avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate andapaun72

Activitate andapaun72

Socrul meu a murit inaintea tatalui sau (tatal sau era bunicul sotului). Socrul meu ar fi trebuit sa mostenneasca de la tatal sau a 6-a parte din avere. Insa socrul meu a murit cu multi ani inaintea bunicului, iar partajul nici astazi nu s-a facut. Averea socrului meu este deci a 6-a parte din a bunicului. Dar urmatoarea persoana care apare la mostenirea acestei a 6-a parti cine va fi? Soacra mea sau ea impreuna cu copiii ei, ori ea, copiii ei plus fata socrului meu, respectiva fata e cea infiata de alti bunici? (bunicii mamei ei; dupa ce mama ei a decedat, bunicii mamei ei au infiat-o, iar socrul meu s-a recasatorit si a facut cei 5 copii) Cumva copiii soacrei mele vor fi mostenitori abia dupa moartea mamei lor sau intra la mostenirea tatalui lor (partii a 6-a de la bunic) impreuna cu mama lor? Cat obtine fiecare?

am rugamintea sa ma ajutati sa aflu cum se imparte averea bunicului sotului meu in situatia in care bunicul a avut 6 copii, unul dintre ei fiind socrul meu, care si acesta a decedat. Soacra mea este in viata si are 5 copii, printre care si sotul meu. Dintr-o alta casatorie, socrul meu mai are o fata, mama acesteia fiind decedata, iar fata fiind infiata dupa moartea mamei sale de catre bunicii materni. Dupa decesul mamei acelei fete, socrul meu s-a recasatorit cu soacra mea si au impreuna cei 5 copii. Ca mostenitoare a socrului meu vine numai soacra mea, iar abia dupa moartea ei vor mosteni copiii ei partea acesteia sau altfel se imparte partea socrului meu?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Concediu medical
Normal ca poate, chiar trebuie platit cel ce va suplineste, doar nu face munca benevol. Dar nu de catre dvs. va fi platit, ci de institutie.
Răspuns la discuția accident pe trecerea de pietoni
nu sunt in masura sa va dau multe sfaturi, dar in caz ca nu i-ati facut inca fetitei tomografie, grabiti-va. Loviturile la cap pot avea efecte nefaste si peste multi ani, iar vanataile formate provin din coagularea sangelui, deci trombi care pot infunda vasele de sange. Neaparat consultati medicul daca nu ati facut-o pana acum.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns
Contractul de comodat facut intre doua persoane fizice trebuie inregistrat undeva, la circa financiara? Este suficienta, la o eventuala razie a politiei, prezentarea acestui contract de comodat de catre persoana care locuieste pe o perioada determinata in locuinta respectiva sau trebuie sa aiba respectiva persoana si viza de flotant? Persoana care locuieste acolo nu plateste chirie proprietarului, adica mie, suntem vechi. prieteni. Multumesc anticipat.
se poate face plata de asigurare obligatorie a locuintei si in alta localitate sau numai in cea in care se afla locuinta asigurata?
Multumesc anticipat

Am sesizat in mai multe randuri administratorul si presedintele asociatiei de proprietari ca nu este corect cum au impartit factura de inlocuire a conductelor de termoficare din subsolul blocului, calculul se face la suprafata indiviza, iar mama, desi detine garsoniera era pusa sa plateasca la fel cu cei cu 2 si 3 camere, adica toate apartamentele plateau aceeasi suma, exceptie cei care aveau montate centrale termice, acestia erau scutiti de la plata. Le-am dat si legea in mana si tot nu m-a contrazis dl. presedinte, ba am primit si amenintari si din septembrie si pana in martie nu am putut sa-i lamuresc ca n-au dreptate. Ultimul raspuns al d-lui presedinte a fost sa sa vorbesc eu cu fiecare locatar in parte si daca acestia vor fi de acord cu propunerea mea de recalculare, asa va face. Adica isi batea joc. Am facut sesizare la primarie si cred ca i-au trimis sau a fost avertizat de o cunostinta a lui de acolo ca va fi trimis control in urma sesizarii mele. Acum vrea sa-i dau chitanta emisa in septembrie ca sa o anuleze si sa refaca respectivul calcul. Ma gandesc ca ar trebui sa faca o stornare, nu anularea celei vechi si emiterea alteia noi. Ba mi-a transmis printr-un vecin ca ar vrea sa-mi retrag sesizarea. Chiar trebuie sa-i dau vechile chitante sau exista si la asociatiile de proprietari metoda stornarii?
Multumesc anticipat

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...