avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate stefanmita

Activitate stefanmita

Buna ziua! Sotul meu a luat un credit de la BRD in 2007. Din iulie 2009 de la decesul sotului , eu am continuat sa platesc ratele ,la presiunile bancii.In noiembrie 2010, dupa solutionarea dosarului privind decesul sotului,societatea de asigurari GRUPAMA a achitat soldul creditului de la data decesului.In decembrie 2010 am facut o cerere pentru restituirea ratelor platite de mine dar, nu am primit nici un raspuns, ba mai mult mi s-a dat de inteles ca nu mi se vor restitui.Ce pot face in aceasta situatie? VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de recalcularea pensiei in baza art 169 daca: -data nasterii 20. 05. 1949. Am iesit la pensie la cerere la varsta de 50 de ani, la data de 01. 06. 1999, cu o vechime in munca de 17 ani 10 luni 3 zile gr.2 si 5ani 7 luni 18 zile gr. 3.
O altaproblema ar fi: la implinirea varstei de 58 de ani am fost la casa de pensii pentru recalcularea pensiei pentru pensie la limita de varsta si mi s-a spus ca decizia este deja pentru pensie la limita de varsta si nu am dreptul la recalculare. Va intreb daca este posibil asa ceva avand in vedere ca am iesit la pensie la 50 de ani,la cerere. VA MULTUMESC ANTICIPAT.