Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot conexa dosarele?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot conexa dosarele?

Speta: s-a introdus o actiune pentru anularea a 2 procese verbale de contraventie, care au ca obiect aceasi persoana, pentru aceeasi fapta, date in aceeasi zi. Instanta de fond a invocat exceptia necompetentei materiale pentru unul dintre PV, a disjuns plangerea si a declinat competenta in favoarea unui tribunal pentru judecarea plangerii impotriva unuia dintre PV si a dispus continuarea judecatii pentru celalalt PV. Tribunalul a declinat la randul sau competenta de solutionare in favoarea instantei de fond. Constatandu-se conflict negativ de competenta dosarul a fost inaintat Curtii de apel, care a stabilit competenta de solutionare in favoarea instantei de fond. Deci, instanta de fond sa judece si celalalt PV. Acum sunt 2 dosare pe rolul acesteia din urma si as vrea sa stiu daca pot cere conexarea lor.
Stimat forumist,

Așa cum reiese din cele argumentate de dvs, în mod practic s-a disjuns cauza în mod eronat, date fiind constatările instanței regulator de competență (Curtea de Apel).

Nu văd de ce nu s-ar putea realiza o conexare, în aceste condiții.

Cu stimă
Multumesc foarte mult pentru raspunsul asteptat!