Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie de constructie casuta de gradina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie de constructie casuta de gradina

Va rog sa-mi spuneti daca este necesara obtinerea vreunei autorizatii (constructie si/sau amplasament) pentru a "pune" o casuta de gradina pe un teren? Depinde asta de suprafata casutei de gradina? Exista o suprafata maxima definita pana la care o casuta poate sa fie considerata casuta de gradina? Terenul este intravilan.
Multumesc
Catalin Stoica, utilizator
depinde, daca terenul e intravilan sau extravilan..
apoi, intravilan agricol sau extravilan..
pt gradina extravilan se poate cu titlu de casa de vacanta:) dupa unele primarii fara judecata
buna ziua tuturor
am contactat o primarie de judet tot pentru aceasta problema, era vorba despre o magazie; raspunsul a fost: "orice constructie, oricat de mica, trebuie sa aiba autorizatie";
ori pe terenul meu extravilan, in acte, nu figureaza nici o constructie; desi au fost casele batranesti candva; daca totusi construiesc magazia fara autorizatie, cat imi da amenda primaria?
parca minim 50 mil vechi
nu sunt sigur
Conform legii 50/1991 modificata, nu se elibereaza autorizatii de constructie pe teren extravilan, iar pentru teren intravilan "Se pot executa fara autorizatie de construire si lucrari pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau inchise, destinate difuzarii si comercializarii presei, cartilor si florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fara fundatii si platforme, precum si fara racorduri si/sau bransamente la utilitati urbane, cu exceptia energiei electrice. "
In forma legii anterioara lui octombrie 2009 se prevedea posibilitatea executarii in extravilan a unor anexe gospodaresti (tot cu autorizatie de constructie), in noua varianta, eu nu am mai vazut aceasta posibilitate...
eu nu cred ca e asa..adica daca eu vreau o casa de vacanta in camp - extravilan, nu-mi da autorizatie..
dar revin si cu temeiul de drept..pt ca in fapt am un vecin care are o astfel de casuta cu doua camere de 10 mp fiecare:D