avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate Tyto

Activitate Tyto

Răspuns la discuția Putina indrumare. Service esuat


Tyto a scris:

Buna ziua,
Am nevoie de putina indrumare.
Am trimis pentru service 2 controllere HTC VIVE PRO ,( in garantie) ……

Au ridicat echipamentul de la curier acum 2 luni, insa nu l-au trimis la service.
Am cerut la htc prelungirea garantiei pe perioada cat echipamentul nu este la mine, si m-au refuzat.
Buna ziua,
Am nevoie de putina indrumare.
Am trimis pentru service 2 controllere HTC VIVE PRO ,( in garantie) echipament VR, la firma de la care le-am achizitionat vrpro.ro care are sediul in Bulgaria. Dupa 23 de zile mi-au venit inapoi fara a fi efectuat service-ul. Le-am expediat din nou prin DPD dupa ce am discutat prin e-mail cu ei, si dupa alte 45 de zile inca nu le-am primit inapoi. In timpul acesta le-am tot trimis e-mail-uri si i-am intrebat de starea produselor insa nu am primit inapoi nici un raspuns. (Nu au nr de telefon pe Romania). De cateva zile am contactat si dpd-ul dupa ce am verificat awb-ul si apar ca ar fi neridicate..inca nu am primit nici un raspuns nici din partea lor. VRPRO.RO cred ca nici nu s-au obosit sa le ridice deoarece din info awb apare ca ar fi fost vizitati de curier,( stiind ca trebuie sa le primeasca). Ma simt oarecum prostit ,au un comportament nejustificat si iresponsabil si pur si simplu isi bat joc, fiind foarte neprofesionista actiunea lor.
1- Vreau sa stiu daca aveau obligatia sa ridice coletul atata timp cat ei mi-au zis sa-l retrimit pentru garantie;
2- Ce se intampla daca nu imi mai gasesc coletul?
(se poate muta la "intrebari noi" ? )
Buna ziua

Am si eu nelamuriri despre casutele de camping si cele de gradina. Daca o casuta de camping vine pe trailer gata montata chiar daca nu are roti, sa zicem ca se aseaza pe niste borduri; pentru ce ar mai fi nevoie de autorizatie de construire, daca ea vine deja montata?
Insasi cuvantul “autorizare de construire” ne zice ca este un procesc de construire :) .Eventual niste documente de utilizare de la firma care a facut-o. Legea e asa ambigua, deoarece au trecut in ea ca doar tonetele si chioscurile de ziare care sunt doar electrificate nu au nevoie de autorizare.
Firma vinde casutele gata construite.
Daca pun o astfel de casuta de camping la mine in curte pe niste borduri am nevoie de autorizatii?

emil6702 a scris:

Notarii au o grila cu valoarea minima a imobilelor in functie de suprafata si zona de amplasament, daca in grila scrie 69999 nu va poate taxa pt mai putin. Pt Bucuresti si judetele limitrofe gasiti aici: [ link extern ]


deci nu ma pot folosi de legea nr. 372/2007 din 28 dec 2007 :( ..eu inteleg din lege ca fac exceptie de la acea grila :)

Multumesc de raspuns
Buna ziua,
am o nalamurire; Tatal meu doreste sa imi vanda apartamentul lui cu 25000 euro (in contract este trecut necasatorit la data cumpararii iar mama este decedata inante ca el sa il cumpere) .

Eu si sotia mea dorim sa fim trecuti in contract AMANDOI cu numele noastre (fara doar si poate) . Apartamentul este stabilit de notar la suma de 69990 euro.
Conform legii nr. 372/2007 din 28 dec 2007 eu fiind ruda de gradul1 si sotia afina de gradul 1, se poate ca taxele sa fie platite in functie de suma stabilita de noi ??
Din cate am inteles de la notar suma trebuie sa fie declarata foarte apropiata de cea stabilita de expertiza notariala, adica cea de 69990 euro. Adevarat?

Multumesc
Răspuns la discuția 30% somaj dupa angajare
Plata somajului pe cele 8 luni a fost calculata din data de 2 , eu mi-am facut angajarea tot pe data de 2 (mai). Cei de la somaj au spus sa le aduc adeverinta de la lucru ca figurez ca angajat intre 1- 10 ale luni, si m-am conformat. Am dus adeverinta in luna iunie si in 25 iulie am fost sa ridic banii... Eram in graficul de o luna completa. Maine am sa merg cu o noua adeverinta, pt ca asa e regulamentul :) , si daca am un raspuns concret, am sa trec aici detaliile in caz ca cineva se loveste de aceasta problema. O zi buna
Răspuns la discuția 30% somaj dupa angajare
Buna ziua, am sa scriu in acest topic intamplarea mea avand o oarecare legatura legata de legea data. Am intrat in somaj cu un drept de 12 luni avand o suma de aprox. 520 lei/ luna. Dupa 8 luni m-am angajat, si conform legii am depus dosarul sa beneficiez in continuare de inca 4 luni de 30% din somaj (adica aprox. 150 lei). Uimirea a fost cand am fost sa ridic prima suma de la posta si erau 18 lei. :) Nu am scos nici plimbarea cu banii astia. Urmeaza ca zilele astea sa trec pe la dansii sa-i intreb unde sunt restul. Sa mai lovit cineva de o situatie asemanatoare?

Multumesc.
Ma numesc Adrian, si cer ajutorul intr-o obligatie de plata la fisc;
In anul 2000 am facut un PFA pentru a vinde produse alimentare in piata; dupa 6 luni am fost chemat in armata si totul a fost lasat de izbeliste. In anul 2001 in perioada in care eram in armata, am primit acasa o instintare de la fisc ca trebuie sa-mi platesc impozitul in valoare de ~25 ron. In perioada aceea tatal meu a umblat in numele meu si a achitat impozitul si a inchis PFA-ul pe motiv ca eu sunt in armata (si sa nu ma impoziteze in continuare). Anul trecut am angajat o firma sa-mi faca un PFA pt niste chesti pe net, s-au platit 250 ron pt. acte la reg. comertului, dar nu am facut PFA-ul pt. ca imi cereau un curs si nu am vrut sa-l fac (banii insa au ramas acolo la ei si pana in momentul asta, si nu stiu daca-i voi putea recupera); Tot anul trecut in 2010 am primit o instintare ca am de plata 180 ron pentru activitati independente in anul 2001 si daca nu achit datoria vor trece la executare silita. Am fost pana la fisc, si le-am spus ca impozitele au fost platite, dar nu mai am chitantele ca trecusera 9 ani.... si dupa ce a facut domnul de acolo un calcul cu tot cu penalizari, majorari a ajuns la suma de aprox 200 ron. Si normal ca nu am platit-o, ca bine merci le lipseau bani, au facut chitanta pierduta si au gasit fraieru sa le achite. Saptamana trecuta am primit o decizie de la fisc cu obligatiile de plata in care era mentionata data prin care sa individualizat suma de plata cu majorare si dobanda intr-un total de 211 ron.
Tatal meu stie sigur ca a platit impozitul in perioada cand eu am fost in armata, insa chitanta nu o mai are... ce pot sa fac in continuare, pt ca nu vreau sa le dau banii pe care i-au scos ei din burta. Va trebui sa merg sa-mi pierd timpul pe la tribunal? #-o
Multumesc pentru timpul acordat :">