avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate leontina 78

Activitate leontina 78

Discuție Divort cu minor
Subiect: Divort complicat copil la mijloc
Buna ziua!
Am o poveste a fratelui meu mai complicata imi cere explicatii si nu prea stiu cum sa il ajut.El lucreaza in politie dar traieste cu o excroaca in casa de care habar nu avea pana sa vina mascatii sa ii sparga usa.Ea a infiintat o firma de turism a obtinut si brevet pt aceasta dupa care sa descoperit ca a mai infiintat si alte firme de turism pe numele altor persoane frati parinti cumnate din familia ei in diferite localitati din tara pe brevetul ei de turism a facut nenumarate imprumuturi in banci de care fratele meu habar nu avea si la unul din acestea de un miliard a semnat el codebitor .A inteles ca si-a semnat sentinta acum cand a descoperit in al noulea ceas cu ce se ocupa sotia lui.Casa in care locuiesc este bun comun dobandit dupa casatorie ea este cercetata penal pentru inselaciune si instituirea unui grup infractional,deoarece pe firmele pe care le-a infiintat a furat bani vreo 3 miliarde i-a zis avocata sotiei lui, intr-o zi fratelui meu cand a fost retinuta ptr 24 de ore in arest scumpa lui sotie.El nu intelege ar fi suspectat-o daca ar fi adus vreun ban in casa,dar la eiin casa e aceeasi mobila care si-au luat-o dupa casnicie de 13 ani,bani la cheltuielile casei nu dadea ca zicea ca are rate si nici ratele nu le-a platit.Plus ca are si pe la finante vreo 8 miliarde amenda ea zice ca numai are ca a dat firma in insolventa noi nu mai credem nimic din ce spune ea ca numai minciuni ne-a spus pana acum fratele meu nu a verificat-o niciodata a avut incredere in ea ca e sotia sa,si uite asa au venit cei de la politie i-au spars usa ea spunea incontinuare ca e nevinovata si i-au gasit un POS ascuns subt sifonier de care fratemiu nu stia si chiar daca stia el zicea ca putea sa il tina si la vedere ca el habar nu avea ce face cu el.Problema e ca cei de la institutiile statului o cheama mereu sa dea cu subtsemnatul ,din pacate sau din fericire au o fetita de 5 ani,iar aceasta femeie terorizeaza copilul tipa la ea o taraie intentionat pe la procuratura ca sa ii induplece pe aia sa zica ca e mama dar acest copil a fost crescut de mama mea si de mine si de fratele meu.Ea mereu nu avea timp de copil si la cresterea lui nu a participat cu bani mereu spunand ca are rate.Acum s-a speriat si copilul cand au arestat-o ca ea sa dus cu fata sa dea declaratie si a inceput sa tipe acolo de s-a speriat fata plus ca a luat-o si pe la finante facea crize de lesin si pe la aia cu copilul,inceasca sa isi foloseasca copilul bine ca era la tara la mama mea, cand le-au spart usa.El a inaintat divortul de indata ce a aflat de ea nu stie daca poate castiga fata,are dovezi ca e cercetata penal a sa sotie,alta la mana el a plecat la tara la mama mea pentr a lasa copilul, deoarece a avut cursuri 2 saptamani la Iasi si s-a gandit ca sa nu terorizeze nevastasa fata sa o lase la mama stie ca ii face mancare o culca la pranz are grija cum se cuvine de un copil.Scumpa sa sotie ii terorizeaza pe ai mei telefonic se tot justifica ca nu e vinovata si intr-o zi sa dus cu taxiul acolo la tara la 200 km sa faca panarama a sarit la bataie,dar de coplil sa intrebe nici nu a pomenit.Mama credea ca a venit dupa copil dar ea a venit sa faca scandal.Bani de taxi nu stim de unde are ca i-au suspendat cei de la politie activitatea pana la solutionare ,of Doamne o telenovela.Ne-am saturat de ea,i-am zis si eu fratelui meu sa-mi zica o calitate a ei,mama la copil nu este decat cand are interes,mancare nu face ca ea manca la restaurante nu o interesa cei de acasa se ducea cu neamurile ei probabil ca planuiau cum sa fure iar fratemiu nu trebuia sa stie,cand a murit mama ei acum vreo 2 ani a venit cu un chelos negru plin de tatuaje irakian nu stiu ce era spunea ca fac afaceri ca are legaturi de afaceri probabil el o invata cum sa fure acum facem multe legaturi cu ce am vazut dar deja e prea tarziu si are o putere de convingere de neinteles te toaca la cap pana ajungi sa o crezi.Pe scurt ce parere aveti poate castiga copilul aceasta femeie?Cand fratele meu pleaca ea face consum la energie la energia termica intentionat sa plateasca fratemiu numai in ciuda si numai rau sa-i faca.Sa isi bata joc de el.Si nu ii poate face nimic si nici nu o poate trage la raspundere in vreun fel chiar daca sunt in divort.Ea nu are niciun ban nu plateste nu o intereseaza daca are rate la toate bancile a luat cat a putut si cum a putut ca eio nu are ce sa-i faca asa o tine incontinuu.Ce ne sfatuiti sa facem?

Buna ziua .Pe 5 decembrie 2012 am comandat pe internet un i-phone pe site-ul www.240.ro.Am primit telefonul cam in 7 zile si este defect.Ma tot chinui de atunci sa il schimbe si nu reusesc sa dau de acestia.Cei de la comenzi mi-au zis ca nu e treaba lor,ceilalti a caror edresa de e-mail mi-a fost data sa las sesizarea imi spun ca e incarcatorul defect sa las adresa sa imi trimita alt incarcator,le-am dat adresa si nu am primit nici astazi nimic.Am sunat din nou la cei de la comenzi sa imi dea o adresa sa vin eu sa schimb telefonul mi-au transmis ca nu au magazin de desfacere.Ce sa fac,ca m-am saturat de ei.
Buna ziua.Am si eu o intrebare sunt casatorita de 5 ani am un copil cu persoana cu care sunt casatorita,el are un apartament cumparat de la parintii lui care are clauza de ingrijire si nu poate fi vandut decat dupa decesul lor.In timpul casniciei am achizitionat 1 teren pe care am inceput sa ridicam o casa .In contractul de cumparare eu nu sunt precizata decat pe undeva pe la sfarsitul contractului unde scrie ca conform codului familiei bunul este comun dar nu sunt trecuta ca titular impreuna cu el.In proiectul casei la fel el a mers si a facut toate actele a taiat toate chitantele, a fost invatat de un avocat sa faca asta, eu in timpul acesta stand acasa si crescand copilul care are abia 4 ani. Acum ma ameninta ca daca vrea ma arunca in drum ca el poate justifica ca eu nu am contribuit cu nimic si se comporta cu mine de parca eu as fi sluga iar el proprietarul meu.In timpul casniciei am muncit doar un an si jumatate in sistem bugetar dar am fost restrucurata.Am rugamintea sa imi dati si mie un sfat care imi sunt drepturile si care ii sunt obligatiile.Cu respect!