avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate Jayr

Activitate Jayr

Răspuns la discuția impozit pe venit
Am inteles, dar eu intrebam daca nu cumva angajatorul, deci cel care avea obligatia sa retina si sa vireze impozitul pe venit, trebuie sa suporte aceste sume din bugetul propriu !!!
In 2009 functionarii publicii dintr-o institutie de stat, au primit tichete cadou. Angajatorul avea obligatia sa calculeze impozitul pe venit potrivit legii, prin retinere la sursa, insa nu a facut acest lucru. Ulterior in urma unui control al Curtii de Conturi s-a constat aceasta neregula. Angajatorul va suporta aceasta obligatie sau trebuie sa ii recupereze de la angajati (care nu au nici o vina) ? Legea il obliga sa calculeze si sa retina anumite impozite, dar daca nu a facut-o cine e bun de plata ?
Am vreo sansa sa castig daca am primit o amenda pentru rovigneta dupa 5 luni de cand m-a oprit agentul de politie ? Ce se intampla daca am fost fimat de camere de mai multe ori intr-o zi pentru rovigneta ?
Discuție Alegeri 2012
Stie cineva ce putere de decizie are presedintele unei circumscriptii comunale in situatia in care primarul nu aproba foaia de prezenta intocmita de care presedinte, foaie in baza careia comisia trebuie platita ?
Este legal ca, un sustinator al unui candidat independent la functia de consilier local, sa candizeze la functia de consilier local din partea unui partid politic? Adica acesta apare pe lista de sustinatori a unui candidat independent care candideaza la fct de consilier local si totodata candideaza pentru functia de consilier local in aceeasi comuna.
Uu domiciliez, intr-adevar, in alta localitate.
Art.9 din HG 1860/2006 face referire la persoana aflata in delegare/detasare intr-o localitate situata la o distanta mai mare de 5 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca.
Ori, in cazul meu locul permanent de munca este acelasi cu cel in care imi desfasor activitatea de presedinte.
Deci, sa inteleg ca voi beneficia si de indemnizatia de delegare de 13 lei/zi, chiar daca locul meu de munca este acelasi cu sediul biroului electoral de circumscriptie ?
Buna! Pot beneficia de indemnizatia de delegare conform art.2 alin.(12) din Legea 67/2004, daca sunt functionar public in cadrul unei primarii (deci angajat) iar eu am domiciliul intr-o alta localitate (30 km distanta de acest loc de munca) si sunt presedintele biroului electoral de circumscriptie care are sediul la primarie, adica la locul meu de munca ? Fac naveta zilnic. Multumesc!
Pot angaja cu jumatate de norma, in cadrul unei primarii, o persoana care a lucrat ca functionar public in aceasta, iar acum ii inceteaza raporturile de munca ca urmare a indeplinirii conditiilor pentru pensionare limita de varsta ? Si daca da, ce inchei cu acesta: cim cu timp partial sau o conventie ? Nu stiu care este diferenta!
Răspuns la discuția Pot conexa dosarele?
Multumesc foarte mult pentru raspunsul asteptat!
aceasta este si parerea mea, insa secretarul nostru ma tot bate la cap sa le fac retroactiv CIM-uri la functionari. O prostie, stiu... L-am rugat sa-mi spuna care sunt prevederile legale, insa se fofileaza si continua sa-mi ceara sa le intocmesc.