avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate mirel1980

Activitate mirel1980

Buna ziua. Am contactat zilele acestea un cenzor pentru asociatia noastra de proprietari. L-am gasit pe net la [EDITAT] . Este Expert Contabil si este si Autorizat de Primarie pentru functia de administrator de Imobile. Deci se pare ca stie cu ce se "mananca" meseria asta....adica chiar verifica actele si...nu face ca altii..decat sa puna stampila. Am vorbit la telefon cu dansul, si am vizitat site-ul dumnealui. La rubrica Servicii Oferite Asociatiilor de Proprietari are si tarifele pentru activitatea de Cenzor. Stie cineva sa imi spuna daca aceste tarife sunt ok? Din discutiile avute am inteles ca vrea sa ne si ajute sa il invete pe administrator sa faca actele corect, dar mi-a spus ca din experienta multi administratori nu sunt deschisi sa aplice corect legea, iar dansul nu face rabat de la prevederile legale. Ce ziceti? O fi bine sa luam un cenzor expert contabil si sa ne ceara sa fie toate actele corecte...ca am inteles ca daca este sa le faca precum scrie la lege...atunci administratorul are de munca cu registrele acelea...pe care le cere legea si care sunt indispensabile pentru evitarea furturilor din asociatie. Eu vreau sa il propun in Adunarea Generala.....insa vrea sa stiu ce parere aveti dumneavoastra despre oferta dansului... si pentru ca mi se pare cam exagerat ...sa facem totul ca la Lege.... sa intram in legalitate cu toate actele...cum sustine in site. [EDITAT] Va Multumesc
Buna ziua,
As vrea sa aflu si eu un raspuns la urmatoarea situatie aparuta in cadrul Asociatiei noastre de Proprietari:

De cativa ani, exista aleasa o doamna Presedinte de Asociatie, care indeplineste aceasta functie. In urma cu un an au aparut informatii cum ca Doamna Presedinta a vandut apartamentul pe care ul detinea in calitate de Proprietar si implicit fusese aleasa ca Presedinte in Asociatia de Proprietari conform Legii 230/2007,...a vandut acest apartament catre fiica dansei, si a pastrat o cauza in contract de uzufruct viager. Doamna Presedinta a ramas in continuare in bloc, locuieste in acelasi apartament si ...este in continuare Presedinta de Asociatie. Este legal? Mai poate indeplini dansa functia de Presedinte al Asociatiei...conform legii 230/2007 ? atat timp...cat ea nu mai este proprietar ...ci doar are drept de uzufruct viager???

Daca danza nu mai indeplineste conditiile legale pentru a fi Presedinte de Asociatie de Proprietar,...sa intelegem ca toate actele semnate de dansa...sunt lovite de nulitate???

2. Am citit in legea 230/2007, ca o hotarare a Adunarii Generale a Asociatiei, poate fi atacata in justitie in termen de 45 de zile...daca este ilegala. Ce se intampla cu o hotarare care este contrara legi...si nu este atacata in 45 de zile?? ea devine..legala...dupa acest termen????

Va multumesc f mult. Anticipat
Va rugam daca este posibil sa ne sfatuiti ce putem face, pentru ca mai multi proprietari din blocul in care locuiesc avem idoieli cu privire la corectitudinea listelor de intretinere. Credem ca nu se respecta legea, si apar la plata si niste cheltuieli diverse, dubioase, care nu se justifica. Ce putem face in acest sens? Va multumesc anticipat, pentru raspuns. Cu respect.