avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate Eduard1

Activitate Eduard1

Răspuns la discuția Concesionare pescarie
Eduard1 a scris:

Buna ziua. Ma intereseaza ce acte si demersuri sunt necesare sa concesionez o balta, si cam ce suma trebuie sa platesc pentru asemenea avize sau acte necesare.

In primul rand trebuie sa specific e vorba de o balta gata facuta la marginea satului care nu mai este ingrijita apa este foarte mica in ea si se pare cu nu se ocupa nimeni de ea.Primarul e de acorda sa ofere balta catre oricine vrea s-a o ea in concesionare.

Trebuie sa zic astazi am fost la primarie si primarul e deacord sa dea catre concesionare spatiul de acolo. Acum intrebarea mea este daca terenul acela este specificat ca si balta pentru pescuit sportiv atunci mai am nevoie de avizele de la mediu etc...
Ca sa stiu ca daca o concesionez si trebe sa mai fac si eu actele de mediu si veterinar etc.. atunci e ca si cum as sapa eu o balta si incep de la zero. Va rog frumos sa ma ajutati am nevoie de ajutor
Buna ziua. Ma intereseaza ce acte si demersuri sunt necesare sa concesionez o balta, si cam ce suma trebuie sa platesc pentru asemenea avize sau acte necesare.

In primul rand trebuie sa specific e vorba de o balta gata facuta la marginea satului care nu mai este ingrijita apa este foarte mica in ea si se pare cu nu se ocupa nimeni de ea.Primarul e de acorda sa ofere balta catre oricine vrea s-a o ea in concesionare.
va multumesc
conform Legii nr.333/2003 art.58 instalarea de sisteme de supraveghere video asimilate sistemelor de alarma trebuie facute de catre firmele licentiate de politie ( explicativ : toate sistemele de supraveghere video care NU sunt in domeniul privat=resedinte/locuinte trebuiesc montate de catre firme licentiate de politie) deci ce este la mine in curte si filmeaza spatiul meu privat pot sal montez eu linistit ...
La mine e vorba de teren privat daca sunt pe teren privat adica camerele video filmeaza terenul privat( in casa , curte, gradina, tot ce tine de terenul meu..) e totul legal dupa cum am citit legea si le pot monta si eu nu necesita o firma specializata. firma specializata necesita doar daca le montez sa filmez public.. adica pe strada . Eu am vrut sa stiu ca daca obtin o declaratie de la vecini cum ca sunt deacord sa le filmez gradina e legal...
adica daca eu acasa pe proprietate privata imi cumpar un kit de supraveghere video sau filmez orice in curtea mea sunt pedepsit de lege? sau nu intzeleg? eu am cumparat 4 camere video complete si un aparat de pe un site cu magazin online leam montat 2 in gradina , una in curte, si una la strada atasata de casa mea. Deci daca ele filmeaza proprietatea mea bunurile mele personale e ilegal? Nu detin o firma cu angajati e pur si simplu pt siguranta mea.
problema e ca eu nu stiu ca creez o asemenea declaratie in care sa specific toate detalile fara a uita ceva ca sa fie totul legal. Adica rugamintea mea ar fi daca cineva are un asemenea exemplar duca care sa ma orientez. ceva de genu Subsemnatul ... datele lui apoi declar ca sunt.. si de aici in colo nu stiu ce sa scriu sa fie totul legal. As avea nevoie de un model .. ( Nu prea am dat declaratii la viata mea .. imi cer scuze ca nu stiu formula o asemenea declaratie de aia am nevoie de ajutorul Dumneavoastra. Un exemplar in care sa fie totul concret asa eu pot printa acel model in mai multe exemplare si il pot duce vecinilor sa-l completeze si sa-l semneze.. Scuze de deranj dar daca cineva ma poate ajuta cu un asemenea exemplar i multumesc din suflet.
Buna ziua. As dorii daca ma puteti ajuta cu un model declaratie de acord .

Locuiesc la casa ( sunt proprietar) si din cauza ca sunt plecat mai tot timpul la servici hotii au dat tarcoale pe la imobil. Asa ca am decis sa-mi cumpar un sistem de supraveghere video , si avand cunostinte de IT am montat camerele de supraveghere in curte gradina etc.... Acum problema mea este ca camerele video fiind montate la o inaltime destul de mare pentru a putea avea vedere totala a gradinii mele, imaginea redata de camera video depaseste propietatea mea. ( adica filmeaza si o parte din gradina vecinilor). vecinii sunt deacord c-a eu sa folosesc acest sistem de supraveghere chear daca sunt filmati in propria lor gradina.

Ce trebuie sa fac?? Sau ce fel de declaratie scrisa trebuie sa obtin de la vecini si ce model de declaratie ??? Daca ma puteti ajuta cu niste modele de declaratie .....
Am o intrebare .... Tatal meu vitreg a decedat si acum mama vrea sa vanda casa.
Mama era casatorita cu tatal vitreg si impreuna au dobandit acest imobil.
Si acum vine intrebarea .. Eu am drept la ceva parte din acest imobil sau nu am deoarece era tatal vitreg nu natural? ma refer din partea tatalui nu a mamei....

Va multumesc frumos
Multzumesc mult am sa caut un notar care lucreaza mai ieftin . Sper sa pot termina contract cat mai repede posibil....