e posibil sa platesc eu banii pentru despagubiri?ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?
va rog din suflet un sfat ceva sunt foarte stresat de problema aceasta :(( MULTUMESC ANTICIPAT

mai multe detalii aici asta a fost primul meu post pe acest forum

www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția accident auto
neprezentandu/ma la primul proces in care eram citat ca intervenient fortat si urmarind dosarul pe internet astazi am vazut ca am fost trecut ca parat la urmatorul proces in iunie care pot fi motivele pt care am fost trecut ca parat si ce consecinte pot avea initial parata era SOCIETATE COMERCIALA DE ASIGURARE REASIGURARE EUROINS SA : Pârât
in calitate de parat ca si asiguratorul care sunt consecintele ? e posibil sa platesc eu banii pentru despagubiri?ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? :(
Discuție proces
daca nu ma prezint la procesul in care am fost citat ca intervenient fortat care sunt consecintele este obligatoriu sa depun intampinare?
la data de 03082010 am fost implicat intr/un accident auto vinovat fiind eu.ne am inteles pe cale amiabila am intocmit actele necesare iam dat asigurarea celuilalt sofer pt asi repara masina acesta avand mici pagube vizibile.in data de 24022011 am primit o citatie in care sunt chemat in instanta ca intervenient fortat inprocesul dintre soferul avariat si firma asiguratoare euroins la care aveam la data accidentului asigurare aceasta refuzand sa plateasca repatatiile masinii avariate pe motiv ca in urma expertizei sa constatat ca avariile celor doua masini nu se coroboreaza reciproc.sunt obligat sa ma prezint la proces?care sunt consecintele daca nu ma duc?sunt obligat sa depun intampinare?imi puteti da un model de o astfel de intampinare ca intervenient fortat va multumesc anticipat si va rog sa ma ajutati deoarece sunt foarte speriat de ceea ce se poate intampla
Răspuns la discuția accident auto
citind mai bine citatia venita acasa am descoperit ca de fapt este chemata in judecata si la interogatoriu parata societate comerciala de asigurare-reasigurare iar eu sunt chemat in calitate de intervenient- fortat.este posibil ca eu sa suport cheltuieli daca asiguratorul refuza in continuare sa plateasca daunele acestea fiind estimate la1.661,5184 euro adica 7.077,57 lei.


multumesc tuturor pentru raspuns.
Discuție accident auto
la data de 3.08.2010 am fost inplicat intrun accident de circulatie la intersectia dintre soseaua alexandrie si strada teiusi strazile ne avand semne de circulatie asa dar se circula pe prioritate de dreapta dreapta mea fiind mascata de 2 autotursme tip duba.
autotursmu marca laguna se deplasa pe strada cu prioritate de dreapta strada cu prioritate find mascata de cele 2 dube.oprinduse in mijlocul strazii am tras de volan stanga incercand sa evit impacul dar totusi neam ciocnit am cazut la constatare amiabila am complectat actele necesare in acestea scriind si pagubele vizibile. in urma impactului conducatorul autoturismului laguna si_a scris pagubele vizibile acestea fiind refuzate de asiguratorul euroins.pe motiv ca avariile celor 2 autoturisme nu se coroboreaza reciproc ne findui reparata masina conducatorul autotursmului laguna acesta sia reparato pe bani lui incluzand mai multe reparatii
decat cele constatate de asiguratorul meu. ca urmare acesta ma dat in judecata pentru plata reparatiilor si a chieltuielilor de judecata acestea find estimate la 7.077 ron. e posibil ca eu sa platesc aceste pagube odata ce asiguratorul meu ia refuzat reparatiile suplimentare pe care el le-a cerut ?