avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate geny70

Activitate geny70

Multumesc pentru raspuns.
Vom face partajul la notarul la care s-a dezbatut succesiunea.
O zi buna!
Buna ziua,
Eu cu inca doi veri ai mei, am dezbatut succesiunea dupa unchiul nostru si am devenit proprietari, in cote egale, a trei loturi de teren. Terenurile nu au cadastru si intabulare.
Acum am hotarat sa facem un partaj voluntar astfel ca fiecare sa devina proprietar a cate unui lot de teren.Am fost la notarul la care am dezbatut succesiunea si ne-a spus ca se poate face partajul intre noi , numai daca terenurile au cel putin cadastrul, urmand ca intabularea loturilor sa se faca penumele caruia ii revine lotul.
Am fost si la alt notar care ne-a spus ca putem face partajul fara cadastru si intabulare, urmand ca fiecare sa indeplineasca aceste formalitati pentru lotul ce ii revine.Acum noi suntem putin nedumeriti pentru ca vrem sa facem partajul in asa fel incat sa fie valabil.
Intrebarea noastra este care notar a avut dreptate, pentru ca trebuie sa stim la care sa apelam?
Multumim!
Răspuns la discuția Indemnizatie somaj
Multumesc mult, dle Cornel Vasile
Asa voi proceda.
Răspuns la discuția Indemnizatie somaj
Multumesc mult, dle Cornel Vasile

Ieri am discutat cu contabila societatii si mi-a spus ca a fost greseala ei, deoarece pe anul 2018 chiar daca am lucrat doar 4 ore zilnic, contributiile sociale au fost achitate la nivelul salariului minim (conform art. 146 alin 5 cod fiscal), dar tinand cont de faptul ca in lunile noiembrie si decembrie 2018 mi-am luat concediu fara plata, in adeverinta de somaj(anexa 26) trebuia sa includa si anul 2017( sa se cumuleze stagiul minim de cotizare de 12 luni din ultimele 24 de luni).In consecinta mi-a eliberat o noua adeverinta cu stagiul de cotizare pentru ultimele 24 de luni.
Doamna de la oficiul de somaj care mi-a respins ieri dosarul a fost foarte evaziva cu motivul acestei respingeri. (spunand sec ca nu se acorda somaj pentru timp partial de lucru)
Acum sunt intr-o mare dilema: sa mai incerc inca o data sa depun dosarul de somaj cu aceasta adeverinta?
Răspuns la discuția Indemnizatie somaj
Buna ziua dle, Cornel Vasile
Va multumesc mult pentru raspuns.
Tin sa precizez ca am fost angajata la aceasta societate, in perioada 01.10.2012-31.01.2019, cu CIM pe perioada nedeterminata, cu timp partial de lucru ( 4 ore zilnic),. In ultimele 24 de luni, nu am avut nicio zi absent nemotivat, dar am beneficiat de 110zile concediu fara plata (pentru rezolvarea unor probleme personale).
Acesta sa fie motivul respingerii dosarului de somaj?
Raportul meu de munca cu angajatorul a incetat in conformitate cu prevederile art.65/1( cu alte cuvinte am fost disponibilizata). Mentionez ca am avut CIM pe perioada nedeterminata, cu timp partial de lucru -4 ore/zilnic. Astazi am vrut sa depun dosarul de somaj, dar mi-a fost respins pe motivul ca nu se acorda indemnizatie de somaj pentru timp partial de lucru, cu toate ca am o vechime de 6ani. este adevarat ?
Răspuns la discuția somaj
Multumesc mult pentru raspuns.
Discuție somaj
Daca am fost concediat pentru ca postul meu a fost desfiintat, angajatorul mai poate angaja o noua persoana pe acelasi post (bineinteles dupa reinfiintarea postului respectiv) ?
Daca DA, dupa cat timp? si daca se poate si un articol de lege.
Multumesc mult!
Multumesc mult pentru raspuns.
Exista posibilitatea de a afla unde este angajata o persoana cu Contract de Munca? Daca da, unde ma pot adresa?