Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... procedura ranit in accident de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

procedura ranit in accident de circulatie

Sora mea a fost accidentata pe trecerea de pietoni.
Care este procedura legala impotriva soferului care nu a dat prioritate, vina recunoscuta de el, si ce indatoriri ii revin victimei

Mentionez ca are 7-8 zile de spitalizare (lovitura la cap). A ajuns la spital in urma sosirii la locul accidentului a politiei si salvarii.
Cum se va putea solutiona acest incident?
Politia face dosar penal?
Ce implicare mai trebuie sa aibe victima?
Pe partea medicala, de cat concediu poate beneficia dupa externare?
Ce aspecte ar trebui sa fie urmarite?
In CML se trec zilele de ingrijiri medicale, acestea au relevanta penala, nu zilele de spitalizare.
Daca in CML nu se va retine niciuna din consecintele de la art. 194 c.p. se va dispune clasarea in dosarul penal, situatie in care sora dvs se poate adresa instantei civile. In orice caz, asiguratorul plateste despagubirile.
ART. 194 c.p.
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
...........................................
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
multumesc pentru raspuns

am acum alte intrebari, nedumeriri

ce inseamna ingrijiri medicale: daca victima este lasata in concediu medical acasa, se considera zile de ingrijire medicala?
este nevoie sa fie ingrijita de asistenta medicala?
politistul care a fost la fata locului, nu ar trebui sa fi luat declaratia victimei, dupa ce aceasta a devenit constienta si putea sa dea astfel de declaratie?
cazul in care soferul si-a recunoscut vina, ce influenta are asta asupra intregului proces
CML = Concediu Medical Legal ?
Certificat medico-legal
zackyty11 a scris:

ce inseamna ingrijiri medicale: daca victima este lasata in concediu medical acasa, se considera zile de ingrijire medicala?
este nevoie sa fie ingrijita de asistenta medicala?
politistul care a fost la fata locului, nu ar trebui sa fi luat declaratia victimei, dupa ce aceasta a devenit constienta si putea sa dea astfel de declaratie?
cazul in care soferul si-a recunoscut vina, ce influenta are asta asupra intregului proces

Numarul de zile de ingrijiri medicale sunt stabilite de medicul legist ce intocmeste CML -
certificatul medico legal.
In functie de nr acestora se stabileste incadrarea juridica a faptei .
Pentru aceasta trebuie sa mergeti sa solicitati eliberarea CML.
Daca respectivul si-a recunoscut vina in urma dosarului penal deschis se va alege cu o pedeapsa mai mica.
Gheorghe Florin, Consilier juridic