avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate mihai bogatu

Activitate mihai bogatu

Va multumesc pentru raspuns, dar sunt slabe sperante de a obtine ceva. Persoana declara ca nu are venituri si nici rol fiscal pe numele sau si nici nu mai locuieste la adresa unde are inscris domiciliul stabil.
Va multumesc pentru precizari si informatiile furnizate.Va trebui sa ma adresez justitiei, am ca documente chitantele pentru intretinere de la asociatia de proprietari si cele emise de furnizorii de gaze si energie electrica.
In legatura cu firma de imobiliare, contractul propus de patronul acesteia (si acceptat de noi din prea multa incredere in "obrazul si cuvantul" pus de acesta pentru seriozitatea si bonitatea chiriasilor, cunostinte de 5-10 ani ale respectivului) nu respecta dispozitiile Codului civil privind Contractul de locatiune, nu s-au prevazut clauze referitoare la reziliere,forta majora,modalitate solutionare eventuale litigii, in schimb au servit pentru incasarea comisionului de catre firma si le-au dat chiriasilor posibilitatea sa stea acolo toata iarna fara a plati nimic deoarece acestia n-au putut fi evacuati atata timp cat erau in cele sase luni de valabilitate a contractului. Mai mult de atat, timp de 5 luni de zile patronul firmei a sustinut ca chiriasi nu trebuie dati afara deoarece vor plati toate datoriile, iar acum da din umeri si ne arata contractul la articolul in care se spune ca "S.C. Imobiliara nu are nici o raspundere fata de celelalte parti din contract, respectiv proprietar si chirias". As putea sa-l implic pe acest patron pentru "asociere la fapte de inselaciune" sau pentru "protejarea" acestor rau platnici care au declarat la politie "dati-ne in judecata si o sa obtineti o hotarare ca sa va dam 20 de lei pe luna" din cauza ca nu avem venituri ?

Buna ziua.
Anul trecut am inchiriat un apartament cu contract printr-o firma de imobiliare. La momentul inchirierii am primit chiria pe doua luni, din care am platit o jumatate dintr-o chirie firmei intermediare. Dupa numai o luna am aflat de la vecini ca in apartament nu locuieste familia careia i-am inchiriat, ci niste tineri cu o droaie de copii. Am sunat-o pe doamna careia i-am inchiriat apartamentul care mi-a spus ca acolo locuieste fiul ei cu sotia si fiica acesteia si ca nu va fi nici o problema cu plata chiriei si a facturilor. Aceleasi asigurari le-am primit si de la patronul firmei de imobiliare. Din pacate, dupa acel schimb de telefoane, de anul trecut din 30 noiembrie nu am mai primit bani pentru chirie si nici pentru plata facturilor, ci doar promisiuni ca vor face rost de bani si vor achita datoriile. Am cerut chiriasilor sa elibereze apartamentul, dar mi-au spus ca au contract valabil pe 6 luni si ca nu-i voi putea evacua nici cu politia. Au dat tot felul de termene: 1 ianuarie,15 ianuarie, 28 ianuarie, 7 februarie, 15 februarie, 28 februarie, 10 martie, 25 martie, promitand ca vor plati chiria restanta si utilitatile. Totodata, am achitat facturile de energie electrica si gaze ca sa nu fie debransat apartamentul si sa nu ajung sa platesc si taxa pentru rebransare, dar ieri chiriasii au eliberat apartamentul fara a achita nici un leu din restante. Cu chiria, intretinerea pe 5 luni si facturile neachitate suma restanta e de vreo 3500 lei. Mai mult de atat, cu ocazia controlului efectuat de catre politie am aflat ca in apartament locuiau 6 persoane si e posibil ca cei de la asociatia blocului sa recalculeze intretinerea pentru apartamentul meu si datoria sa creasca de la 500 de lei la 1000 de lei.
Cum pot recupera datoriile de la persoana cu care am semnat contractul de inchiriere? Pot sa implic in proces si firma de imobiliare?
In urma cu 5 ani si jumatate fosta mea sotie a contractat un credit de nevoi personale garantat cu ipoteca asupra apartamentului meu proprietate personala.Mentionez ca in momentul contractarii imprumutului, eram divortati de 8 ani si cu partajul efectuat, deci apartamentul ipotecat este doar al meu. La partaj ea a primit un alt apartament achizitionat in perioada convietuirii, iar in anul 2006 eu am mai facut un credit la care mai am mult de platit pentru mansardarea casei soacra-mii(casa avea 3 camere, acum are 6 camere, plus baie si bucatarie). In anul 2009 doamna s-a recasatorit cu un domn care mai are trei apartamente in proprietate.Acum 10 zile doamna m-a anuntat ca nu mai doreste sa achite rata la credit si ca banca imi va executa ipoteca. De la banca nu mi s-a spus decat ca asta se va intampla dupa 90 de zile de neplata a ratei, dar au refuzat sa-mi dea orice informatie despre plati si starea acelui credit pe motiv ca eu nu sunt coplatitor la acel credit. Nu stiu ce e de facut in conditiile in care salariul meu lunar de bugetar si varsta de 53 de ani nu imi permit o refinantare a celor doua credite(in total vreo 23 de mii de euro), chiar garantand cu ipoteca.
Acum 3 ani am dat concurs pe postul de economist cu atributii de contabil sef la o institutie publica, functie contractuala. Am fost incadrat cu CIM perioada nedeterminata cu salariu de economist IA, spor de vechime 25% si spor de conducere 40%.In 2011, in baza legii 284/2010 am fost trecut pe functie de executie si cu numire pe 6 luni pe postul de contabil sef , care a fost prelungita inca 6 luni. La 30.12.2011 mi s-a dat o noua decizie in baza legii 284/2010 si 285/2010, prin care sunt anuntat ca nu mi se mai prelungeste numirea in postul de contabil sef si ca revin la postul de executie, pierzand sporul de conducere de 40%, dar si o noua decizie in care se specifica " ca semneaza toate actele care prin natura lor trebuiesc semnate pentru responsabilul compartimentului financiar contabil". In noile decizii nu se face referire la codul muncii(L.53/2003) si nici la prevederile CIM perioada nedeterminata incheiat in 2009. Cum pot sa contest ultimele decizii si sa blochez eventuala scoatere la concurs a postului?
Platitorul de venit este obligat sa retina taxele (CAS- 10,5% si Somaj-0,5%) si impozitul aferent la orice contract de drepturi de autor si drepturi conexe ? Care sunt exceptiile (pensionari, studenti, persoane care nu au nici un loc de munca) ?