avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina I.

Activitate Cristina I.

5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.
Doamne, cat de diverse sunt postarile! … E clar, problematic subiect. Nu am ce sa adaug ca si solutie la problema sesizata. Pot in schimb impartasi din experienta personala. Acum vreo 2 ani, s-au “volatilizat” din contul bancar vreo 2000 lei, aferenti unei tranzactii facute online probabil (achizitia unor jucarii de la un magazin din SUA). Stiu asta din istoricul din aplicatia bancara. Am sesizat imediat problema la banca, care - in afara de a-mi inregistra plangerea - altceva nici nu a facut, nici nu m-a sfatuit. Era ca si pusa crucea pe suma respectiva, cand m-am gandit (dupa o discutie cu colega de serviciu) sa caut denumirea magazinului pe internet si sa le trimit apoi un mail explicandu-le situatia, respectiv ca nu eu, titularul contului, am autorizat tranzactia si, in cazul in care aceasta nu s-a finalizat inca, sa o respinga. Nu stiu exact cum s-a putut (a returnat magazinul banii nefacand inca livrarea?), cert este ca in scurt timp banii mi-au revenit in cont, fara nici o interventie din partea bancii. Chiar nu se putea sesiza aceasta (banca) sa ceara o aprobare suplimentara inainte de autorizarea tranzactiei dat fiind faptul ca plata era in valuta (echivalentul in lei)? Nu stiu ce sa zic, dar un mesaj trimis in plus pe telefon poate e mai util decat o experienta in care te dezici de clientii tai si ii lasi sa-si rezolve singuri astfel de probleme sau sa suporte singuri paguba. Iar pt cei care cred ca “e bine ca Dumnezeu ii separa pe prosti de banii lor” (periculoase mai pot fi generalizarile astea!), mentionez ca nu am dat datele nimanui, nu am achizitionat nimic niciodata de pe site-uri dubioase (doar cele consacrate, precum emag si cele de utilitati) si totusi am patit-o. O zi buna!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe mine una nu ma deranjeaza ce planteaza fiecare in fata blocului, fie el al meu sau cele vecine. Mai degraba culturi decat buruieni, sa-mi fie frica sa trec pe langa ele. Ce ma deranjeaza insa sunt portitele sau garduletele care blocheaza accesul pe langa bloc (deci nu cele care imprejmuiesc culturile, dar permit accesul pe langa bloc). Si asta nu pentru ca in loc de parc, as alege sa ma plimb vreodata pe langa vreun bloc, ci pentru ca nu de putine ori sunt pe fuga si, incercand sa scurtez drumul spre o anumita destinatie, o iau printre blocuri… Nu de putine ori sunt nevoita sa fac jumate de drum inapoi si sa pierd timp suplimentar pentru ca cineva se “baricadeaza” bine. Nu mai zic, fereasca Dzeu, ca vreun copil sa-si scape vreo jucarie in respectiva gradina, n-ai cum s-o recuperezi (chiar daca ai intra cu grija, pasind atent printre straturi… si nu ma refer la mingi ratacite care pot lovi masini sau rupe plante, ci la un simplu avion de celuloza, de exemplu). In plus, majoritatea imprejmuirilor sunt si inestetice (placaje, vopsite sau nu, intr-una sau mai multe culori, resturi de mobila, plase de sarma de toate felurile).

Buna ziua. Revin cu urmatoarea nelamurire: in cei 20% din numarul proprietarilor (procent necesar pt convocarea AG cf art.47 din Legea nr 196/2018) sunt inclusi si coproprietarii? Sau doar 1 proprietar de apartament se include in acest procent? Intreb pt ca la celelalte AG de pana acum s-a luat doar semnatura cate unui proprietar din fiecare ap (in tabelul convocator ma refer). Multumesc
ynocentta a scris:

Sunt probleme distincte cu solutionare individuala diferita,discutiile de pe whatsapp si datele consemnate in PV adunare generala
Daca asociatia de proprietari in calitate de angajator intampina probleme cu angajatul administrator de imobil,are dreptul legal prin presedinte de asociatie sa sesiseze oficial autoritatile competente in cercetari
Speta dv este complexa,necesita informarea corecta si completa a proprietarilor care sa hotarasca eficienta si continuarea exercitarii activitatii d ecatre presedintele in exercitiu
Conform disp L nr 196/2018 aveti dreptul sa convocati adunare generala prin acordul a minimum 20% dintre proprietari,ocazie cu care sa supuneti disctiei problemele din asociatia dv de proprietari

Multumesc pt precizari. Ar fi utila convocarea AG, dar slabe sanse sa se intruneasca… proprietarii in varsta care participa sunt cam mereu aceeasi si cei care au votat actualul presedinte. Iar cei tineri nu vin fie din dezinteres, fie ca le e lehamite de modul in care se poarta discutiile … de aceea as fi vrut sa stiu daca pot posta adresele catre Asociatie si raspunsurile primite fara a gresi din punct de vedere legal (la modul obiectiv, ca oricum astept o tirada de noi acuze din partea actualului presedinte … sau sa ma acuze ca ii “vanez” postul … ceea ce ar fi maxim, caci abia am timp sa scrie o adresa… nu ma atrage functia, mai ales ca ar veni cu mari batai de cap din cate vad si nici timp nu am) pt ca astfel am sanse mai mari ca mai multi vecini sa citeasca si sa se puna la curent cu anumite pb ale asociatiei…e parca mai usor sa citesti singur din confortul casei tale decat sa asisti la discutii interminabile despre ce pretentii avem acum daca 50 de ani nu s/a facut nimic, sau de ce nu ne-a deranjat furtul fostilor presedinti sau administratori, sau de ce nu participam la AG dar indraznim sa ne exercitam un drept (de a depune adrese pt a cere lamuriri, practica pe care insusi actualul presedinte a incurajat/o pana nu demult, pt ca acum sa raspunda pe langa subiect, sa incheie raspunsurile cu precizarea ca daca apreciem ca ceva e ilegal sa ma adresez justitiei… de parca eu de-asta stau la bloc, sa gasesc motive sa depun actiuni in justiție pt lucruri care s-ar putea discuta si rezolva amiabil daca presedintele si-ar intelege corect rolul in Asociatie si functia)…Cat despre administrator, pana acum pare in regula, doar ca nici ea nu pare dispusa sa fie atenta la detalii (“eu nu intru la subsol ca am fobie”, “scrie in lege despre diferentele de apa/care?unde anume?/nu pot sa va spun, plus ca programul a impartit asa diferentele”… desi listele de cu o luna inainte fusesera intocmite in acelasi program, care o data a impartit diferenta de apa calda egal, pe apartamentele ramase la incalzirea centralizata, iar luna urmatoare a impartit in fc de consumul de apa… de parca are vreo legatura cata apa calda folosesc eu intr/o luna cu cat nu ne iese noua diferenta pe Asociatie pt ca sunt fie pierderi - ceea ce inteleg ca nu e cazul- fie exista un furt de apa, fie e rea-vointa sau dezinteres in a da la timp si corect indecsii…).
Buna ziua. Intrebarea pe care o adresez comunitatii este daca adresele catre Asociatie ale unui proprietar si raspunsurile primite la acestea pot fi cunoscute si celorlalti membri ai Asociatiei (de ex., prin postarea pe grupul de What’sApp al proprietarilor). Mentionez ca ele se refera strict la pb Asociatiei, in principal la regimul unor camere de supraveghere montate in bloc dar pe care actuala presedinta intelege sa le foloseasca pt a vedea cine arunca neregulamentar gunoiul sau pentru diverse alte lucruri, altele decat unele care sa sustina “interesul legitim” in baza caruia s-a decis montarea lor si la dorinta presedintei de a actiona in instanta fostul administrator cu care are multe de impartit, desi tot dumneai l-a concediat fara a consulta in prealabil un alt organ al Asociatiei. Il tot acuza, inclusiv in PV Adunarii Generale ca a prejudiciat Asociatia (nu stim cum inca, pt ca acuzatiile sunt mai multe la adresa lui) si o tina intr-una cu ideea ca “legea tuteleaza cetateanul” (cu ce oare exact, poate aflam candva) si ca suntem obligati de lege noi, Asociatia, sa-l dam in jedecata ca altfel ne facem vinovati si de nedenuntare, si de tainuire si de favorizarea infractorului, toate la un loc. Am indraznit sa fac sesuzare scrisa cu privire la camere si la intentiile de a da in judecata care ar trebui discutate si aprobate de AG, nu initiate de capul dumneaei. Primul raspuns a fost pe langa subiect, iar la adresa prin care am reluat ideiile sesizate initial mi-a raspuns zeflemitor si ironic, ca ce interes ascuns am eu sa protejez fostul administrator si ca de ce “aproape ca oblig Asociatia” sa nu-l dea in judecata, ca de ce sunt dintr-o data atat de activa - mai ales ca la cele 2 AG tinute de cand e dumneaei presedinte n-am reusit sa ajung. E clar ca doamna are niste polite restante de achitat unor fosti proprietari si o pb de atitudine in general, caci daca incerci sa explici niste lucruri (in interesul meu in principal ca daca pierdem vreun proces in instanta, si eu platesc, ca parte din Asociatie, abia apoi al Asociatiei) te ia la ochi, te acuza ca o defaimezi sau calomniezi, te exclude de pe grupul de What’sApp - cum s-a intamplat cu in alt proprietar care ridica intrebari si care nu a fost nerespectuos sau te acuza ca instigi ceilalti locatari (la ce, evident, nici asta nu mi-e clar). Ce as vrea eu prin a comunica aceste raspunsuri proprietarilor e pe de o parte sa le sesizez si lor ce probleme riscam sa avem daca abuzam de niste lucruri, pe de alta parte sa le fac cunoscuta maniera dnei presedinte de a raspunde cand i se solicita precizari in calitate de presedinte, pt ca multi vecini sunt persoane in varsta care si-au exprimat simpatia pt dumneaei pt ca ne vorbeste cu multe emoticoane cu pupicei, inimoare si urari de viata lunga si prospera si zile minunate. Nu vreau ca demersul meu sa fie perceput ca unul vindicativ (de vecini, nu de dna presedinte care cu siguranta i-ar va interpreta totul in maniera care o caracterizeaza, nefacand distinctie intre treburi personale si oficiale), dar as vrea ca macar ceilalti vecini (cei mai tineri care nu prea se implica in discutii, nici cand sunt pb cu diferente de apa repartizate in fiecare luna altfel) sa aiba cunostinta cat de cat de cum stau lucrurile si de cine ne reprezinta si actioneaza, se presupune, in interesul nostru, al proprietarilor. Va multumesc.
Buna seara. In scara blocului unde locuiesc s-au montat recent camere de supraveghere pentru siguranta locatarilor. Eu sunt una dintre cei care si-au dat acceptul in acest sens. La scurt timp, in urma unei altercatii intre vecini, politia ne-a cerut o parte a inregistrarii de la momentul altercatiei si de atunci e o intreaga discutie de grupul locatarilor: ca de ce s-au montat daca nu am fost toti de acord (doar majoritatea, din cate am aflat cu axest prilej), ca daca da cineva asociatia in judecata pentru incalcarea vietii private riscam toti sa platim daune-interese, ca legislatia in domeniu ar permite montarea de camere la intrarea in scara, la lift si intrarea in lift, la casierie, eventual pe etaje dar fara a fi prinse usile apartamentelor. Ni s-a comunicat (de presedintele de scara) ca e permisa montarea de camere in spatiul privat, dar fara a supraveghea alt spatiu privat sau spatii publice, fara a se ajunge (cu aceste inregistrari) la recunoasterea celor care suna la interfon/sonerii, la filmarea spatiilor comune (dar intrarea in bloc/lift ce fel de spatiu e?) sau la capturarea de imagini cu priveliștile de la balcon, etc. Mai nou, cum suntem in prag de sarbatori, au inceput sa vina pe la usi diverse persoane cerand ajutor pentru diverse cauze…Eu una sunt dintre cei care nu ofera niciodata bani celor carora le deschid din dorinta de a nu incuraja mai mult astfel de practici si pt ca eu vad caritatea in cu totul alt mod.Dar, ma intreb, care mai e rostul montarii camerelor (scopul initial fiind siguranta proprietarilor si a condominiului) daca in bloc locuiesc si persoane care permit accesul prin interfon, in scara, oricui il solicita, neținând cont ca pe lume mai sunt si persoane rau-intentionate. Si asa s-a ajuns la o noua dorinta a unora dintre locatari, sa mai montam 2 camere cu vedere la tastele interfonului ca sa se afle cine deschide (dar inregistrarea video ar permite, dupa mine identificarea indirecta a celui care suna… sau nu?).Mie asta mi se pare abuziv si deja incep sa regret decizia de a subscrie pentru montarea lor, caci imi pare mai degraba a investigatie si a monitorizare a altor persoane, vecini sau nu si in nici un caz nu vreau sa traiesc cu sentimentul ca locuiesc intr-o sectie de politie. Ma poate indruma cineva cu privire la cadrul legal in contextul prezentat (Regulamentul nr 679/2016, Legea nr 190/2018, Legea nr.333/2003, Decizia nr.52/2012 nu m-au lamurit exact daca suntem in abatere deja, cum cred, sau daca “pasim pe nisipuri miscatoare” cu detinerea acestor camere) mai exact ce si cum avem voie sa facem. Macar sa avem cunostinta la urmatoarea adunare a locatarilor ce ni se cere exact sa votam si la ce riscuri ne expunem pt ca nu suntem mai selectivi cu permiterea accesului strainilor in scara blocului. Mai ales ca tocmai am aflat ca nu toti locatarii au semnat pt montarea camerelor, ci doar majoritatea si oricand cineva isi poate duce nemultumirile legate de existenta camerelor in justitie. De asemenea, va rog sa-mi spuneti daca avem nevoie de o persoana autorizata sa prelucreze date cu caracter personal pt cazurile in care filmarile ne sunt cerute de autoritati sau e suficient si legal ca presedintele asociatiei/administratorul/un locatar mai priceput sa consulte filmarea si sa mute pe un stick/DVD partea ceruta (nu avem aceasta sarcina prinsa in contractul cu firma care ne-a montat camerele). Multumesc&seara buna!
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara.
Am citit topicul postat aici … mi-am facut un obicei din a citi articolele sau intrebarile postate pe site. Constat cu parere de rau ca suntem din ce in ce mai patimasi in a oferi raspunsuri si uneori s-ar putea ca un raspuns “prea detaliat”/ cu o tenta prea personala sa descurajeze alte eventuale viitoare postari…in sfarsit, fiecare actionam si postam cum consideram de cuviinta. Revenind la subiect, sunt dintre parintii vaccinati si care i-au pus copilului masca chiar de dinainte de a implini varsta de la care era obligat sa o poarte in spatiile publice. La ora de aikido (unde suntem acum) e singurul din sala care poarta masca pe durata antrenamentului. Deci am preferat intotdeauna sa fac eu/facem noi un efort/sa apelam la un inconvenient temporar pentru a nu da boala cuiva si, evident, pt a nu lua de la alții virusul (asta si dupa ce toti ai casei am trecut prin boala, luata de la un membru de familie contact direct al unei persoane infectata). Cu toate acestea, da, sunt - de principiu - împotriva solutiei testarii copiilor de catre parinti. Dragi autoritati, uitam in ce tara traim si de cat de (i)responsabili suntem in general ca si natie? Deci asistentul scolii - daca el exista - nu are timp sa faca testarea (sau cum?), profesorii/invatatorii nu (ca sa nu se infecteze ei si pt ca in scurtul timp petrecut cu copiii ce sa faca mai intai? Si cu asta sunt de acord), dar mergem pe incredere ca noi parintii vom fi cinstiti si nu ne vom trimite copiii la scoala bolnavi / cu teste de saliva pozitive?! E bine atunci, pot “dormi” linistita… cu banii dati pe testele respective, poate s-ar fi putut gasi solutii pt testarea neinvaziva a copiilor (cu care sunt de acord), dar in conditii de impartialitate si obiectivitate, poate periodic la medicul de familie, sau cadre ale DSP prin “sondaj”, din fiecare clasa.Nu am eu solutiile, dar cred ca nici nu sunt in masura sa raspund la aceasta intrebare/ sa gasesc rezolvari caci nu eu sunt factor de decizie ori membru in aparatul de stat. Multumesc & toate bune tuturor!
Multumesc pt raspuns. Aceasta era si parerea mea inainte de a ma decide sa adresez si pe site aceasta intrebare. Problema este ca nu am gasit inca temeiul legal care scoate aceasta in afara legii. Nu merg la locul de munca tocmai pt ca sunt bolnav si stau acasa “sa ma pun pe picioare”...Chiar si in cea mai simplista abordare, nu e de inteles, din punctul meu de vedere, cum as putea sa muncesc in alta parte, in timpul concediului medical luat de la unul din angajatori, la un alt angajator (de fapt, eu recurgand la acest “artificiu” doar ca sa incasez indemnizatia de concediu medical in paralel cu incasarea si de la celălalt angajator a veniturilor aferente muncii prestate la acesta din urma)..... e asimilabila aceasta situatie unei raportari in fals: am declarat in fals la primul angajator ca sunt bolnav, deci ar fi incidenta o infractiune de fals? Codul Muncii, OUG 158 si diverse norme din contractele cu casa (ce am reusit sa gasesc pe internet) nu mi-au fost de prea mare ajutor...
Buna ziua.
Am urmatoarea nelamurire: poate medicul intrat in concediu medical (in raportul de serviciu cu spitalul) sa continue sa raporteze in SIUI activitati medicale (acordarea de consultatii) - pe perioada concediului medical asadar, cele din urma acordate in cadrul unei clinici private? Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fara sa intru in discuția legată de legalitatea/valabilitatea contractului de V-C (de existența căruia depinde si cea a celui de închiriere), luați in calcul faptul ca exista ceea ce se cheamă drept de superficie, adică situația in care se regăsește o persoana (“superficiar”) ce are drept de proprietate asupra unei construcții, plantații, altei lucrări ce se află pe un teren proprietatea altuia, teren asupra căruia superficiarul are un drept de folosință, ca accesoriu al dreptului de proprietate asupra construcțiilor, plantațiilor, etc.