avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate maiaradu

Activitate maiaradu

Buna ziua
Am un titlu de proprietate pt un teren extravilan pe care sunt 3 proprietari din care 2 decedati, pt. 1 mostenitor s-a facut succesiunea, am dorit sa facem un partaj voluntar dar mostenitorii celui de al doilea proprietar decedat nu vor sa vina la notar. Proprietarul care traieste este in varsta si doreste sa doneze partea lui, notarul a sugerat iesirea din indiviziune prin tribunal. Exista posibilitatea sa rezolvam la un mediator?
Buna ziua
pe ce perioada poate beneficia de concediu fara plata un angajat -personal contractul din administratia publica?
Buna ziua
in ianuarie 2010 am reincadrat un coleg la gradatia II deoarece nu mai exista in anexa gradatia III fara sa primeasca un salariu mai mare, la 1 ianuarie 2011, in baza L.284/2010 trebuia sa-l reincadrez iar la gradatia III deoarece a fost introdusa din nou in anexa.
Acum indeplineste conditii de promovare intr-o gradatie superioara si nu stiu cum sa corectez decizia din 2011 deoarece am stat de functiii aprobat in Consiliul Local, pentru ca nu are decat 3 ani vechime in institutie publica si nu cred ca e corect sa-l promovez in grad I
Va multumesc!
Buna ziua
am si eu o situatie similara trebuie sa reincadrez un coleg in urma absolvirii, acum are un salariu de incadrare de 823 lei in care este inclusa si vechimea(14 ani) si un spor de 73 lei si am un post vacant de inspector gr II care avea un salariu de 1045 lei (vechime 21 ani si un spor de 84 lei ce salariu ii acord tinand cont de diferenta de vechime dintre ei
Buna ziua. Sotul meu a fost concediat (concediere colectiva pt inchiderea punctului de lucru) in 3.11.2010 si a primit salarii compensatorii pentru care s au retinut si virat toate obligatiile fiscale, dupa care si a depus actele pt somaj, ieri a primit decizia de stabilire a ajutorului de somaj si li s a spus ca nu s-au luat in calcul si salariile compensatorii fara sa fie motivata legal decizia respectiva,dar colegii lui care si au depus actele dupa 1 ianuarie 2011 au beneficiat de acele salarii in calcul ajutor somaj
Ce e de facut?