avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate marius07

Activitate marius07

Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
iuli_c a scris:

contractul de vanzare-cumparare este

a.contract translativ ,deoarece,prin natura sa,transmite dreptul de proprietate ca drept real principal
b.supus intabularii pt transmiterea drepturilor reale
c.contract cu titlu oneros si comutativ,in toate cazurile


a , b
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
MayeMaya a scris:

Dorin_Iulian a scris:

MayeMaya a scris:

3 este:)
A i-a imprumutat lui B doi saci de grau, urmand ca B sa ii restituie la viitoarea recolta.La recolta cu pricina, B ii spune ca nu ii da cei doi saci de grau, pt.ca nu a facut recolta buna. A ii face plangere penala lui B, pt.nerestituriea sacilor.

In sarcina lui B :
1-nu se retine nicio infractiune
2-se retine inselaciune
3-se retine abuz de incredere



:D Amuzanta grila , parca ai fi Udroiu...;)
raspuns 1

..nu sunt..nu sunt:D...el e blond..eu bruneta... Alte pareri?




2 nu poate fi in situatia de fata , treb sa intre in posesia sacilor prin mijloace viclene si aici nu este cazul
3. pt a se intruni elementele constitutive ale inf. de abuz de incredere b ar trebui sa fie detentor precar ,dar aici cred ca este vb despre un imprumut de consumatie
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
MayeMaya a scris:

3 este:)
A i-a imprumutat lui B doi saci de grau, urmand ca B sa ii restituie la viitoarea recolta.La recolta cu pricina, B ii spune ca nu ii da cei doi saci de grau, pt.ca nu a facut recolta buna. A ii face plangere penala lui B, pt.nerestituriea sacilor.

In sarcina lui B :
1-nu se retine nicio infractiune
2-se retine inselaciune
3-se retine abuz de incredere



1
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Pardon , copil probabil esti tu , spun asta dupa felul in care reactionezi ...cat despre narod...ma abtin , iti permiti prea multe.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
catalin1980 a scris:

marius07 a scris:

In cazul in care faptuitorul actioneaza cu intentie directa in vederea producerii consecintelor prev de art 182 pentru a-si asigura pastrarea bunului sustras, se va retine:
a) talharie in forma de baza in concurs cu vatamare corporala grava
b) numai talharie care a avut ca urmare vatamarea corp grava a victimei
c) talharie care a avut ca urmare vatamarea corp grava a victimei in concurs cu vatamare corporala grava


Maaaaa ai scris intentie indirecta initial :))

Daca e directa e A
Daca e indirecta e B

Curios de ce faci treburi de genu asta?te simti tu mai bine asa?


Oricum ai raspuns mult mai tarziu dupa ce am modificat , important este ca stii , mi-a parut mai interesanta asa
Oricum nu am modificat dupa ce a raspuns cineva, ci inainte de a raspunde
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
In cazul in care faptuitorul actioneaza cu intentie directa in vederea producerii consecintelor prev de art 182 pentru a-si asigura pastrarea bunului sustras, se va retine:
a) talharie in forma de baza in concurs cu vatamare corporala grava
b) numai talharie care a avut ca urmare vatamarea corp grava a victimei
c) talharie care a avut ca urmare vatamarea corp grava a victimei in concurs cu vatamare corporala grava
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
mirei2012 a scris:

Avecon a scris:

a la grila cu ceasul

Care ceas bre?...ca noi am uitat de el...ne amintim doar de talharie




:)))
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Ca nu are picioare ,stiu, trebuia sa imi dau seama :), poi daca nu e a,b sau c ,d nu exista :))
Sa vedem ce spune "dobitoc"
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
dobitoc a scris:

În cazul în care făptuitorul aplică mai multe lovituri victimei întrucât aceasta nu dorea să-l însoțească într-un loc anume, iar după ce victima se prăbușește la pământ o deposedează de ceas, deși inițial nu manifestase această intenție, se va reține:
a. o infracțiune de lovire sau alte violențe în concurs cu infr. de furt;
b. o infr. de talharie;
c. o infr. de lovire sau alte violențe în concurs cu infr. de tâlhărie.

Poate mai apar alte opinii...



Sa fie doar talharie ? hmm
Acel" desi initial " ma face sa ma gandesc ca ar putea fi intentie supravenita , teoretic ar merge :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2013

Cu alte cuvinte și coautorul care s-a desistat răspunde pentru infracțiunea de furt consumat, nu?





Eu asa gandesc , chiar daca a participat la un singur act ,nu treb sa participe la toate actele , stii tu altceva ?Intreb pt ca nici eu nu sunt f sigur , dar asa imi pare logic .