avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate florin_again

Activitate florin_again

Răspuns la discuția Control Declaratia 394 !
De ce este legea interpretabila? Eu am facut exact ce mi-a cerut legea sa fac. In tara asta daca respecti legea esti pedepsit sau cum...? Cum puteam eu sa-mi dau seama ca acele firme nu sunt in regula altfel decat am facut-o conform legii...? Nu este treaba statului sa-i gaseasca pe cei care vand cu astfel de facturi si sa ne lase pe noi sa muncim mai mult si evident sa platim impozit mai mare pt ca producem mai mult??? Am mii de facturi pe an,nu pot sa ma transform in politist fara sa am vreo calitate in acest sens,nu-i asa? Exista vreo metoda prin care sa ma apar in fata organelor statului?
Răspuns la discuția Control Declaratia 394 !
Nu sunt firme fantoma.Sunt firme reale care au activitate si in prezent. Ele nu apar pe site-ul ANAF sau pe ONRC ca inactive sau bilant nedepus etc. Pb este ca s-ar putea ca cei de la care am cumparat sa ma fi indus in eroare si sa imi fi dat facturi false sau ceva de genul asta. Dar la data cumpararii eu am controlat firmele pe site-ul ANAF si nu apareau ca inactive sau cu vreo pb. De unde sa fi stiut eu ca o sa am pb din moment ce ele apar a fi in regula? Eu am facut exact ce ma obliga legea sa fac si constat ca s-ar putea sa am pb din cauza asta. Cum pot sa ma apar de chestiile astea? De ce tb sa fiu eu raspunzator pt ce fac altii?
Răspuns la discuția Control Declaratia 394 !
As dori sa stiu cum s-a terminat acest control de la ANAF.Oarecum sunt in aceeasi situatie ca si dvs si vreau sa stiu ce urmari poate avea acest control din moment ce am respectat legislatia in vigoare si am verificat firmele pe site-ul ANAF inainte de a cumpara marfuri de la respectivele societati......???
Va multumesc anticipat pt un eventual raspuns!!!
Răspuns la discuția Control Declaratia 394 !
Bineinteles ca am receptionat toata marfa respectiva. Nu am facut nimic ilegal,dimpotriva am urmat intocmai dispozitiile legale,am verificat firma pe site-ul ANAF si ONRC......apoi am efectuat platile. Imi e teama sa nu imi spuna ca cel de la care am cumparat nu era reprezentatul firmei respective,ca s-ar putea sa fie facturi sustrase(am auzit ca au mai fost cazuri)...etc......

Eu nu am cum sa verific altfel societatile respective decat conform dispozitiilor legale......
Răspuns la discuția Control Declaratia 394 !
M-au informat ca va urma un control incrucisat dupa ce s-a terminat controlul de fond. Inca nu a inceput,mi-au cerut niste situatii legate de nr de facturi inregistrate si apoi astept sa vad ce vor sa faca. Din pdv-ul meu sunt un om corect,nu am incercat sa fac nimic ilegal,pur si simplu am cumparat marfa,am verificat societatea in baza de date a ANAF,apoi am platit-o. Vreau doar sa stiu daca ma pot obliga pe mine sa platesc ceva daca nu mai gasesc respectivul furnizor(sau daca acesta spune ca nu a emis facturile respective) care mi-a vandut marfa.Precizez ca este o societate care apare pe site-ul ANAF si ONRC ca fiind perfect legala. Mi se poate imputa ceva???
Am avut un control de fond la firma in urma caruia s-au constatat cateva diferente intre facturile inregistrate in contabilitatea firmei si cateva societati furnizoare de marfuri.Ideea este ca eu nu stiu cum sa gasesc respectivii furnizori ca sa reglam conturile in contabilitate( ma refer la persoanele care reprezentatu firmele). Imi este teama ca am achizitionat marfuri de la furnizori care folosesc diverse tertipuri pt a scapa de impozite...etc
Problema este ca la data achizitionarii marfurilor, cat si in prezent, societatile sunt in functiune,nu sunt in baza de date a ANAF ca declarati inactivi sau neplatitori de tva,deci erau si sunt absolut in regula din toate pdv-urile.
La finalul controlului,mi s-a spus,ca se va declansa un control incrucisat,in urma caruia eu nu imi dau seama daca pot fi tras la raspundere in vreun fel,din moment ce am inregistrat facturile si am platit ulterior impozitele aferente acestora. Evident ca am si dedus tva-ul,dar era si este absolut normal sa fac acest lucru din moment ce societatile respective sunt in regula(in functiune) si astazi,eu personal verificandu-le in baza de date a ANAF la momentul cumpararii.
Ce anume risc daca se va stabili de catre controlul incrucisat ca sunt diferente substantiale intre inregistrarile contabile dintre firma mea si respectivele societati comerciale ???
Port vreo vina? Stiu ca obligatia mea este sa ma asigur ca firma de la care cumpar marfuri este in functiune,sa o verific in baza de date a ANAF, a ONRC si in baza de date privind platitorii de tva,lucru pe care l-am facut cu prisosinta de fiecare data.
Care este vina mea daca o anumita societate nu isi inregistreaza facturile emise?Care este responsabilitatea mea daca am cumparat marfuri de la persoane juridice care mi-au vandut marfuri prin intermediul unor facturi care nu le apartineau(banuiesc ca si acest lucru ar putea fi valabil) din moment ce eu le-am verificat in momentul cumpararii in baza de date a ANAF si erau in regula ???
Multumesc anticipat pt raspunsurile care sper sa vina!!!
Cum pot afla daca o firma este platitoare de TVA? Exista aceasta posibilitate pe site-ul ANAF? Imi poate furniza cineva o informatie exacta,un link etc? Se poate realiza acest lucru in timp real,accesand site-ul ANAF?
Am avut controale de la Garda Financiara si ele nu s-au soldat cu repercursiuni pe aceasta tema pana in prezent. Probleme mea este ca acum o saptamana am descoperit ca am cumparat marfuri de la societati neplatitoare de TVA,unele dintre ele fiind si inactive....
Eu nu am stiut pana acum ca unele dintre ele la data cumpararii sunt neplatitoare de TVA sau inactive,desi am verificat acest lucru pe site-ul MF.
Acum unele dintre ele apar ca fiind inactive.De ce tb sa platesc TVA din nou din moment ce l-am platit atunci furnizorului?
Raspunzator este cel care a incasat desi era inactiv sau neplatitor de TVA,cel putin asa cred eu. Nu este vina mea ca exista asemenea societati pe piata,eu am fost de buna credinta,am platit impozite pe facturile respective si nu cred ca este corect sa mai platesc din nou impozite pe acele facturi. Statul trebuie sa-i caute si sa-i amendeze pe cei care vand astfel, nu pe cei care cumpara si care platesc impozite in modn corect.....................!!!
Vreau sa stiu daca exista vreo cale legala prin care sa nu fiu obligat sa platesc impozitele pe TVA,pe profit si penalizarile aferente acestor facturi...........???
Imi fac griji din cauza unui eventual control.Am cumparat marfuri de la societati inactive sau sunt neplatitoare de TVA. Vreau sa stiu daca exista o solutie legala prin care sa nu fiu obligat sa platesc TVA,impozit pe profit si penalitatile aferente acestora din moment ce eu am fost de buna credinta.
Multumesc pentru raspuns! Exista vreo cale legala sa atac in instanta aceasta speta? Repet,nu am stiut ca la data respectiva aceste firme erau inactive,mai mult ,lucrez cu programul de contabilitate Saga,program care este in permanenta logat la Ministerul de Finante(firmele inactive din baza de date a MF figureaza in program ca inactive,in timp real) si daca o firma nu este in regula,respinge instantaneu inregistrarea facturii. Asta inseamna ca firmele respective functionau la data respectiva si ca nu erau inactive. Eu cred ca firmele despre care fac referire,ar fi putut sa fie declarate doar la Registrul Comertului ca fiind inactive.Nu au depus bilant sau orice alta problema prin care ordonanta guvernamentala le declara inactive,dar la data cand contabilitatea le-a inregistrat,nu figurau ca fiind inactive pe site-ul Ministerului de Finante. Cum pot sa demonstrez organelor fiscale ca vina nu apartine celui care a cumparat marfuri cu aceste facturi,daca la data cumpararii ele nu apareau ca fiind inactive?
Ulterior cumpararii,ele au aparut pe site-ul MF.Daca controlul are loc dupa aprope un an,cum pot sa demonstrez,ca la data respectiva firmele nu figurau ca inactive? Sper sa primesc un raspuns! care sa ma ajute!