avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate zackyty11

Activitate zackyty11

Ce optiuni de pensionare, are o femeie in varsta de 61 ani, care are 14 ani si 1 luna lucrate-cotizate?
Daca plateste perioada lipsa din minimul de 15 ani cotizatie, poate sa primeasca pensie anticipata?
Pentru cea de varsta, trebuie sa astepte cam 2 ani, din ce am regasit prin articole?
Cu ce ar influenta pensia de varsta, existenta unei pensi anticipate pe durata a 2 ani?
Răspuns la discuția pensie anticipata
acum am inteles. multumesc
Răspuns la discuția pensie anticipata
din pacate nu am inteles.
Daca reuseste sa isi termine stagiul minim de 15 ani de munca, poate sa ceara pensie anticipata, sau cum trebuie sa procedeze?
Răspuns la discuția pensie anticipata
si daca reuseste sa completeze acest stagiu minim de 15 ani prin plata din mana, se poate incadra pt pensia anticipata?
Poate o persoana sa iese in pensie anticipata daca este nascuta in 08.05.1960 (58 ani) si avand lucrati 14 ani si vreo 7 luni?
La ce distanta este obligat vecinul sa tina stupii, fata de granita dintre terenuri
CML = Concediu Medical Legal ?
multumesc pentru raspuns

am acum alte intrebari, nedumeriri

ce inseamna ingrijiri medicale: daca victima este lasata in concediu medical acasa, se considera zile de ingrijire medicala?
este nevoie sa fie ingrijita de asistenta medicala?
politistul care a fost la fata locului, nu ar trebui sa fi luat declaratia victimei, dupa ce aceasta a devenit constienta si putea sa dea astfel de declaratie?
cazul in care soferul si-a recunoscut vina, ce influenta are asta asupra intregului proces
Sora mea a fost accidentata pe trecerea de pietoni.
Care este procedura legala impotriva soferului care nu a dat prioritate, vina recunoscuta de el, si ce indatoriri ii revin victimei

Mentionez ca are 7-8 zile de spitalizare (lovitura la cap). A ajuns la spital in urma sosirii la locul accidentului a politiei si salvarii.
Cum se va putea solutiona acest incident?
Politia face dosar penal?
Ce implicare mai trebuie sa aibe victima?
Pe partea medicala, de cat concediu poate beneficia dupa externare?
Ce aspecte ar trebui sa fie urmarite?
Buna ziua.

Se plateste CAS suplimentar pt un PFA cu cod 6202, avand si calitatea
de salariat, angajat cu contract de munca cu norma intreaga pt care i se opreste contributia CAS?
Adica Cas-ul este platit de 2 ori? Si ca angajat si ca PFA?

multumesc